Całe życie myślałaś, że to khaki? Ten kolor nie ma nic wspólnego z zielenią

Sandra Skorupa
Na pytanie – jak określisz kolor khaki, większość odpowiada: "zgniła zieleń", "zakurzona zieleń", "odcień oliwkowy". W Polsce wiele osób błędnie uważa, że khaki to pewien odcień zielonego. Jednak prawda jest taka, że kolor ten nie ma nic wspólnego z zielenią.
Khaki - jaki to kolor? Skąd się wziął khaki? unsplash.com

Kolor khaki - jaki jest naprawdę? 

Osoby, które interesują się modą lub po prostu natknęły się w sieci na ciekawostkę, jaka jest prawda o kolorze khaki, pewnie już widzą, że bliżej mu do żółtego niż do zielonego.

Wiele źródeł wskazuje na to, że kolor khaki pojawił się w latach 40. XIX wieku. Wtedy brytyjscy żołnierze stacjonowali w Indiach. By lepiej się zamaskować, barwili oni swoje mundury mieszanką herbaty, curry i błota.

W ten sposób powstała jasnobrązowa, lekko beżowa tkanina. Znana dziś jako kolor khaki. "Khaki" dosłownie z języka hidi oznacza "zakurzony", a w urudu "kolor gleby".


Khaki - kolor, rodzaj spodni czy tkaniny?

Amerykańska firma Dockers, która od 30 lat specjalizuje się w produkcji spodni khaki, potwierdza, że khaki to kolor jasnobrązowy z nutą żółci o piaskowym odcieniu. Co ciekawe, w branży mody w USA i Wielkiej Brytanii słowem khaki określa się również rodzaj spodni, a także rodzaj tkaniny do produkcji ubrań.
Khaki - jaki to kolor?unsplash.com
Co ciekawe nawet wpisując w polskojęzycznej wyszukiwarce Google "khaki" – na tę frazę, jako pierwsze wyświetlają się ubrania w odcieniu zieleni.

Z kolei zmieniając język wyszukiwarki Google na angielski po wpisani "khaki", pierwsze wyświetlają się ubrania we właściwym kolorze – zbliżonym do beżowego, żółtego.

Jasny odcień khaki tan

Dodatkowo warto wiedzieć, że jasny odcień khaki nazywa się khaki tan. "Tan" w tym wypadku oznacza jasny odcień brązu i pochodzi od angielskiego "tanning", czyli garbowania. Tak nazywa się proces obróbki skóry, który nadawał materiałowi właśnie tego rodzaju kolor. 
Khaki tan - jaki to kolorunsplash.com