Istnieją naturalne sposoby, by złagodzić ślad po ukąszeniu. Wystarczą składniki z kuchni!
Cieplejsze dni niosą za sobą niestety większe prawdopodobieństwa ukąszeń przez owady. Po bliskim spotkaniu z komarem dziecko zaczyna się drapać, często do krwi, bo miejsce jest swędzące i nabrzmiałe. Jeśli maluch jest uczulony na jad owada, ten ukąsi go w okolicy oka lub ust, należy bezzwłocznie udać się do lekarza, jeśli jednak nie dzieje się nic niepokojącego, ale chcesz ulżyć dziecku, z łatwością możesz to zrobić domowymi sposobami.
Bywają niebezpieczne
O ile ukąszenie komara czy meszki, np. w nogę powoduje jedynie dyskomfort, tak jeśli dziecko zostanie użądlone przez pszczołę (pod warunkiem, że nie jest uczulone, wtedy bezzwłocznie udajemy się do lekarza), może dokuczać dziecku powodując pieczenie, a nawet ból. W przypadku użądlenia przez pszczołę, przede wszystkim należy się upewnić, że usunęliśmy żądło. W miejscu ukąszenia powstaje rumień, który powoduje uczucie pieczenia, swędzenia, czasem dzieci skarżą się na ból. Ten stan może utrzymywać się nawet do 48 godzin. Są też dzieci, u których podobne dolegliwości daje ukąszenie komara.
Najważniejsze - schłodzić
Miejsce ukąszenia jest zwykle zaczerwienione, w dotyku wyraźnie cieplejsze, warto więc zacząć od przyłożenia chłodnego kompresu. Drapanie pogarsza sprawę, bo w skutek pocierania podgrzejmy. Po ukąszeniu pszczoły czy osy dobrym pomysłem jest też przyłożenie przekrojonej na pół cebuli lub cytryny. Miejsce po wkłuciu warto co jakiś czas przecierać sokiem z cytryny.
Na ukąszenie komara, żeby zmniejszyć swędzenie, warto przyłożyć rozgniecioną natkę pietruszki, jeśli jesteście na spacerze, nadadzą się też liście babki lancetowatej, ale uwaga na miejsce zbierania, ta rosnąca przy ruchliwej ulicy, nie nadaje się, bo osiadają na niej spaliny i może jeszcze pogorszyć stan.
Jeśli pojawia się opuchlizna w miejscu ukąszenia, warto zrobić roztwór z soli spożywczej albo sody. W pół szklaki ciepłej wody rozpuszczamy kopiastą łyżkę soli lub sody i robimy okłady z nasączonych roztworem gazików.
Szybką ulgę w swędzeniu przyniesie posmarowanie miejsca wkłucia kropelkami przeciwhistaminowymi, które wielu rodziców ma w domu. Podobnie podziała też popularny w ostatnim czasie w pielęgnacji olejek konopny.
Jeśli nie masz żadnej z tych rzeczy, zajrzyj do lodówki, rozgnieciony liść białej kapusty, lub plaster twarogu zawinięty w gazę także zmniejszają obrzęk i swędzenie.
Od razu jedź do lekarza
Jeśli dziecko zostało ukąszone w okolicy ust lub oka, szybko zaczyna puchnąć, zostało ukąszone kilka razy przez pszczoły, osy lub szerszenia, nawet jeśli nie wiesz, czy jest uczulone na jad - natychmiast jedź do lekarza.Może cię zainteresować także: Kleszcze ich nienawidzą! Sprawisz, że będą się trzymały od was z daleka [lista roślin]