Każdy, kto ma w domu dziecko, wie, że niektórych wypadków zwyczajnie nie da się uniknąć. Siniaki, zranienia czy obtarcia to norma wśród najmłodszych. Warto jednak wyposażyć się w podstawową wiedzę medyczną, która w niektórych przypadkach może uratować życie naszego dziecka.
Ratowniczka medyczna i mama na swoim instagramowych profilu dzieli się wiedzą, którą powinien posiadać każdy rodzic. Tym razem zamieściła wpis i grafikę, dotyczącą krwawienia. Warto przyswoić sobie te informacje zawczasu.
Na grafice widzimy, że są trzy różne rodzaje krwawienia:
1. Krwawienie z najwęższego naczynia krwionośnego – zazwyczaj koloru jasnoczerwonego, powolne, przepływ krwi jest równy.
2. Krwawienie z żyły – koloru ciemnoczerwonego, powolny i jednostajny przepływ krwi.
3. Krwawienie z tętnicy – tryskająca krew o kolorze jasnoczerwonym, intensywny przepływ.
W przypadku krwawienia z najwęższego naczynia krwionośnego należy wykonać następujące kroki:
Przez 5 minut wywieraj bezpośredni nacisk na ranę. Następnie, kiedy rana przestanie krwawić, obmyj ją wodą z mydłem. Załóż opatrunek na ranę, by zapobiec infekcjom i wspomóc gojenie się. Przyglądaj się ranie i patrz, czy nie pojawia się infekcja.
Krwawienie z żyły czy tętnicy powinno od razu nas zaniepokoić. Wówczas najlepiej jest – jak radzi ratowniczka medyczna – zastosować zasadę ABC.
Zasada ABC – na czym polega?
Krwawienie z tętnicy czy z żyły powinno sprawić, że w naszej głowie pojawi się myśl: "To jest naprawdę bardzo straszne krwawienie!" – czytamy we wpisie. Jak rozpoznać jego symptomy? Nikki tłumaczy, że wówczas krew tryska z rany, w środku możemy zauważyć, np. szkło czy inny element, a krwawienie jest bardzo obfite.
Poza tym dziecko może szybko oddychać, mieć mdłości, zawroty głowy, być zdezorientowane lub nieprzytomne. Wówczas należy zastosować zasadę ABC.
A = alert (alarmuj) – zadzwoń na pogotowie, powiedz, gdzie się znajdujesz i postępuj zgodnie z instrukcjami podanym przez medyka. B = bleeding (bardzo szybko znajdź źródło krwawienia) – znajdź źródło krwawienia. Pamiętaj, że ubranie może zakryć źródło krwawienia. Obejrzyj całe ciało dziecka: od stóp do głów. C = compress (ciśnij ranę, by zatamować wyciek krwi) – zastosuj bezpośredni nacisk na ranę, używając czystego opatrunku. Jeśli krew sączy się z rany, załóż kolejny opatrunek.
Ratowniczka medyczna podkreśla, że jeśli bardzo szybko nie zatamujemy krwawienia z tętnicy czy żyły, to dziecko może się wykrwawić w mniej niż 5 minut! Poza tym napisała również, że najczęstszą przyczyną zgonów po doznaniu urazu jest właśnie wykrwawienie się.
Warto znać zasadę ABC, chociaż miejmy nadzieję, że nigdy nie będzie nam dane zastosować jej w życiu.