Test rolki trwa 2 sekundy, a może uratować życie dziecka. Rodzicu, powinieneś go znać!

Magdalena Konczal
Nie da się podarować dziecku wolności, a jednocześnie ustrzec go przed różnymi wypadkami. Zdarte kolana i łokcie, zranienia czy zakrztuszenia to wypadki, przed którymi nie zawsze jesteśmy w stanie ochronić nasze pociechy. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się te ostatnie. Właśnie dlatego, zanim podarujemy dziecku konkretną zabawkę, warto jest wykonać test rolki.
Test rolki może zapobiec zakrztuszeniu się 123rf/ Péter Gudella

Na czym polega test rolki?

Test rolki jest banalnie prosty. Każdy z nas ma w domu rolkę po papierze. Zanim więc zdecydujemy się podarować dziecku jakąś zabawkę czy inny przedmiot, sprawdźmy, czy mieści się ona w rolce. Jeśli tak – lepiej nie dawajmy go maluchowi do zabawy. Jest wówczas duże ryzyko, że dziecko może je połknąć i się zakrztusić.
– Przetestuj małe zabawki lub inne elementy. Sprawdź, czy nie stwarzają ryzyka zadławienia, używając starej, tekturowej rolki po papierze toaletowym. Jeśli przedmioty mieszczą się w rolce, są zbyt małe i powinny być trzymane z dala od małych dzieci – czytamy na Instagramie "Tiny hearts education", prowadzonym przez ratowniczkę medyczną.

Co zrobić, gdy dziecko się zakrztusi?

Czasami jednak nie uda nam się dopilnować małego dziecka, a w jego ręce wpadnie drobny przedmiot, który szybko wyląduje w buzi. W przypadku, gdy dziecko zakrztusi się zabawką, cukierkiem czy innym elementem, należy jak najszybciej obrócić malucha głową w dół. Następnie pewnie uderzamy dłonią między łopatkami od dołu pleców w stronę karku.


Często po tym, jak przedmiot opuści drogi oddechowe, dziecko może wymiotować. Jeśli widzimy, że maluch traci przytomność lub się ślini, powinniśmy jak najszybciej wezwać pogotowie.

Niemowlęta mogą zakrztusić się nawet stałym pokarmem. Właśnie dlatego dobrze jest wiedzieć zawczasu, jak zachować się w takiej sytuacji. Chcąc jednak zapobiec podobnym wypadkom,zróbmy wcześniej test rolki i dawajmy dzieciom zabawki dostosowane do ich wieku.