Twoje dziecko śpi z tymi zabawkami? To działa jak trująca inhalacja!

Sandra Skorupa
Co 3 substancja w miękkich i piankowych tworzywach zabawek jest szkodliwa dla dziecka. Nowe badania nie napawają optymizmem, a naukowcy apelują, by uważać, z jaką zabawką dziecko kładzie się spać. Jego zdrowie może być narażone przez wdychanie szkodliwych oparów.
Szkodliwe substancje w zabawkach dla dzieci unsplash.com

Szkodliwe substancje w plastikowych zabawkach

Plastikowe zabawki ze względu na swój wątpliwy skład cieszą się nie najlepszą opinią. Nie bez powodu na rynku pojawia się coraz więcej bio i eko zabawek np. z naturalnych tworzyw. Te mają gwarantować 100-procentowe bezpieczeństwo.


Jednak za tymi zabawkami kryje się znacznie wyższa cena, a dziecko często wymienia pluszaki, samochody, klocki czy lalki. Dlatego wielu rodziców chętniej sięga po tańszy plastik.

Toksyczny skład dziecięcych zabawek

Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan ostrzegają, że składom dziecięcych zabawek nie można już ufać. Producenci, u których w zabawkach wykryto wcześniej szkodliwe substancje, zastępują je innymi groźnymi, które nie zostały dotychczas przebadane i uznane za toksyczne. Jednak ostatecznie okazuje się, że to równie niebezpieczne substytuty.

Profesor Peter Fantke, który koordynował badania, informuje, że spośród 419 chemikaliów występujących w twardych, miękkich i piankowych tworzywach sztucznych używanych w zabawkach dla dzieci zidentyfikowano 126 substancji, które mogą mieć działanie rakotwórcze bądź inne niekorzystnie wpływające na zdrowie dzieci.

Wdychanie rakotwórczych substancji z zabawek


Badacze podkreślają, że miękkie tworzywa sztuczne powodują większe narażenie na niektóre szkodliwe chemikalia. Kontakt z toksycznymi materiałami dzieci mają nie tylko przez dotyk czy wkładanie zabawek do ust, ale też przez wdychanie szkodliwych substancji.

To szczególnie niebezpieczne, gdy dziecko kładzie się spać z ulubioną zabawką. Jeszcze gorzej, gdy jego pokój jest wypełniony wieloma maskotkami, pacynkami, autami, klockami i innymi gadżetami dla dzieci.

Jak rozróżnić bezpieczne zabawki?

Niestety naukowcy zaznaczają, że producenci rzadko dzielą się składem substancji zawartych w produktach na opakowaniu czy etykiecie. Przez to rodzice nie są w stanie rozpoznać, która zabawka jest bezpieczna, a która nie.

Atesty nie zawsze weryfikują, czy dany produkt rzeczywiście jest w porządku, gdyż nie biorą pod uwagę wszystkich używanych podczas produkcji substancji i w każdym kraju obowiązują inne normy w związku z wyrobem i dystrybucją zabawek.

Badacze radzą, by po prostu w takich sytuacjach codziennie wietrzyć dziecięcy pokoik. W pomieszczeniu, w którym śpi dziecko, należy zapewnić odpowiednią wentylację i nie układać na półkach stosu plastikowych zabawek, szczególnie ograniczyć warto te z miękkiego plastiku.

Jeżeli jednak już na jakimś opakowaniu zabawki pojawia się skład, warto zwrócić uwagę, czy są tam szkodliwe dla zdrowia dziecka substancje np.:
— ftalany
— metale ciężkie
— formaldehyd
— bromowane środki opóźniające palenie (BR)
— koloranty (barwniki azotowe)
— maślan TXIB
— aromaty alergenne
— cytrynian ATBC
— związki organiczne cyny.
Źródło: sciencedaily.com