Bezpieczeństwo skóry twojego dziecka latem. Jak o nią dbać i czego unikać?
W kalendarzu dzieci lato to najbardziej wyczekiwana pora roku. Słoneczna pogoda zachęca do zabaw poza domem, a wakacyjna przerwa sprzyja rodzinnym wyjazdom nad morze czy jezioro. Jednak lato ma też swoje ciemne strony – nie ma bowiem litości dla skóry dziecka. Największe zagrożenie dla niej stanowią słońce i wysokie temperatury, a także owady oraz niedobrany ubiór.
Skóra dziecka jest cieńsza od skóry osoby dorosłej. W efekcie jest bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia wywołane działaniem wszystkich zewnętrznych czynników takich jak promienie słoneczne•Derek Thomson / Unsplash
Podstawowe zasady bezpieczeństwa
- Unikaj wystawiania dziecka na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, jeśli to możliwe, niech najdłużej przebywa w cieniu.
- Zadbaj o zakrycie malucha przed słońcem za pomocą czapeczki z daszkiem, kapelusza z rondem, parasolki, namiotu plażowego, a w przypadku małych dzieci budki wózka z filtrem UV.
- Dziecko, które nie skończyło 3 lat, nie powinno w ogóle "opalać się" z uwagi na brak w skórze wystarczającej ilości barwnika chroniącego przed promieniami UV.
- Unikaj wychodzenia z dzieckiem, zwłaszcza z niemowlakiem, w godzinach, gdy słońce najmocniej świeci, a temperatury są najwyższe (pomiędzy 11 a 16).
- Na spacerze z małymi dzieckiem korzystaj raczej z wózka niż z nosidełka, w którym maluch może bardzo łatwo się przegrzać oraz doznać podrażnień i odparzeń.
- Na wózku zamontuj moskitierę, aby stworzyć barierę ochronną przed owadami.
- W ciepłe dni częściej zmieniaj małemu dziecku pieluchy, dokładnie myj skórę i osuszaj ją, zwiększ też liczbę kąpieli.
- Zakładaj dziecku jak najlżejsze ubranka z przewiewnych tkanin, aby zapobiegać przegrzaniu organizmu.
- W miejscach większej koncentracji owadów zakładaj dziecku ubranie z dłuższym rękawem i nogawkami.
- Stosuj kosmetyki pielęgnujące skórę, ale z umiarem, aby nie przytkać porów w skórze dziecka.
- Pamiętaj, że ochrona przeciwsłoneczna dla niemowląt musi obejmować skórę całego ciała, a nie tylko twarzy.
- Miej przy sobie zawsze wodę do picia, a także do spryskania twarzy i rąk dziecka.
Kosmetyki ochronne
Krem z filtrem
Rzecz niezbędna w kosmetyczce pociechy. Krem z filtrem UV chroni skórę dziecka przed szkodliwym rakotwórczym promieniowaniem UV. Należy go zastosować około 15-20 minut przed wyjściem. Smarowanie powinno być powtarzane co dwie godziny w sytuacji, gdy dziecko przebywa na dworze. Im dziecko młodsze, tym bardziej wskazane są preparaty z filtrami mineralnymi oraz wysokim współczynnikiem SPF (50+).Nawilżacz skóry
Latem skóra dziecka nie tylko bardziej się poci, ale jest też szczególnie narażona na... wysuszenie. Jak to możliwe? Przypadek ten dotyczy szczególnie niemowląt, których skóra nie wykształciła jeszcze płaszcza lipidowego, co zwiększa ryzyko jej pękania. W codziennym nawilżaniu pomogą balsamy i emulsje. Szorstkiej i podrażnionej już skórze ulżą kosmetyki o właściwościach kojących z np. alantoiną.Krem z filtrem UV chroni skórę dziecka przed szkodliwym rakotwórczym promieniowaniem UV. Należy go zastosować około 15-20 minut przed wyjściem•Colours of Turkey / Unsplash
Repelenty
Są to środki odstraszające przeciwko owadom i innym pasożytom skóry, a więc zazwyczaj komarom, muszkom oraz kleszczom. Preparaty te zawierają substancje, które wywołują nieprzyjemny dla insektów zapach lub drażnią ich układ oddechowy, tym samym zmniejszając ryzyko ukąszenia. Mogą mieć postać kremu do smarowania skóry, płynu do wcierania w naskórek lub aerozolu do spryskiwania ubrań.Artykuł powstał we współpracy z Bella Baby Happy