Nie dajesz dziecku popić tych leków? Lekarze ostrzegają: to poważny błąd

Marta Lewandowska
Kaszel, katar i zalecenie lekarza — inhalacja. Dziś każdy rodzic ma w domu nebulizator, leki wziewne są często przepisywane dzieciom w czasie infekcji wirusowych, często pomagają uniknąć antybiotykoterapii. Jednak rodzice często nie wiedzą, że ich stosowanie może wiązać się ze zmianami grzybicznymi w jamie ustnej i przełyku. A ich można uniknąć, jest na to prosty sposób.
Dziecko po inhalacji zawsze powinno napić się wody! Flickr.com

Umyj zęby, nawet jeśli ich nie ma

Po inhalacji bezwzględnie powinno się umyć zęby. Jeśli wydaje ci się, że niemowląt to nie dotyczy, to jesteś w błędzie. Najmłodszym dzieciom przecieramy wnętrze jamy ustnej gazikiem nawilżonym przegotowaną wodą, chodzi o to, żeby pozbyć się resztek sterydu. Pozostawione na śluzówce mogą przyczynić się do powstania bolesnej grzybicy jamy ustnej.


Należy też pamiętać o umyciu dziecku buzi, tam, gdzie dotykała maski. Nawet jeśli dziecko zasnęło przy inhalacji, zrób to, inaczej będziecie się mierzyć z uporczywą wysypką.

Zawsze trzeba się napić

Po inhalacji warto podać dziecku wodę do picia (u niemowląt ewentualnie pierś). To działanie na celu wypłukanie leku z niepożądanych miejsc. Lek do nebulizacji ma działać na drogi oddechowe, jego spłukanie z gardła i przełyku nie osłabia działania, a pomoże uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.

Co bardzo istotne, bezpośrednio po inhalacji nie podajemy mleka modyfikowanego, soczków, ani słodzonych herbatek. Cukry w nich zawarte są pożywką dla grzybów i mogą przyspieszyć rozwój grzybicy.

Mamy często sądzą, że dziecko nie powinno pić, bo bezpośrednio po podaniu leku zdarza się, że maluch bardziej kaszle i obawiają się wymiotów. Jednak jest to duży błąd, bo grzybica jamy ustnej może powodować szereg dolegliwości.

Jak wygląda grzybica

Dziecko, które często przyjmuje leki wziewne, bez zachowania higieny po zabiegu ma biały nalot na wewnętrznej stronie policzków, języku i gardle. Początkowo ten stan nie wywołuje większych dolegliwości, jednak z czasem dzieci czują dyskomfort, te, które umieją mówić, skarżą się na suchość w ustach.

Rodzice obserwują chrypkę, kaszel, bywa, że dzieci skarżą się na ból gardła. Często jednym z pierwszych objawów grzybicy jamy ustnej są zaburzenia smaku. Maluchom nagle przestaje smakować to, co dotąd jadły z apetytem. Wszystko jest gorzkie lub kwaśne.

Nieleczona grzybica jamy ustnej prowadzi do jej stanów zapalnych. Jest to wyjątkowo nieprzyjemna i bolesna dolegliwość. Dziecko odczuwa ból przy spożywaniu posiłków, a nawet piciu.

Leczenie

Jeśli zauważysz, że po inhalacji dziecko ma biały nalot w jamie ustnej, powinnaś skontaktować się z lekarzem, ten przepisze leki przeciwgrzybiczne, np. nystatynę. Leczenie polega na pędzlowaniu zajętych miejsc nawet kilka razy dziennie, aż do całkowitego ustąpienia dolegliwości.