Ze sznurka, palety i kantówek. Pomysły na wykonanie własnej huśtawki ogrodowej

Ewa Bukowiecka-Janik
Huśtawka to stały element na polskich działkach i przydomowych ogródkach. Nie trzeba na nią wydawać fortuny i decydować się na to, co oferują sklepy. Huśtawkę ogrodową można zrobić samodzielnie według własnego pomysłu. Podpowiadamy, jak i z czego zrobić huśtawkę ogrodową.
Jak zrobić huśtawkę ogrodową? Projekty huśtawek z palet, kantówek i sznurka fot. Pexels
Huśtawka w ogrodzie to gwarancja dobrej zabawy, to dodatkowe miejsce do wypoczynku i pretekst, by spędzić czas na świeżym powietrzu. Bujanie się to też frajda dla dzieci, ale i ich rozwój. Udowodniono, że bujanie poprawia koordynację ruchową, rozwija wyobraźnię przestrzenną, ale również wycisza. Huśtawkę ogrodową dla dzieci można zrobić samodzielnie. Jak to zrobić? Podpowiadamy, co jest potrzebne, by zrobić huśtawkę ogrodową i od czego zacząć jej budowę.

Jak zrobić huśtawkę ogrodową?

W projektowaniu własnej huśtawki ogrodowej ogranicza nas tylko wyobraźnia. Takie rozwiązanie bywa lepsze niż zakup konkretnego gotowego produktu, ponieważ nasza własna huśtawka może być dopasowana do naszych potrzeb. Zarówno pod względem wielkości, jaki i wyglądu czy sposobu użytkowania. Wszak huśtawki nie muszą być jednoosobowe i tylko dla dzieci. Huśtawka ogrodowa według własnego projektu będzie również wyjątkowa i niepowtarzalna. Będzie ozdobą naszego ogrodu i jedyna w swoim rodzaju.


Projekt huśtawki ogrodowej należy rozpocząć od pomiarów. Huśtawka ogrodowa dla starszego dziecka nie powinna być niższa niż 180 cm. Reszta detali projektu huśtawki ogrodowej zależy od was.

Standardowe wymiary huśtawki ogrodowej w formie bujanej ławeczki to 150 cm – tak szerokie jest siedzisko. Stelaż musi być oczywiście o wiele szerszy. Może mieć od 200 do 250 cm.

Do budowy huśtawki ogrodowej można wykorzystać różne materiały, zatem warto nastawić się na recykling tego, co macie w piwnicy czy garażu. Huśtawkę można zbudować z belek, palety, bali, kantówek czy desek i sznurka. Wszystko zależy od tego, jaką huśtawkę chcecie mieć lub czym dysponujecie i ile macie miejsca.

Huśtawka ogrodowa drewniana: jak zrobić

Drewno to najpopularniejszy materiał wykorzystywany do budowy huśtawek ogrodowych. Takie huśtawki są bardzo efektowne. Drewniane huśtawki mogą być wykonane z bali, kantówek lub palet. Drewniana huśtawka ogrodowa powinna być jednak dobrze zabezpieczona. Drewno "pracuje" i chłonie wilgoć, więc nie należy ignorować kwestii zabezpieczenia. W końcu będzie to miejsce zabaw dla dzieci. Musi być bezpieczne.

Huśtawka z palety
Zalegające palety drewniane można wykorzystać do budowy huśtawki. Wyczyszczone drewno palety może wyglądać bardzo stylowo. Jeśli nie chcemy zostawiać huśtawki o wyglądzie surowego drewna, możemy ją pomalować.
Do budowy takiej huśtawki przyda się więcej niż jedna paleta oraz dodatkowe deski. Część palety posłuży za siedzisko huśtawki, a część za oparcie. Potrzebne będą również materiały na stelaż do huśtawki oraz łańcuch, by huśtawkę z palet powiesić. Podczas montażu koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, że taka huśtawka jest ciężka.

Huśtawka z kantówek
Nie każda huśtawka ogrodowa musi wyglądać w ten sam sposób. Stelaże do huśtawek można robić w różnych kształtach, niekoniecznie w klasycznym trójkątnym rozstawieniu wsporników. Z kantówek można zrobić piękną huśtawkę ogrodową na stelażu w kształcie prostopadłościanu. Huśtawka w tym kształcie będzie wyglądała bardzo oryginalnie i modnie. Obecnie w ofertach sklepów meblowych coraz częściej pojawiają się np. łóżka z baldachimami w tej formie.

Kantówki są świetnym materiałem na budowę huśtawki. Do tego zadania potrzebne będą jednak profesjonalne narzędzia, takie jak pilarka. I naprawdę sporo miejsca. Siedzisko do huśtawki z kantówek można wykonać według projektu ławki bez nóg.

Huśtawka ze sznurka
Huśtawka ze sznurka może mieć wiele postaci. Najczęściej ze sznurka robi się huśtawki dla małych dzieci. Wówczas, poza mocnym sznurkiem, potrzebujemy również elementów drewnianych na siedzisko oraz barierki, wokół których sznurek będzie opleciony.
Jednak huśtawki ze sznurka to również popularne bocianie gniazda. Do wykonania takiej huśtawki potrzebujemy, poza sznurkiem, metalowej obręczy oraz stelaży – standardowego. Najprostszą huśtawką ze sznurka jest klasyczna gruba deska przewiercona na wylot w czterech miejscach. Wówczas wystarczy sznurek przewlec i zawiązać na końcach pęki.

Huśtawki ze sznurka często wiesza się w ogrodach na drzewach, czy na tarasach. Kluczowym jest zatem upewnić się, że "stelaż" wytrzyma obciążenie. Dziecięce huśtawki pojedyncze wieszane na dużych mocnych drzewach to częsty widok w ogrodach. I słusznie. To naturalne wykorzystanie materiałów i przestrzeni.
Wykonanie własnej huśtawki ogrodowej okazuje się więc zadaniem, które może trwać godzinę i kosztować grosze, a może być to projekt o wiele bardziej wymagający. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujecie.

Huśtawka ogrodowa własnego pomysłu może stać się nie tylko pretekstem do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu i do aktywności ruchowej, ale samo jej wykonanie również może okazać się fajnym rodzinnym przedsięwzięciem. Projekt huśtawki ogrodowej, którą będziecie robić samodzielnie, można wykonać z dziećmi. Niech to one wybiorą kształt i kolor, niech zaangażują się w jej powstawanie. To cudowny sposób, by się zbliżyć, ale też nauczyć dzieci, że pomysły naprawdę mogą się materializować.