Wybieramy plecak do szkoły. Oto na co zwrócić uwagę, wybierając plecak szkolny dla dziecka
Wybór szkolnego plecaka to duże wyzwanie dla rodziców. Nie dość, że mamy do czynienia z przedmiotem, który nasze dziecko będzie codziennie nosiło na plecach, to jeszcze przedmiotem ten musi się dziecku podobać. Wyboru plecaka do szkoły nie ułatwia fakt, że w sklepach jest masa różnych produktów – trudno zorientować się, które z nich są warte uwagi. Jak wybrać plecak do szkoły? Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkolnego plecaka? Podpowiadamy.
- Jaki plecak do szkoły wybrać? Wybór najlepszego szkolnego plecaka to wyzwanie.
- Rodzaje plecaków szkolnych to plecak ze stelażem, bez stelaża, plecak na kółkach, tornister oraz plecak ergonomiczny.
- Przy wyborze plecaka szkolnego trzeba zwrócić uwagę na jego wagę, usztywnienie pleców, szerokość i długość. Najlepszy plecak do szkoły jest szerokości ramion dziecka, ma szerokie szelki zapinane na klatce piersiowej i w talii, nie jest dłuższy niż 8 cm za talię dziecka oraz ma usztywnione plecy.
Może cię zainteresować: Nie tylko za ciężki plecak. Ekspert o tym, co jest zabójcze dla dziecięcych pleców
Są miękkie plecaki, plecaki-walizki na kółkach, sztywne tornistry, plecaki na jedno ramię i tak dalej... Każdy typ plecaka ma swoje wady i zalety, które warto poznać, by dla swojego dziecka wybrać najlepszy typ szkolnego plecaka. Bo wybór wzoru powinien należeć do dziecka.
Ile powinien ważyć plecak szkolny?
Szkolny plecak razem z wyposażeniem nie powinien ważyć więcej niż 10-15 proc. masy ciała ucznia. Zatem każdy rodzic powinien indywidualnie obliczyć, jaka będzie optymalna waga szkolnego plecaka. Dziecko, które waży 20 kg z pewnością powinno nosić inny plecak niż dziecko z tej samej klasy, które waży 28 kg.
Powód jest oczywisty – wszyscy uczniowie w danej klasie mają do spakowania mniej więcej tyle samo rzeczy, zatem bardzo ważne jest, ile będzie ważył sam plecak. Dzieci drobniejsze i lżejsze powinny mieć jak najlżejsze plecaki, by ciężar książek i zeszytów plus plecak nie przekroczył 10 proc. wagi ciała dziecka.
Norma 10-15 proc. to widełki uniwersalne, jednak w przypadku młodszych dzieci powinniśmy szukać jak najlżejszych plecaków, by dzieci nie dźwigały więcej niż 10 proc. masy swojego ciała.
Jak dobrać szkolny plecak?
Waga plecaka to nie wszystko. To, w jaki sposób został uszyty, z czego, jaki ma kształt oddziałuje na postawę dziecka. O tym, jak dobrać szkolny plecak i jaki jest najlepszy szkolny plecak, informuje Główny Inspektorat Sanitarny.
„Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan. Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku. Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów” - czytamy w komunikacie GIS.
Krótko mówiąc, źle dobrany plecak może być przyczyną skrzywień kręgosłupa. Jak dobrać dobry plecak?
Z zaleceń GIS wynika, że dobry plecak ma usztywnioną tylną ściankę. To nie znaczy, że plecaki szkolne powinny mieć plastikowe stelaże. Usztywnienie tylnej ścianki plecaka to wzmocnienie gąbką lub pianką, które sprawia, że plecak nie jest miękki jak zwykła tkanina.
Dobry plecak szkolny powinien mieć szerokie szelki koniecznie o regulowanej długości. Dobrze, jeśli plecak ma dodatkowe zapięcie, które pozwala złączyć szelki na klatce piersiowej oraz w talii. To sprawia, że ciężar rozłożony jest w dwóch miejscach.
Odpowiednie rozmieszczenie ciężaru plecaka na ciele zapewniają też liczne komory. W plecaku jednokomorowym cały ciężar spoczywa w jednym miejscu, co może obciążać kręgosłup. Jeśli dziecko będzie rozkładać książki do kilku komór, ciężar będzie podzielony, łatwiejszy do uniesienia i zdrowszy dla pleców.
Tylna usztywniona ścianka szkolnego plecaka powinna przywierać do pleców dziecka. Konieczne jest dobranie wielkości plecaka do wzrostu dziecka – za duży plecak może okazać się kłopotem. W oficjalnych zaleceniach, jak dobrać plecak szkolny, znajdujemy informację, że plecak nie może być dłuższy niż 8 centymetrów poniżej talii oraz powinien mieć szerokość maksymalnie taką, jak szerokość barków dziecka.
