Dziś powszechne, dawniej zakazane. 100 lat temu te imiona przynosiły hańbę

Magdalena Konczal
Ponad sto lat temu, a więc – patrząc z perspektywy historii – stosunkowo niedawno dziewczynki musiały zachowywać się i ubierać w określony sposób. Wskazówek dla młodych kobiet było naprawdę sporo, począwszy od tego, w jaki sposób mają chodzić, a skończywszy na konkretnych wyrażeniach, których powinny używać. Określono także, jakich imion lepiej nie nadawać młodym damom.
100 lat temu te imiona były zakazane fot. Unsplash

Jakich imion nie nadawano dziewczynkom?


Chcecie dowiedzieć się, jak wyglądało życie kobiet na początku XX wieku? Sięgnijcie do źródeł. Dziś informacje tam zawarte wydają nam się raczej zabawne niż pouczające, ale wówczas stanowiły podstawę na temat tego, jak dziewczynki i kobiety powinny zachowywać się w towarzystwie.
Jednym z takich źródeł jest poradnik "Pani domu" Mieczysława Rościszewskiego, który ukazał się w 1904 r. Oprócz tego, czy elegancka panienka powinna nosić biżuterię, znajdziemy tam też listę zakazanych imion dla dziewczynek.


Chcecie wiedzieć, jakie imiona się na niej znalazły? Oto lista imion, których 100 lat temu nie powinno się nadawać dziewczynkom:

– Kunegunda
– Balbina
– Leokadya
– Genowefa
– Marcyanna
– Honorata
– Weronika
– Agnieszka
– Marcela
– Franciszka
– Agata
– Apolonia
– Eulalia
– Eufrozyna
– Katarzyna.

Chociaż takie imiona jak Kunegunda, Balbina czy Genowefa współcześnie nie są zbyt popularne, to dziwi obecność na tej liście imion takich jak: Weronika, Agnieszka, Katarzyna czy Agata. Są to przecież bardzo popularne i chętnie nadawane przez rodziców imiona.

Tymczasem autor "Pani domu", podkreśla, że nadając jedno z powyższych imion, można "narazić się na śmieszność". Napisał również, że lepiej nie nadawać dziewczynce imienia przestarzałego, które były popularne za czasów jej babci czy prababci.

Jakie imiona są dzisiaj zakazane?


Obecnie Rada Języka Polskiego sugeruje, by nie nadawać dziecku imienia, które nie jest przyswojone do zasad języka ojczystego, np. John, Margareta, Peter, Clara. Poza tym nie powinno się nadawać imion, które pochodzą od nazw pospolitych (np. Antena, Bławatek, Sonata), a także nazw geograficznych (Korea, Malta).

Według Rady Języka Polskiego imię powinno wskazywać na płeć dziecka. Zaleca się także to, by imiona dla dziewczynek kończyły się na -a. W przypadku chęci nadania dziecku imienia, które nie jest zgodne z powszechnie obowiązującymi zasadami, urzędnik może odmówić i poprosić o wybranie innego.

Jeśli jesteście ciekawi, na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze imienia dla dziecka, sprawdźcie zalecenia Rady Języka Polskiego.