Trudno zorientować się, że dziecko cierpi na niedobór magnezu. Sprawdź, czy ma te objawy
Zauważyłaś, że twoje dziecko, dotąd raczej spokojne i nie sprawiające problemów, nagle stało się rozdrażnione, nadpobudliwe, a nawet skłonne do agresji. A może narzeka ciągle, że jest zmęczone i trudno mu się na czymkolwiek skoncentrować? Nie lekceważ tych objawów, bo takie zmiany w zachowaniu mogą świadczyć o niedoborze jednego ważnego pierwiastka – magnezu.
- Jeśli twoje dziecko staje się nagle nerwowe, rozdrażnione czy nadpobudliwe, nie lekceważ tego zachowania.
- Poznaj, jak najczęściej objawia się niedobór magnezu.
- Co powinno znaleźć się w naszym codziennym menu, by zapobiec niedoborom magnezu?
Magnez pełni w naszym organizmie wiele ważnych funkcji i wpływa na prawidłową pracę układu mięśniowego, kostnego, krążenia i nerwowego. Dlatego, gdy zaczyna go brakować, organizm sygnalizuje te niedobory w bardzo konkretny sposób.
Nerwowość, brak koncentracji
Dorośli często skarżą się na skurcze mięśni, drżenie powiek, łamliwość paznokci czy włosów. U dzieci częściej obserwuje się reakcje ze strony układu nerwowego: stają się rozdrażnione, bardziej nerwowe, nadpobudliwe, skłonne do złości, gniewu czy nawet agresji. Ale też często niedobór tego pierwiastka manifestuje się też zmiennością nastroju, zmęczeniem, brakiem koncentracji. Dziecko może się też skarżyć na bóle głowy czy ogólne osłabienie.
Jak rozpoznać niedobór magnezu? Najprościej jest wykonać morfologię krwi, ale na początek możesz po prostu spróbować zmodyfikować codzienny jadłospis swojego dziecka. Niedobory tego pierwiastka wynikają często właśnie z niewłaściwej diety.
Postaw na... kaszę gryczaną
Co powinno się zatem znaleźć na naszym talerzu? Doskonałym źródłem magnezu jest kasza gryczana – jedna jej ugotowana torebka zaspokaja ok. 55 proc. zapotrzebowania na magnez u dorosłej osoby oraz pestki dyni – 3 łyżki to ok. 40 proc. dziennego zapotrzebowania.
Duże ilości tego pierwiastka znajdziemy też w orzechach (m.in.: włoskich, brazylijskich, pistacjowych, nerkowca), ciemnym pieczywie, rybach, kakao (dlatego warto od czasu do czasu podawać dziecku ciemną czekoladę), płatkach owsianych, jajkach, ryżu brązowym, migdałach. Spośród warzyw warto wybierać białą fasolę, botwinę, szpinak, koperek, natkę pietruszki, banany.
Magnez znajduje się też w wodzie mineralnej, dlatego jeśli nasze dziecko jest już na tyle duże, że może ją pić, dawajmy mu ją jak najczęściej. Jeśli chcemy podać dziecku magnez w formie suplementu, skonsultujmy się wcześniej z lekarzem, bo nadmiar magnezu w organizmie też jest niekorzystny i może prowadzić to wielu skutków ubocznych, m.in. nudności, biegunek czy zawrotów głowy.
Może cię zainteresować także: Nie jesteś skazany na mięso! Oto 5 produktów roślinnych, którymi uzupełnisz niedobór żelaza