"Niechodki" oraz buty na pierwsze kroczki. Wybieramy pierwsze buty dla dziecka

Ewa Bukowiecka-Janik
Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka? Jakie powinny być buty do nauki chodzenia? Kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka? Te pytania zadaje sobie każdy rodzic, a odpowiedzi wcale nie są proste. Bo przecież pierwsze buty dla niemowlaka wcale nie są pierwszymi butami do chodzenia. Czym się od siebie różnią i jak kupować buty dla dziecka? Te porady mogą wam pomóc.
Pierwsze buty do chodzenia. Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka fot. Unsplash
Pierwsze buty dla dziecka zazwyczaj nie są tym, o czym myślimy, kompletując wyprawkę. Nic w tym dziwnego. W pierwszych miesiącach życia dziecka buty nie są mu potrzebne. Jednak z czasem, gdy dziecko zaczyna raczkować, lub potrafi samodzielnie stać, przytrzymując się mebli, wtedy pojawia się myśl o pierwszych butach dla dziecka.


Jakiego rodzaju to powinny być buty? Istnieje wiele mitów na temat dobrych butów dla dziecka. Np o tym, że buty powinien stabilizować stopę i kostkę, formować ją i solidnie „trzymać”. Podeszwa powinna być twarda, a zapięcie ciasne.
Nic bardziej mylnego. Oto jak wybrać pierwsze buty dla niemowlaka oraz pierwsze buty do chodzenia.

Pierwsze buciki dla dziecka

Przede wszystkim, warto wiedzieć, że pierwsze buty dla dziecka nie powinny mieć funkcji innej niż ochronna. Buty nie powinny ustawiać stopy dziecka w nienaturalnym położeniu, nie powinny jej ściskać, ani w żaden sposób ograniczać. Zatem pierwsze buty dla dziecka powinny być potocznie mówiąc, kapciami. Miękkie, poniżej kostki, z elastyczną podeszwą. Pierwsze buciki powinny dawać jak największy komfort małej stopie, tak jakby była bosa.

Liczne badania naukowe udowodniły, że chodzenie boso ma zbawienny wpływ na rozwój dziecka. Zarówno ze względów sensorycznych, jak i kształtowanie się koordynacji ruchowej oraz postawę. Dlatego nie należy krępować ruchów stopy, tym bardziej gdy stawia ona pierwsze kroki.

Dla prawidłowego rozwoju stopy kluczowych jest pierwszych siedem lat życia dziecka. Do tego momentu kształtują się i dojrzewają wszystkie elementy chodu, profiluje się oś nóg dziecka. Dobór butów ma na to duży wpływ.

Stopy człowieka składają się z 26 kości, 19 mięśni i 33 stawów oraz setek więzadeł, ścięgien i zakończeń nerwowych. Co ważne, stopy kształtują się długo. Stopy niemowlaka w 60 procentach składają się z chrząstek, nie kości. Dlatego buty nie powinny krępować ani uciskać, gdyż może zaburzyć to prawidłowy wzrost i rozwój stóp.

Niedopuszczalne jest, by pierwsze buty, jakie zakładamy na nóżki dziecka były sztywne, sznurowane i z twardą podeszwą. Takie buty w ogóle nie powinny być produkowane, a niestety a'la glanów w rozmiarze 19 czy 20 jest w sklepach sporo. Nie zwracajcie na nie uwagi.

Małe dziecko nie powinno w ogóle czuć, że ma na sobie buty – takie buty będą najlepsze, zwłaszcza gdy stawia ono pierwsze kroki.

Rewolucyjnym produktem w tej dziedzinie są buty typu barefoot, czyli buty, w których czujemy się jakbyśmy byli boso. Buty typu barefoot produkowane są zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. To buty ze skóry lub bawełny, są przewiewne, miękkie do tego stopnia, że możemy zgnieść je w dłoni lub powykręcać na wszystkie strony. Takie buty są odpowiednie dla małego dziecka.

Zatem pierwsze buciki dla dziecka, zwane też butami do raczkowania czy butami dla niemowląt powinny być po prostu kapciami lub paputkami. Zapinane poniżej kostki, miękkie, elastyczne, z antypoślizgową podeszwą i wykonane z oddychającego materiału, np. skóry naturalnej będą idealne.

Pierwsze buty do chodzenia, czyli buty dla roczniaka


Kiedy dziecko osiąga wiek ok. 12 miesięcy uczy się chodzić. Niektóre dzieci w tym wieku już biegają, inne „chodzą przy ścianie” jest to jest czas, gdy dziecko staje się mobilne i buty nie mogą mu w tym przeszkodzić.

Warto wiedzieć, że do 2 roku życia u dzieci mogą występować różne osie nóżek, co czasem niepokoi rodziców. Fizjologiczna szpotawość nóżek objawia się w ten sposób, że kiedy maluch stanie ze złączonymi stopami to kolanka rozchodzą się na boli i są od siebie oddalone. Szpotawości się nie koryguje, powinna ona ustąpić sama w wyniku wzrostu i prawidłowego rozwoju dziecka do drugich urodzin, kiedy nóżki powinny być już proste.

