Oto oryginalny japoński przepis na wodę ryżową. Po tej miksturze włosy są lśniące jak tafla wody!
Co robisz z wodą po gotowaniu ryżu? Zapewne wylewasz i pozbawiasz się tym samym szansy na piękne włosy. A może stosowałaś ją i byłaś rozczarowana efektami? Być może to kwestia złego przygotowania. W internecie znajdziecie wiele przepisów na wodę ryżową, ale tylko jeden z nich stosowały kiedyś Japonki, by zachować włosy... do kostek. Sprawdź, jak zadbać o włosy przy użyciu sfermentowanej wody ryżowej.
- Jak o włosy dbały Japonki?
- Woda ryżowa pozwala zapuścić długie włosy – sprawia, że są gładkie i zdrowe.
- Mamy przepis na oryginalną, sfermentowaną wodę ryżową – sprawi, że włosy będą lśniące niczym tafla wody.
Wodę ryżową stosowały długowłose Japonki
Woda po gotowaniu ryżu od tysięcy lat była sekretnym sposobem Japonek na lśniące i długie pasma. Nie trzeba nikogo chyba do tej teorii przekonywać – Japonki wiedzą, co robią, ich włosy są zazwyczaj niewiarygodnie gładkie i sypkie.Co ważne, stosowały one zawsze sfermentowaną wodę ryżową z konkretnymi dodatkami, do czego zaraz dojdziemy. Grupa naukowców – S. Inamasu, R. Ikuyama, Y. Fujisaki oraz K. I. Sugimoto – w pracy "The effect of rinse water obtained from the washing of rice (YU‐SU‐RU) as a hair treatment, 2010" przeanalizowali historię pielęgnacji i stylizacji włosów wśród Japonek.Może cię zainteresować także: Setki Polek proszą ją o pomoc. "Lekarka od włosów" potrafi zmienić siano w gładką taflę
Taka woda jest bogata jest w istotne dla kondycji włosów składniki odżywcze. Chodzi przede wszystkim o witaminę E, witaminy z grupy B, cynk, żelazo, magnez, potas.
Kluczowy jest jednak inozytol – substancja poprawiająca wygląd włosów. Inozytol pozostaje wewnątrz włosa po spłukaniu, poprawia jego elastyczność oraz odbudowuje zniszczoną strukturę – stanowi naturalną tarczę ochronną.
Efekty stosowania wody ryżowej
Proteiny zawarte w wodzie uzupełniają ubytki we włosach, regenerując je i nadając pasmom blask i dodatkową objętość. Skrobia ryżowa jest natomiast humektantem, który działa na włosy nawilżająco."Zwykła" woda ryżowa działa więc lepiej niż drogeryjne kosmetyki, które są bogate albo w humektant, albo w proteiny lub emolienty. Woda z gotowania ryżu posiada te trzy typy składników razem.
Pozostawia więc włosy odżywione, gładkie, nawilżone i to nie jednorazowo. Jej długotrwałe stosowanie zapobiega wypadaniu włosów i łupieżowi – zbawienna jest także dla skóry głowy. Zabezpiecza końcówki przed rozdwajaniem – to po prostu bomba witaminowa! Dlatego warto przyrządzić ją według oryginalnej receptury.
Przepis na sfermentowaną wodę ryżową
Składniki: szklanka ryżu (najlepiej jaśminowy lub biały kleisty jak do sushi), cała skóra z jednego grejpfruta (może być w kawałkach), sto gram imibiru pokrojonego w plasterki, litr wody.Sposób przygotowania: Zanim zetrzemy skórkę z grejpfruta, musimy wyczyścić go ze szkodliwego wosku – można to zrobić za pomocą sody oczyszczonej. Musimy zaopatrzyć się w dużą miskę. Do niej wsypujemy ryż, dolewamy do niego wodę i mieszamy ręką, by oczyścić ryż z pierwszego kurzu i brudu.
Przecedzamy ryż i brudną wodę wylewamy. Dopiero teraz do ryżu dolewamy litr czystej wody, w której będziemy go gotować. Musimy włożyć dłonie do miski i pocierać ryż pomiędzy nimi w taki sposób, jakbyśmy szorowały ręce. Chodzi o to, by wydobyć z niego skrobię. Wymaga to około 5-10 minut, by woda miała biały kolor niczym mleko.
Fermentujemy wodę minimum 7 dni – trzymamy ją w ciemnym miejscu o normalnej temperaturze. Jednak najlepsze efekty będą, gdy woda postoi 6 tygodni. Wtedy po otworzeniu wyjmujemy dodatki.
Sposób użycia wody ryżowej – wcierka lub płukanka
Płukankę stosujemy raz na dwa tygodnie, potem co dziesięć dni. Nie możemy przesadzić z wodą, ponieważ jest bogata w proteiny, które mogą przeproteinować włosy. Jak? Na włosy umyte szamponem i osuszone ręcznikiem aplikujemy wodę atomizerem albo moczymy w niej i lekko wyciskamy, by pozostawić produkt na włosach do 30 minut. Jako wcierki możemy używać nawet kilka razy w tygodniu. Najlepiej przelać produkt w atomizer i rozpylić na skórze głowy.
Może cię zainteresować także: Maska do włosów zadziała tylko, jeśli dobrze ją nałożysz. Oto genialna metoda