Dziecko zachowuje się o 1000% gorzej, gdy jest pod opieką rodziców. Znamy przyczynę

Iza Orlicz
Pewnie zauważyłaś, że twoje dziecko jest uprzejme, potrafi bawić się zgodnie i zapanować nad sobą w obecności innych, zwłaszcza obcych osób, a przy tobie pokazuje te wszystkie "czarujące” zachowania, typu wrzaski, jęczenie, napady złości, histeria. Dlaczego tak się dzieje? Jest kilka przyczyn i ze wszystkich… powinnaś się cieszyć!
Czy twoje dziecko jest rozbrykane i "dzikie" tylko w twojej obecności? unsplash.com


Twoje dziecko pozwala sobie przy tobie na wszystkie, nawet te najtrudniejsze emocje? Nie traktuj tego jak porażki, bo to wielki komplement. Jest kilka powodów, dlaczego dziecko w twojej obecności zaczyna być krnąbrne, rozbrykane, "dzikie” i choć czasem mamy takich zachowań dość, to nie ma powodu do zmartwień, wręcz przeciwnie.


1. Dziecko czuje się bezpiecznie w twojej obecności. Każda mama jest dla swojego dziecka bezpieczną przystanią. Dlatego wszystkie trudne, nagromadzone w ciągu dnia emocje dziecko uwalnia dopiero w obecności najbliższych. Wie, że może sobie na to pozwolić, bo ma świadomość, że mama lub tata udzielą mu bezwarunkowego wsparcia.

2. "Dobre zachowanie” to wyzwanie dla twojego dziecka. Każda sytuacja społeczna, w której twoje dziecko wchodzi w interakcję z innymi może być dla nich trudna.

Często dzieci muszą się np. dostosować do rówieśników lub włożyć trochę wysiłku, by się z nimi dogadać. Potrzeba energii, aby "dobrze się zachowywać” i przestrzegać społecznych zasad. Natomiast przy tobie dziecko może być w 100 proc. sobą, bez starania się czy udawania.

3. Dziecko szuka twojej uwagi. Innym powodem, dla którego dziecko "źle” się zachowuje może być fakt, że rywalizuje o twoją uwagę - z rodzeństwem, innymi dorosłymi, twoją pracą, obowiązkami.

Dziecko chce za wszelką cenę zwrócić twoją uwagę, nawet swoim niezbyt przyjemnym zachowaniem (płaczem, krzykiem, histerią). Ale świadczy to tylko o tym, że jesteś najważniejszą osobą dla swojego dziecka, z którym potrzebuje nieustającego kontaktu.

4. Dziecko sprawdza granice. To trudne dla rodzica, ale testują granice dzieci, które czują się naprawdę bezpiecznie w obecności swoich rodziców. Wiedzą, że mogą sobie pozwolić na nieposłuszeństwo czy przekraczanie granic. I nie oznacza to, że celowo chcą nas zdenerwować – to normalny etap rozwoju, jeśli dziecko ma dobre, bliskie relacje z bliskimi.