Absolutnie niedopuszczalne jest kupowanie dzieciom plecaków zakładanych na jedno ramię. Plecak powinno się nosić na dwóch ramionach, najlepiej zawsze zapięty w talii i na klatce piersiowej. W ten sposób odciążamy kręgosłup, a ciężar rozłożony jest symetrycznie. To bardzo ważne.
Warto też nauczyć dziecko odpowiednio pakować plecak. Faktem jest, że uczniowie mają ograniczony wpływ na to, co mogą zostawić w domu, a co muszą zabrać do szkoły, jednak zwróćmy uwagę, czy dzieci nie noszą w plecaku dodatkowych kilogramów w postaci rzeczy zbędnych. Zabawki, butelki, kanapki z poprzedniego dnia, buty na zmianę... Nie zawsze wszystko jest potrzebne.
Ponadto, rzeczy cięższe pakujemy na dnie plecaka, lżejsze wyżej. To również sprawia, że ciężar plecaka rozłożony jest symetrycznie.
Najlepszy plecak do szkoły to zatem plecak, który ma wiele przegródek i komór zamiast jednej głównej, ma szerokie szeroki z dodatkowymi zapięciami na klatce piersiowej i w talii, a tylna ścianka plecaka jest usztywniana gąbką lub pianką. Ponadto najlepszy plecak do szkoły jest lekki, nie dłuższy niż 8 centymetrów poniżej talii dziecka i nie szerszy niż szerokość barków dziecka.
Spełnienie tych wymogów mocno przybliża was do wyboru najlepszego szkolnego plecaka dla swojego dziecka. Jednak nie gwarantuje, że będzie on idealny – po odpowiednim spakowaniu plecaka, należy go zważyć i sprawdzić, czy jego ciężar nie przekracza 15 proc. masy ciała dziecka, a w przypadku młodszych dzieci najlepiej, by nie przekraczał 10 proc. masy ciała dziecka.
Jakie są rodzaje plecaków do szkoły?
To, jaki plecak najlepiej wybrać do pierwszej klasy szkoły podstawowej w dużej mierze zależy od tego, czego będzie wymagała szkoła. Wielu nauczycieli tak organizuje zajęcia, by dzieci nie przynosiły na co dzień do szkoły prawie nic. Nie zawsze jest konieczne dźwiganie książek i zeszytów.
Jeśli dziecko nie musi nosić do szkoły ciężkich rzeczy, tylko przedmioty, których ciężar praktycznie nie ma znaczenia, sprawdzi się nawet plecak przedszkolny, czyli materiałowy, czasem usztywniany na plecach plecaczek jednokomorowy na dwóch szelkach z regulacją bez dodatkowych zapięć.
Jeśli jednak dziecko codziennie wkłada na plecy kilka kilogramów (dla dziecka, które waży 28 kg to nie powinno być więcej niż 2,8 kg!!!), warto wybrać najlepszy plecak szkolny zgodny z wytycznymi opisanymi powyżej. Jednak, gdy kupujemy plecak spotykamy się z dziesiątkami terminów i określeń, które niestety nie przybliżają nas do zrozumienia czy dany plecak spełnia zalecenia GIS o szkolnych plecakach i jest bezpieczny dla małego dziecka.
Dlatego poniżej przedstawiamy terminy, z którymi można spotkać się, wybierając szkolny plecak.
Rodzaje plecaków do szkoły
Plecak ze stelażem – to plecak, w którego plecy wszyty jest aluminiowy stelaż otulony gąbką lub pianką i materiałem. Dzięki temu plecak jest bardzo sztywny, jednak twardy stelaż nie uwiera. Jeśli plecak ze stelażem ma też szerokie szelki z dodatkowym zapięciem na klatce piersiowej i w talii, jest odpowiedniej szerokości i wielkości, a jego waga nie jest zbyt wysoka, to jest to plecak, który zapewnia wysoki komfort noszenia.
Stelaże skonstruowane są tak, aby to dziecko dostosowywało się do plecaka, a nie plecak do dziecka. Dzięki temu dziecko będzie automatycznie prostowało plecy.
Plecak bez stelaża – to plecak z usztywnianymi plecami gąbką lub pianką, lub po prostu torba na szelkach. Jest lżejszy, jednak nie będzie on tak stabilny na plecach jak plecak ze stelażem. Zalecany jest dla dzieci, które nie mają dużo dźwigania.
Plecak na kółkach – to wybór popularny wśród rodziców. Plecak-walizka na kółkach to plecak, którego nie trzeba nosić na plecach, bo można ciągnąć go za sobą, jak torbę podróżną. Ma on od spodu wmontowane kółka oraz rączkę do holowania plecaka.
Ma to wielkie plusy – dziecko nie dźwiga, ale ma też minusy – plecak nie zawsze da się wprowadzić, ciągnąć po ziemi. Czasem trzeba go podnieść, a plecak na kółkach może być cięższy od zwykłego. Wybierając taki plecak, trzeba zwrócić uwagę na wszystkie cechy dobrego plecaka szkolnego. To dobry wybór dla dzieci, które mają dużo do dźwigania, jednak plecak sam w sobie nie może być dodatkowym ciężarem.