Inną osią nóżek, która niepokoi rodziców i może skłaniać do refleksji, by stopy malucha korygować butami, jest fizjologiczna koślawość nóżek. Kiedy maluch stanie i złączy nogi układają się one w kształt litery X – kolana są złączone, a stopy daleko od siebie. Koślawość powinna ustąpić do wieku wczesnoszkolnego.

Oczywiście każdą naszą obawę o prawidłowy rozwój dziecka można skonsultować ze specjalistą, jednak u małych dzieci znakomita większość „odchyleń” od normy jest kwestią fizjologii. Pierwsze lata wzrostu dziecka to czas szybkich i kluczowych zmian, dlatego niezwykle ważne jest, by wiedzieć, czy wszystko jest w porządku i aby nie zakłócać tego rozwoju złym doborem butów.

Pierwsze buty do chodzenia


Po pierwsze, nigdy nie kupujmy dzieciom butów używanych, a już na pewno nie powinniśmy decydować się na zakup używanych pierwszych bucików. Pierwsze buty, jakie włożymy dziecku na stopę powinny być nowe. Buty się odkształcają, dostosowują do stopy. Używane buty są zniekształcone, więc ich noszenie przez małe dziecko może zniekształcić stopę. Używane buty dla niemowlaka są niedopuszczalnym wyborem.

Po drugie, buty muszą być lekkie, miękkie i bardzo elastyczne. Tak jak kapcie, buty powinniśmy móc zgnieść w dłoni. Na rynku jest już wiele butów typu barefoot, które można wyginać na wszystkie strony i wcale nie oznacza to, że są z kiepskiego materiału lub że są niewytrzymałe. Buty nie powinny stopy formować czy ograniczać, lecz ją chronić.

Pierwsze buty do chodzenia można wybrać tak, by służyły zarówno w domu jak i na zewnątrz, zwłaszcza gdy jest lato lub wiosna.

Jednak wśród giętkich i lekkich butów dla niemowlaków jest sporo takich, które nadają się również na zimę. Wówczas będą one wyższe niż do kostki, jednak to nie oznacza że będą usztywniać staw skokowy.

Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?


Buty dla niemowlaka, te w których zacznie chodzić powinny mieć kilka kluczowych cech.

Po pierwsze, podeszwa musi być węższa na pięcie i szersza na palcach. Stopa ma kształt trójkątny, palce nie mogą być ściśnięte. Zatem kształt podeszwy w pierwszych butach jest bardzo ważny.

Druga rzecz to jej elastyczność. Podeszwa powinna być jak najbardziej elastyczna, jak to możliwe. Oczywiście jeśli nasze dziecko stawia pierwsze kroki na dworze zimą, sprawa staje się trudniejsza. Jednak wybór pierwszych butów dla dziecka na sezon wiosenno-letni jest bardzo duży.

Dobre buty dla dziecka są przewiewne, z naturalnych materiałów. Naturalna skóra zapewnia cyrkulację powietrza i sprawdzi się zarówno na chłodniejsze, jak i na ciepłe dni. Co więcej, wkładka w pierwszych butach dla dziecka powinna być płaska! Najlepszą wkładką do buta będzie miękka wkładka, która dopasuje się do kształtu stopy dziecka. Są to tak zwane wkładki samoprofilujące i w zależności od rodzaju buta, mają różną grubość.

Koniecznie należy pamiętać, że wyprofilowane wkładki powinien dobierać dziecku specjalista i to dopiero po 4 roku życia, jeśli u dziecka występują dysfunkcje w rozwoju stóp. Z tego samego powodu nie należy pod żadnym pozorem kupować dziecku butów ortopedycznych w ramach profilaktyki.

Co ważne, wkładka powinna być o 12 mm dłuższa niż długość tak zwanej stopy obciążonej, czyli obszaru, na którym dziecko opiera ciężar ciała. 6 mm to zapas na ruch stopy, a pozostałe 6 mm to przestrzeń na wzrost. Dziecięce stopy bardzo szybko rosną, jednak nie oznacza to, że powinniśmy inwestować w buty większe niż tych 12 mm na długości wkładki.

Zapięcie w pierwszych bucikach dla dziecka powinno być regulowane. Wówczas będziemy mogli zapiąć dziecku buty optymalnie wyregulowane. Jeśli dziecko ma stopy z wysokim podbiciem, sprawdzą się rzepy oraz sznurowadła – w takiej sytuacji możemy regulować poziom „ciasności” buta co do milimetra na całej długości stopy.

Zanim kupimy pierwsze buty dla dziecka, warto upewnić się, że model, który nam się podoba nie ma w środku ukrytych szwów i innych elementów, które mogą się przesuwać i uwierać. Źle dobrane buty, w tym buty za luźne czy za ciasne nie tylko mogą wykrzywiać stopy, ale również powodować otarcia.