Mogą być tak groźne, jak kleszcze! Lasy opanowały insekty, których nie warto lekceważyć

Aneta Zabłocka
Mylimy je z meszkami lub komarami. Nazywamy latającymi kleszczami. Strzyżaki sarnie lub jelenie to prawdziwa plaga w lasach i trzeba na nie uważać, bo mogą przenosić choroby a ich ukąszenie jest jadowite.
Strzyżaki sarnie lub jelenie panują w lasach. Jak się przed nimi chronić? Fot. Unsplash

Jak wygląda strzyżak?

Strzyżak sarni lub strzyżak jeleni to owad, którego łatwo pomylić z kleszczem. Ma płaską strukturę, kilka odnóży, brązową barwę. Jest większy od kleszcza i ma skrzydełka, ale równie jak kleszcza trudno go zdjąć ze skóry i ubrania.

A warto się spieszyć, bo ugryzienia strzyżaka są bolesne i jadowite. Po przebiciu się przez skórę strzyżaki odrzucają skrzydełka i zaczynają wypijać krew.
Jak wyglądają strzyżaki sarnie i czy są niebezpieczne dla zdrowia?Fot. Wikipedia

Gdzie występują?

Znajdziemy je wszędzie tam, gdzie dzikie zwierzęta - sarny, łosie, borsuki. A więc najczęściej w lasach oraz na ich obrzeżach. By uniknąć strzyżaków lepiej zapuścić się w gęstwinę, niż korzystać z wydeptanych ścieżek, bo lubią tam czaić się na ofiarę.


Sezon na strzyzyki trwa zwykle od czerwca do września. Ciepłe powietrze może przedużyć ich żywotność lub pobudzić je wcześniej.

Czy strzyżaki są niebezpieczne?

Na pewno spotkanie z nimi nie należy do najprzyjemniejszych. Strzyżaki atakują chmarami, więc jeśli trafimy na nie, trudno będzie nam się od nich opędzić i uniknąć ugryzienia.

Koniecznie po powrocie z lasu przeczeszmy włosy. Strzyżaki sarnie mają haczyki, którymi łapią się głowy. To dla nich idealne miejsce do żerowania.

Owady mogą być nosicielami bakterii powodujących anaplazmozę oraz boreliozę. Rzadko się zdarza, aby zaraziły osobę dorosłą. Jednak dla dzieci mogą stanowić poważne zagrożenie.

Każde ugryzienie strzyżaka jest jadowite, a co za tym idzie, może uczulać. Razem z reakcją na ukąszenie może przyjść poważne podrażnienie skóry, a nawet problemy z oddychaniem.

Jak się chronić przed strzyżakami?

Podobnie jak przed kleszczami oraz innymi owadami ochronią nas środki chemiczne, którymi możemy spryskać ubranie.

Po powrocie z lasu zawsze sprawdźmy, czy insekt nie wczepił nam się we włosy, nie wszedł do ucha lub nie wędruje po ubraniu.

Ukąszenie strzyżaka może pozostawać widoczne nawet 3 tygodnie po ugryzieniu. Ubierajmy się szczelnie, nie owady nie miały okazji wpić się w miejsce dla nas niewidoczne.