Paznokcie są "zwierciadłem zdrowia". Każdy szczegół świadczy o ważnych zmianach

Agnieszka Miastowska
Paznokcie możemy nazwać zwierciadłem zdrowia. Znakiem zdrowego organizmu są paznokcie o gładkiej, różowej i lśniącej płytce. Każda plamka, przebarwienie, złamanie czy rozdwojenie powinno wzbudzić naszą czujność. Może być objawem nie tylko zewnętrznego zaniedbania dłoni, ale schorzeń czy chorób całego organizmu.
Sprawdź kolor swoich paznokci. Każda plamka na paznokciu to ważny objaw Pexels.com

Białe przebarwienia na paznokciach

Mogą być sygnałem niedoboru witamin czy składników mineralnych, głównie wapnia, ale także cynku, żelaza i witamin z grupy B. Taką diagnozę możemy jednak postawić, gdy wraz z plamkami na paznokciach pojawiają się inne objawy, takie jak wypadanie włosów i osłabienie.
Białe plamki na paznokciach mogą także oznaczać bielactwo prawdziwe paznokcia, czyli jaśnienie płytki, które może być związane m.in. z łuszczycą czy niewydolnością serca. Natomiast białawe punkciki mogą być skutkiem urazu płytki paznokciowej związanej z nieodpowiednią pielęgnacją czy np. nieodpowiednim ściąganiem paznokci akrylowych.

Żółte przebarwienia na paznokciach

Bardzo często pojawiają się w skutek palenia papierosów, mogą być także objawem grzybicy. Mogą się także pojawić w wyniku przyjmowania niektórych leków (np. beta-karotenu, tetracykliny) lub w przebiegu żółtaczki.

Brązowe przebarwienia na paznokciach

Mogą być objawem niedożywienia, występują przy chorobach tarczycy, ale także przy nadużywaniu nikotyny. Mogą pojawić się także jako pozostałości ciemnych lakierów do paznokci nakładanych bez odpowiedniej bazowej warstwy przezroczystego lakieru.

Zielone przebarwienia na paznokciach

Są szczególnie ważnym sygnałem alarmowym. Świadczą o zakażeniu bakteryjnym lub grzybiczym. Może być ono spowodowane zakażeniem podczas wykonywania manicure albo zbyt częstym kontaktem paznokci z detergentami.


Dlatego tak ważna jest ochrona paznokci podczas kontaktu z mocnymi środkami chemicznymi i korzystanie z usług kosmetyczek, które posiadają maszyny do sterylizacji narzędzi.

Szaro-niebieskie przebarwienia na paznokciach

Podejrzany szaro-niebieski kolor to zwykle skutek zatrucia organizmu (np. srebrem – srebrzyca), a także stosowania niektórych leków (np. przeciwmalarycznych).

Może także występować w chorobach związanych z zaburzeniami krążenia obwodowego i przy zaburzeniach metabolizmu miedzi (choroba Wilsona).

Czarne przebarwienia na paznokciach

W przeciwieństwie do innych kolorów zazwyczaj świadczą o zewnętrznych czynnikach niż o chorobie organizmu. Najczęściej pojawiają się w wyniku silnego urazu, podczas którego dochodzi do mikrowylewu krwi pod paznokciem.

Czarna zmiana spowodowana urazem mechanicznym powinna przesuwać się wraz ze wzrostem paznokcia i zniknąć z upływem czasu. Jeśli tak się nie dzieje, to warto skonsultować się z dermatologiem – może być niegroźną zmianą barwnikową, ale także nowotworem skóry, czerniakiem.

Rozdwajające się paznokcie

Najczęściej wynikają z niewłaściwej pielęgnacji, np. używania obcinaczy i tępych nożyczek zamiast szklanego pilniczka. Może także być skutkiem urazów. Czasami jest sygnałem nieprawidłowej pracy tarczycy, głównie niedoczynności lub braku witamin z grupy B.

Rozdwajających się paznokci nie należy pokrywać lakierami, warto dać im "odpocząć", natłuszczać je olejkami, chronić przed detergentami, ale przede wszystkim zadbać o dietę bogatą w witaminy i minerały.

Pękanie, łamanie się płytki paznokci

Jeśli nie ma związku z nieprawidłowo przeprowadzanymi lub zbyt częstymi zabiegami manicure hybrydowego lub brakiem ochrony rąk podczas używania detergentów, może świadczyć o problemach z tarczycą lub zaniedbaniach dietetycznych.

Podłużne prążki na paznokciach

Pionowe rowki na paznokciach są odpowiednikiem zmarszczek na skórze. U wielu osób pojawiają się po 50. roku życia i nie muszą być powodem do niepokoju. Jeśli pokazują się wcześniej, zwłaszcza u bardzo młodych osób, mogą świadczyć o problemach hormonalnych lub z układem krążenia. Bywają wynikiem źle wykonywanego manicure.

Pielęgnacja paznokci

Należy pamiętać, że wiele nieestetycznych zmian na paznokciach może być wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji. Warto więc używać kremów nawilżających i olejków wzmacniających paznokcie. Nie wycinać skórek, a raczej odsuwać je drewnianym patyczkiem, piłować paznokcie szklanym pilnikiem zamiast obcinać je tępymi nożyczkami.

Pielęgnacja musi być oczywiście połączona z odpowiednią dietą i monitorowaniem innych sygnałów, które daje nam nasz organizm . Ważne jest także zwrócenie uwagi, czy zabiegi wykonywane na naszych paznokciach, takie jak manicure, są przeprowadzane prawidłowo u specjalisty, który sterylizuje narzędzia przed zabiegiem.
źródło: Medonet, Poradnik Zdrowie