Metoda babć potrafi zdziałać cuda! Farbowanie henną właśnie wróciło do łask i stało się hitem

Agnieszka Miastowska
Henna kojarzy nam się ze specyfikiem do farbowania rzęs czy brwi, a nawet produktem do wykonywania tymczasowych tatuaży. Okazuje się jednak, że kosmetyk ten jest na tyle uniwersalny, że nadaje się także do farbowania włosów. Farbowanie włosów henną wymaga znajomości pewnych zasad, jednak efekty są zaskakujące. Henna nie tylko farbuje, ale także działa jak serum na zniszczone pasma.
Farbowanie włosów henną. Dlaczego wróciłyśmy do sposobu naszych babć? Pexels.com

Czym jest henna?

Henna swoją popularność zawdzięcza głównie temu, że w pielęgnacji powracamy do natury. Chcemy naturalnych kosmetyków o jasnym i prostym składzie. A henna to sproszkowany barwnik pozyskiwany z liści i pędów lawsonii bezbronnej — rośliny tropikalnej.

Jak henna działa na włosy?

Jej właściwości koloryzujące są w pewnym stopniu ograniczone, ale henna posiada szereg składników odżywczych dobroczynnie wpływających na włosy. Zawarte w hennie cynk, żelazo, miedź, witaminy A, D, B, kwas oleinowy, linolowy i błonnik działają na włosy niczym regenerujące serum, "zalepiając" ubytki.

Henna do włosów — kolory

Farbowania włosów henną nie można jednak porównać do koloryzacji tradycyjnymi produktami – czy to z drogeryjnej półki czy u fryzjerki. Przede wszystkim henna ma ograniczony zakres kolorów. Czysta henna daje na włosach pomarańczowo-czerwony odcień. Sprawdzi się więc głównie u posiadaczek rudych włosów, które chcą swój kolor odświeżyć, nasycić, wydobyć. Jednak na rynku istnieją oczywiście produkty stworzone na bazie henny roślinnej z dodatkami bezpiecznych barwników, które pozwolą na przyciemnienie włosów także na inne kolory. Zawsze będzie to jednak przyciemnienie. Henna nie nadaje się dla blondynek i nie da się nią rozjaśnić włosów. Istnieje nawet ryzyko powstania zielonego lub niebieskiego odcienia na włosach.

Farbowanie włosów henną

Przede wszystkim musimy przygotować się na to, że farbowanie włosów henną to raczej hennowanie, czyli odżywienie włosów, przyciemnienie, nadanie koloru, którego pogłębienie będzie wymagało ponownego farbowania.


Możemy skorzystać z czystej henny (w składzie szukając nazwy: lawsonia Inermis), którą bez problemu kupimy w sklepie zielarskim lub Internecie i dokupić do niej naturalne barwniki, które dodamy same, decydując jaki kolor chcemy uzyskać. Możemy także kupić gotową mieszankę henny z barwnikiem, która zagwarantuje nam konkretny kolor.

Hennowanie włosów krok po kroku

Najpierw hennę należy rozpuścić. Najlepiej wlej ją do naczynia ceramicznego, zalej ciepłą wodą (nigdy wrzątkiem!) i mieszaj aż do uzyskania konsystencji śmietany. Tak przygotowaną hennę odstaw na noc, by jej składniki mogły odpowiednio się utlenić. Możesz dodać do niej odrobinę soku z cytryny lub pomarańczy, by uwolnić jej kolor i umożliwić dokładne pokrycie włosów kolorem. Oto, jak po kroku dokładnie pofarbować włosy henną.

1. Umyj włosy delikatnym szamponem bez SLS.
2. Hennę rozprowadź na całej długości włosów.
3. Nałóż na włosy foliowy czepek lub folię spożywczą i ręcznik.
4. Hennę trzymaj na włosach od 60 do 120 minut. W zależności od intensywności koloru, jaki chcesz uzyskać.
5. Zmyj ciepłą wodą i nie stosuj już szamponu.

Zalety hennowania włosów

Hennowanie włosów należy do zabiegów świadomej pielęgnacji. Pozwala nam odżywić włosy, wydobyć ich naturalny kolor, delikatnie zmienić lub pogłębić odcień. Dodatkowo ceny henny zaczynają się od 4 złotych za torebkę, więc hennowanie jest o wiele tańsze niż wszelkie regenerujące i koloryzujące zabiegi. Wymaga jednak poświęcenia większe ilości czasu i cierpliwości, nie sprawdzi się u blondynek i nie pozwoli na radykalną zmianę koloru, jednak im częściej będziemy stosować hennę, tym mocniejszy kolor możemy wydobyć z naszych włosów i to bez obawy o ich zniszczenie czy przymus powtarzania drogich zabiegów fryzjerskich.