Soda oczyszczona przyda się nie tylko w kuchni. Poznaj jej inne wspaniałe zastosowanie!

Redakcja MamaDu
Soda oczyszczona jest doceniana nie tylko w kuchni, gdzie wykorzystuje się jej właściwości spulchniające, ale też często używamy jej do sprzątania, czasem do prania, bo świetnie wybiela. Jako środek pochodzenia naturalnego często zastępuje nam wiele chemicznych preparatów, dzięki czemu przyczynia się do ochrony środowiska. Ale to nie wszystko, soda przyda się także w ogrodzie!
unsplash.com

Walka z mszycami

Jeśli masz drzewka lub krzewy owocowe, zapewne nie raz walczyłaś z mszycami, które pasożytują na roślinie. Za ich sprawą liście rośliny zwijają się i obumierają, co prowadzi do znacznego zmniejszenia zbiorów, a czasem nawet obumarcia drzewka.

Zamiast biec do sklepu ogrodniczego po środki chemiczne, kiedy zauważysz czarne kropki na liściach, sięgnij do kuchennej szafki po sodę. Żeby spełniła swoje zadanie i nie zaszkodziła roślinie Najlepiej przygotować oprysk. Do półtora litra ciepłej wody dodajemy płaską łyżeczkę sody oraz kilka kropel płynu do mycia naczyń lub mydła potasowego.


Powstałą miksturą spryskujemy zainfekowane części rośliny codziennie przez tydzień. Działa nie tylko na mszyce, ale też na przędziorki, szpeciele czy mączliki, które atakują także rośliny ozdobnej warzywa.

Czasem ogrodnicy przygotowują roztwór z pół łyżeczki sody oczyszczonej rozpuszczonej w 100 ml oleju lnianego. Dwie łyżeczki tak przygotowanej mikstury dodaje się potem do litra wody i stosuje się jako oprysk. Sekret oleju polega na tym, że soda dłużej pozostaje na roślinie, bo olej nie spływa i nie wysycha tak szybko jak woda.

Nalot na różach

Róże zawsze są piękną ozdobą ogrodu, jednak każdy, kto je hoduje, wie, że potrafią być bardzo wymagające. Najczęstszą przyczyną szarzenia liści królowej kwiatów jest mączniak prawdziwy, czyli choroba grzybowa, która szczególnie upodobała sobie berberysy i właśnie róże.

W pojemniku do oprysków mieszamy litr wody, łyżeczkę mydła potasowego i pół łyżeczki sody. Tak przygotowaną miksturą przez tydzień opryskujemy zainfekowaną roślinę.

Chwasty w kostce brukowej

Soda świetnie rozprawi się także z tym problemem. Ciągle odrastające chwasty na chodniku to zmora wielu właścicieli domów. Ale tym razem rozprawisz się z nimi skutecznie. Po wyrwaniu niepożądanej rośliny posyp miejsce, w którym rosła sodą oczyszczoną, a ususzysz resztki jej korzeni, dzięki czemu już nie odrośnie.

Ostrożnie!

Warto pamiętać, że soda ma odczyn silnie zasadowy, więc przy roślinach, które preferują kwaśną glebę, przed wykonaniem oprysku należy zabezpieczyć podłoże. Nie należy też zwalczać chwastów na trawniku przy użyciu sody, bo działa ona destrukcyjnie również na trawę.

Bezwzględnie nie wykonujemy też oprysków z sody na magnoliach, rododendronach czy hortensjach.