Oto jeden z najlepszych szpitali porodowych w Polsce. Dlaczego kobiety wybierają Medicover?

Monika Przybysz
Warszawski Szpital Medicover kolejny rok z rzędu zajmuje czołowe miejsce w rankingu polskich porodówek. Zdaniem kobiet, które wypełniły ankietę fundacji Rodzić po ludzku, tamtejszy Oddział Położnictwa kierowany przez dr n. med. Ewę Kurowską jest najlepszy w woj. Mazowieckim i drugi w Polsce. Za co kobiety cenią Szpital Medicover?
Fot. Unspalsh.com / Aditya Romansa
Ranking fundacji “Rodzić po ludzku” powstaje w wyniku analizy ankiet, wypełnianych przez młode mamy. Formularz jest ogólnodostępny — każda kobieta, która chce podzielić się swoimi wrażeniami dotyczącymi pobytu w danej placówce, może to zrobić, wchodząc na stronę fundacji.

Pytania są różnorodne i dotyczą całej gamy aspektów: od warunków panujących na sali oraz komunikacji z personelem, przez dostępności znieczulenia przy porodzie, swobodę rodzenia, kontakt z dzieckiem po narodzinach, aż po wsparcie w karmieniu piersią oraz ogólne odczucia po porodzie.

Ocena, którą uzyskał Szpital Medicover to 83 punkty w 100-punktowej skali. Szefowa Oddziału Położnictwa, dr n. med. Ewa Kurowska, podkreśla, że choć cały zespół cieszy się z wyniku, to absolutnie nie zamierza spoczywać na laurach.

— Jesteśmy dumni, ale pytanie: dlaczego tylko drugie miejsce? — dr Kurowska śmieje się i dodaje: — Oczywiście, uznanie dodaje nam motywacji, wiary w to, że robimy coś dobrego — podkreśla.

Jaki jest sekret jednej z najlepszych placówek położniczych w Polsce? Odpowiedź na to pytanie jest częściowo oczywista: gigantyczną rolę gra wyposażenie oraz wysoki poziom medyczny. Ale to nie wszystko.

Po pierwsze: bezpieczeństwo i komfort

Oddział położniczy Szpitala Medicover spełnia kryteria placówki drugiego stopnia referencyjności. Posiada certyfikat akredytacyjny Ministra Zdrowia, czyli dokument potwierdzający wysoką jakość leczenia. Nad bezpieczeństwem dziecka czuwa zespół Oddziału Neonatologii oraz Intensywnej Opieki nad Noworodkiem.

Dziecko po porodzie ma też wykonywane niezbędne szczepienia (przeciw gruźlicy oraz WZW B) oraz badania przesiewowe, w tym: badanie słuchu, testy metaboliczne (na fenyloketonurię, mukowiscydozę i hipotyreozę) oraz badania w kierunku SMA.

— Mamy wspaniałych specjalistów – lekarzy położników-ginekologów, świetne panie położne i położne noworodkowe, genialnych neonatologów i rewelacyjnych anestezjologów. Nie boimy się żadnych wyzwań, żadnych trudnych przypadków — podkreśla dr Kurowska.

Normą jest również “hotelowy” standard, który cechuje tutejsze sale: wszystkie są kameralne, jednoosobowe, wyposażone w łazienki. W każdym pokoju znajduje się również komfortowe miejsce dla osób towarzyszących, telewizor oraz łączność WiFi.

Dr Kurowska zaznacza, że kameralna atmosfera i wysokiej klasy wyposażenie, choć istotne, nie przesądzają o tym, czy pacjentka podczas porodu będzie czuła się komfortowo:
dr n. med. Ewa Kurowska
Szefowa Oddziału Położnictwa

“Hotelowa usługa” jest ważna, ale tym, co pacjentki z pewnością cenią najbardziej, jest szacunek do człowieka, poszanowanie intymności, szczerość i otwartość. Zawsze pilnujemy, żeby przed wejściem zapukać do drzwi sali pacjentki, przedstawiamy się, mówimy kim jesteśmy i w jakim celu jest ta wizyta. Badamy oraz kontrolujemy stan zdrowia pacjentki za zamkniętymi drzwiami. Nigdy nie traktujemy naszych pacjentek przedmiotowo: podczas badania zawsze informujemy, co w danej chwili będziemy robić i dlaczego.

Znajduje to też wyraz w odpowiedziach respondentek ankiety Fundacji Rodzić po Ludzku – w kategorii „Realizacja praw pacjenta” Szpital Medicover miał wynik lepszy niż inne placówki z czołówki rankingu.

Cel: zdrowie i szczęście mamy i dziecka

Wysokiej klasy specjaliści pracują w wielu polskich szpitalach. Znalezienie placówki, która standardem, bardziej niż szpital, przypomina butikowy hotel, też nie jest skomplikowane. Co więc przesądza o tym, że to właśnie Szpital Medicover zyskuje tak wysokie noty wśród pacjentek?

— Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem — zaznacza dr Kurowska. - Na swoją renomę pracowaliśmy kilkanaście długich lat. To, co na pewno gra rolę to fakt, że wszyscy w zespole podzielamy ten sam światopogląd: szacunku dla drugiego człowieka — zapewnia.
dr n. med. Ewa Kurowska
Szefowa Oddziału Położnictwa

Naszym celem nie jest “urodzić” dziecko siłami natury. Cel to urodzić zdrowe dziecko przez zdrową i szczęśliwą mamę. Jesteśmy tu dla naszych pacjentek.

Recepta na sukces wydaje się więc banalna: wystarczy dobrze wykonywać pracę, którą się lubi. I szanować drugiego człowieka, bo to, jak podkreśla dr Kurowska, zawsze powinno być podstawą:

— Pacjentka, która widzi, że jesteśmy miłymi i spokojnymi profesjonalistami, bardziej nam ufa. I o to chodzi — podsumowuje Kierownik Oddziału Położnictwa Szpitala Medicover.

Artykuł powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover.