Metoda "3 drobnych nawyków" może wydłużyć życie. Wystarczy 30 sekund dziennie!

Magdalena Konczal
Ludzie na całym świecie wciąż zastanawiają się, co sprawia, że niektóre osoby mogą żyć nawet ponad 100 lat. Jak w szczęściu i zdrowiu dożyć takiego wieku? Liczą się proste przyzwyczajenia. Znany specjalista od zmiany zachowania proponuje metodę "3 drobnych nawyków".
Na czym polega metoda "3 drobnych nawyków"? reshot/ tysson

Co zrobić, by dłużej żyć?

Dan Buettner – dziennikarz "National Geographic" sprawdził, czym różnią się nawyki ludzi w zależności od wieku, którego dożywają. Mężczyzna spotkał się więc z ludźmi z "błękitnych stref", a więc tymi, którzy żyją najdłużej.
Odwiedził mieszkańców Sardynii, północną część japońskiej wyspy Okinawa, a także Adwentystów Dnia Siódmego, mieszkających w Loma Linda w Kalifornii. Jedni 100-latkowie wciąż byli aktywni, jeździli na rowerach czy rąbali drewno. Inni codziennie oddawali się przynajmniej 15-minutowej modlitwie. Dużo rzadziej chorowali też na raka.


Dziennikarz, obserwując tych ludzi, zrozumiał, że istnieje sposób na długie i szczęśliwe życie. Nie chodzi jedynie o sprzyjające środowisko czy dobre geny, ale o codzienne, drobne nawyki: modlitwę, ćwiczenia, jeżdżenie na rowerze czy – tak jak w przypadku mieszkańców Sardynii – codzienne znajdowanie powodu, by wstać z łóżka.

Metoda "3 drobnych nawyków"

Właśnie dlatego tak ważne w naszym życiu są codzienne przyzwyczajenia. Dostrzegł to też specjalista od zmiany zachowania – Brian Jeffrey Fogg, który stworzył program o nazwie "3 drobne nawyki". Według niego dobre nawyki najlepiej jest wprowadzać w życie, gdy są małe i nie zajmują zbyt dużo czasu.

Właśnie dlatego postulował, by przez 30 sekund dziennie przez 30 dni wykonywać jeden nawyk. Najlepiej jest wybrać sobie jednak 3 drobne zadania. Będziemy więc poświęcać na nie około 1,5 minuty w ciągu dnia. Fogg twierdzi, że trudno jest od razu zmusić się do np. 30-minutowej aktywności.

Nikt z nas nie będzie miał jednak problemu z tym, by znaleźć siłę i czas na 30-sekundowe wykonywanie ćwiczeń czy czytanie. Specjalista zachęca również do tego, by nie ustalać konkretnego czasu, w którym będziemy realizować swój nawyk. Najlepiej jest go "zakotwiczyć", a więc przyczepić do innej czynności.

Jak to wygląda w praktyce? Ustal, że po kolacji zawsze poświęcasz 30 sekund np. na podciąganie się na drążku. Wówczas będziesz pamiętać, że nowy nawyk jest ściśle związany z "kotwicą", a więc czynnością, którą wykonujesz od lat.

Fogg zaznacza również, że w całym procesie bardzo ważna jest dobra organizacja otoczenia. Jeśli wiesz, że przed obiadem masz przez 30 sekund podnosić ciężary, to przygotuj sobie wcześniej hantle i ustaw je w wiadomym miejscu, tak by już na ciebie czekały. To wszystko sprawia, że nawyk łatwiej wchodzi w krew.

Jak metoda "3 drobnych kroków" wygląda w praktyce?Zacznij od przygotowania sobie listy nawyków, które chcesz wprowadzić w życie. Pamiętaj, że nie mogą być one bardzo obciążające, a każdy powinien trwać maksymalnie 30 sekund.

Wybierz trzy nawyki i dla każdego znajdź "zakotwiczenie" – wykonuj go przed lub po danej czynności. Bądź wdzięczny samemu sobie za każde nowe przyzwyczajenie, które udało ci się wprowadzić w życie.
Źródło: Focus.pl