Dlatego wybierając plecak na kółkach zwróćmy uwagę, czy nie jest za ciężki, za sztywny, za szeroki, czy ma odpowiednie szelki z dodatkowymi zapięciami. Czasem ciągnięcie plecaka po nierównym chodniku czy schodach jest o wiele bardziej męczące niż niesienie go na plecach. Zatem plecak, nawet z kółkami, powinien dobrze leżeć na plecach dziecka.
Plecak ergonomiczny – to plecak szkolny, który zapewnia najwyższy komfort noszenia. Ma wzmocniony nie tylko tył, ale całą konstrukcję – również spód, co sprawia, że plecak nie „wisi” pod wpływem ciężaru zawartości. Usztywnione i wyprofilowane plecy, usztywnione dno, kilka systemów regulacji szelek, dodatkowe pasy mocujące, pas na biodra – to cechy plecaków ergonomicznych. Plecaki te są po prostu bardzo wygodne, stabilne i odpowiednio droższe.
Tornister – to usztywniony w całości plecak, który przypomina pudełko z szelkami. Tornistry mają najczęściej jedną dużą komorę z kilkoma przegrodami, którą zamyka się klapą. Klasyczne tornistry są za szerokie, dlatego należy zwrócić uwagę na kształt i wielkość tornistra, jaki wybieramy. Jednak dobrze wykonany tornister – ze sztywnym dnem i szerokimi szelkami, lekki i trwały to dobry wybór dla pierwszoklasisty. Tornistry są prostej budowy, są wygodne, więc dzieci łatwo odnajdą się w użytkowaniu takiego rodzaju plecaka.
Plecak szkolny – to określenie również można spotkać w sklepach internetowych, szukając plecaka do szkoły dla dziecka. Najczęściej oznacza to plecak z usztywnianymi plecami, na dwóch szelkach, z wieloma komorami i dodatkowymi kieszonkami. Czyli plecak, który sporo pomieści i jest wygodny do użytkowania w szkole – na wszystko znajdzie się odpowiednia kieszonka. Jednak nie można założyć, że „plecak szkolny” z opisu produktu w sklepie spełni standardy zalecane przez GIS. Koniecznie należy przeczytać szczegółowy opis produktu.
Plecaki do szkoły dla chłopca i dziewczynek
W ofertach sklepów internetowych jest wiele różnych wzorów plecaków szkolnych. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki znajdą plecak do szkoły, który spełni ich wymagania estetyczne.
Wśród plecaków szkolnych dla chłopców dominują ciemne kolory, motywy geometryczne, militarne, a także nawiązujące do popularnych gier, np. Minecrafta. Z kolei dziewczynki mogą wybierać spośród pastelowych kolorów, motywów roślinnych, uroczych obrazków. Modnym motywem na plecakach dla dziewczynek jest jednorożec.
Wśród plecaków dla małych dzieci jest wiele plecaków szkolnych z uszami, doszywanymi ogonkami, które również spełniają normy dobrego plecaka szkolnego. Bez względu na wygląd plecaka i tego, czy jest on przeznaczony dla dziewczyny czy dla chłopaka, dobry plecak szkolny musi spełniać wymienione wyżej wytyczne.
Jaki plecak szkolny?
Wybór szkolnego plecaka nie jest zatem prosty. Poza odpowiednią budową musi on podobać się dziecku i musi być wytrzymały. Nie warto zatem na plecaku oszczędzać. Przy wyborze plecaka do szkoły warto kierować się szczególnie potrzebami dziecka. Nie ma idealnego plecaka, który odpowiada na potrzeby każdego.
Przy zakupie szkolnego plecaka należy zwrócić uwagę na opisy – w sklepach internetowych pojawiają się określenia takie jak plecak wycieczkowy, miejski, młodzieżowy i tak dalej. Nie są to terminy regulowane, zatem kluczowe jest zapoznanie się z budową, przeznaczeniem i wykonaniem danego plecaka.
Plecak szkolny powinien mieć element odblaskowy. Oczywiście nie musi być on wszyty, jednak warto zwrócić na to uwagę przy zakupie szkolnego plecaka. Jeśli plecak nie ma odblaskowych elementów, które zapewniają dziecku bezpieczeństwo na drodze, należy taki element – np. breloczek, od razu dokupić i przypiąć.
Wybierając plecak byłoby idealnie, gdyby dziecko miało możliwość przymierzenia go. Wówczas należy zwrócić uwagę na to, czy dziecko poradzi sobie z odpinaniem i zapinaniem plecaka, czy wygodnie mu się go zdejmuje i zakłada oraz czy nie jest on za duży. Dobry plecak dla dziecka jest nie tylko lekki, wygodny i odpowiednio usztywniony. Dobry plecak dla dziecka to taki, który jest dziecku pomocny.
Może cię zainteresować: "Plecak na kółkach lepszy od tradycyjnego?". Fizjoterapeutka rozprawia się z mitami