Hulajnoga elektryczna podbija serca dzieci, ale co na to prawo? Przepisy są jednoznaczne

Redakcja Mamadu
Elektryczne hulajnogi dla dzieci są dość popularnym prezentem np. na komunię. Jednak zanim wypuścisz dziecko z domu, warto sprawdzić, jakie są aktualnie obowiązujące przepisy i jaka e-hulajnoga będzie odpowiednia dla dziecka. Podpowiadamy, co jeszcze warto wiedzieć, by nie dostać mandatu.
Jeśli chcesz dziecku kupić e-hulajnogę, sprawdź obowiązujące przepisy. fot. Pexels

Hulajnoga elektryczna dla dziecka

E-hulajnogi to ostatnio częsty prezent dla dzieci na komunię, urodziny, święta. Dorośli więc sami skazują dzieci na dodatkowe niebezpieczeństwo, pozwalając, a wręcz zachęcając, je do korzystania z tego typu "zabawek". Tyle że hulajnogi elektryczne to wcale nie są zabawki, a swego rodzaju środek transportu.


Ponieważ początkowo prawo nie regulowało, jak można poruszać się e-hulajnogą po mieście, zdarzało się, że kierujący (w tym dzieci) pędziły nawet 50 km/h po chodniku. stanowiąc olbrzymie zagrożenie dla pieszych.

Hulajnoga elektryczna dla dziecka: od jakiego wieku

Prawo nie określa, od jakiego wieku dziecko może jeździć na e-hulajnodze, precyzuje jednak, gdzie może się nią poruszać. Dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć na hulajnogach elektrycznych jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej. Z kolei osoby w wieku od 10 do 18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Jaka hulajnoga elektryczna dla dziecka?

Wybierając e-hulajnogę dla dziecka musisz zadbać przede wszystkim o to, by była bezpieczna. Podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę:

E-hulajnogi a prawo

20 maja 2021 roku wprowadzone zostały nowe przepisy o ruchu drogowym. Przepisy te określają, m.in. czym jest hulajnoga elektryczna. Zgodnie z nimi e-hulajnoga to "pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe".

Ustalono także, że hulajnogą elektryczną można poruszać się:

Mandaty za nieprawidłową jazdę na elektrycznych hulajnogach

Niestosowanie się do aktualnych przepisów, może skończyć się mandatem. Nie tylko za przekroczenie prędkości, ale nawet za złe parkowanie. Taryfikator przewiduje mandat:

Hulajnoga elektryczna: wytyczne od 2022 roku

Warto zaznaczyć, że zmieniły się także przepisy dotyczące samych hulajnóg. Jeśli sprzęt został zakupiony do 31 grudnia 2021 roku, nowe zasady nie obowiązują. Jeżeli e-hulajnoga jednak trafiła na Polski rynek po 1 stycznia 2022 roku, nowelizacja przepisów stawia przed urządzeniem szereg wymogów: