Całe życie popełniamy ten błąd z cytrynami. Istnieje sposób, by nie marnować pieniędzy i produktów
Jeśli cytryna zostanie wykorzystana w ciągu dwóch dni od zakupu, nie myjemy jej od razu po przyniesieniu, za to wyjmujemy z foliowej torebki (najlepiej zupełnie zrezygnować z woreczków jednorazowych). Owoc najlepiej pozostawić w temperaturze pokojowej, jednak z daleka od promieni słonecznych i źródeł ciepła.
Do zużycia na już
Jeśli cytryna zostanie wykorzystana w ciągu dwóch dni od zakupu, nie myjemy jej od razu po przyniesieniu, za to wyjmujemy z foliowej torebki (najlepiej zupełnie zrezygnować z woreczków jednorazowych). Owoc najlepiej pozostawić w temperaturze pokojowej, jednak z daleka od promieni słonecznych i źródeł ciepła. Wybierając cytrynę w sklepie, warto dobrze jej się przyjrzeć, powinna być jędrna i dość ciężka. Lekka, jak na swój rozmiar najprawdopodobniej okaże się sucha w środku, lub będzie mieć bardzo grubą skórkę. Owoc powinien być błyszczący i wyraźnie pachnieć. Skórka powinna być gładka. Dokładnie obejrzyj cytrynę przed zakupem, jeśli ma ślady pleśni, nie nadaje się do spożycia, nie przeszkadzają natomiast małe czarne kropeczki.
Jeśli ma poleżeć dłużej
Jeśli kupisz więcej owoców na raz i chcesz, żeby dłużej zachowały świeżość, najpierw dokładnie je umyj pod ciepłą wodą, możesz wykorzystać specjalny płyn do mycia warzyw i owoców lub odrobinę sody. Do mycia warto użyć miękkiej szczoteczki. Następnie dokładnie opłucz i osusz owoce.Przełóż je do pojemnika z pokrywką, ewentualnie do miski i zalej zimną wodą. Cytryny zachowają swoją świeżość w lodówce, nawet przez miesiąc. Jednak bardzo ważne, aby były umyte, bo w przeciwnym razie pestycydy, których używa się do uprawy i środki zabezpieczające owoce w transporcie mogą przeniknąć do środka.
Dla amatorów soku
W wielu przypadkach nie używamy całej cytryny, a jedynie soku z niej, czasem otartej skórki. W takim przypadku po umyciu warto przelać owoce wrzątkiem i zetrzeć zewnętrzną część skórki na drobnej tarce, następnie zamrozić ją w małych woreczkach.Sok wyciśnięty z cytryny, np. za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej (tak uzyskasz go najwięcej) lub ręcznej przelej do wyparzonej butelki, lub słoiczka wstaw do lodówki. Tak przechowywany jest zdatny do użycia nawet przez miesiąc.
Również lubią wodę
Podobnie, jak cytryny, w pojemniku z wodą w lodówce, warto przechowywać rzodkiewkę i młodą marchew, które znacznie dłużej pozostaną jędrne. Od rzodkiewki odetnij jednak natkę przed zalaniem wodę. Można wykorzystać ją na wiele sposobów.Jeśli kupiłaś marchewkę i nie zanurzyłaś jej na czas w wodzie, to nawet lekko przywiędła uratujesz, wkładając ją na kilka minut do zimnej wody z lodem.Może cię zainteresować także: Większość z nas popełnia ten błąd przy jedzeniu rzodkiewki. To ważne dla zdrowia