Traktowany jest jak chwast, niesłusznie! Napar z tej niepozornej rośliny ma niezwykłą moc

Iza Orlicz
Skrzyp polny rośnie praktycznie wszędzie – na polach, łąkach, w przydrożnych rowach, skarpach, w okolicach lasów. Wygląda niepozornie, często traktowany jest jak chwast. A to błąd, bo jego prozdrowotne właściwości są znane od setek lat.
Napary ze skrzypu polnego warto pić systematycznie pexels.com


O mocy skrzypu polnego nikogo nie trzeba przekonywać, bo jest wiele badań na ten temat. Francuscy naukowcy stworzyli nawet ranking najbardziej skutecznych ziół o potwierdzonym wpływie na nasze zdrowie i skrzyp polny znalazł się w tym zestawieniu na… pierwszym miejscu.

Działa przeciwzapalnie i rozkurczowo


W przypadku jakich schorzeń warto go stosować? Tu lista jest naprawdę długa. Najczęściej polecany jest w przypadku problemów z układem moczowym, bo dzięki zawartym w nim składnikom (m.in. flawonoidom) usuwa nadmiar moczanów z organizmu. Działa też moczopędnie, łagodzi stan zapalny w przypadku kamicy moczowej, skazy moczanowej, działa rozkurczowo na drogi żółciowe.


Napar ze skrzypu polnego to też skuteczny środek, gdy zmagasz się z obfitymi miesiączkami. Każda z nas wie, jak mogą one utrudnić funkcjonowanie "w te dni”. Do tego często nadmierne krwawienie podczas okresu przekłada się na nasze samopoczucie i zdrowie (m.in. występuje osłabienie, zmęczenie, niedobory żelaza, anemia).

Kiedy jeszcze warto stosować skrzyp polny? Gdy zmagasz się pękającymi naczynkami (m.in. tzw. pajączkami), bo uszczelnia on naczynia krwionośne. Natomiast zewnętrznie, w postaci odwarów czy płukanek polecany jest na trudno gojące się rany, stłuczenia, oparzenia. Można go też dodawać do kąpieli, bo łagodzi bóle reumatyczne

Krzem na mocne włosy

Wiele kobiet zna skrzyp polny przede wszystkim z jego urodowego zastosowania. Zawiera on przyswajalne formy krzemu, które biorą udział w metabolizmie kolagenu, który wchodzi w skład i wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci.

Polecany jest w przypadku problemów z przetłuszczającymi się i wypadającymi włosami oraz łamliwymi paznokciami. Dobrze jest wtedy zastosować podwójną kurację, czyli z jednej strony pić regularnie napary ze skrzypu polnego i używać regularnie płukanek do włosów.

Jak je przygotować? W przypadku naparu wystarczy 1 łyżkę ziela wsypać do małego rondelka, zalać 1 szklanką wody i gotować ok. 10 min. Następnie odcedzić i pić 2-3 razy dziennie.

Gdy chcesz zrobić odwar przygotuj 2 łyżki ziela, zalej je 2 szklankami wody, gotuj ok. 20 min. odstaw na noc. Podobnie przygotowuje się płukankę, którą następnie dodaje się do szamponu.

Możesz też pić herbatę ze skrzypu: wtedy 2 łyżeczki liści suszonych ziół zalej szklanką wrzącej wody i zaparz pod przykryciem ok. 15 min. Odcedź i pij 2-3 razy dziennie.