Zrób test dominującej ręki. W 5 minut poznasz wynik

Iza Orlicz
Twoje dziecko rysuje lub pisze raz jedną, raz drugą ręką? Wycina nożyczkami prawą? A może częściej rzuca piłkę lewą dłonią? Warto na to zwrócić uwagę, bo od najmłodszych lat kształtuje się tzw. lateralizacja, czyli dominacja jednej ręki nad drugą. Ważne, by nie zaburzyć tego procesu, bo może to prowadzić w przyszłości do problemów z nauką. Wykonaj prosty test i sprawdź, czy twoje dziecko będzie prawo- czy leworęczne.
Zrób dziecku test dominującej ręki! fot. Unsplash

Lateralizacja nie jest wyborem, który świadomie podejmują dzieci, ale zależy od dominacji jednej półkuli mózgu. U niektórych dzieci dominująca ręka może ujawnić się bardzo szybko – czasem już niemowlęta w wieku 7-9 miesięcy posiadają jednostronną dominację jednej ręki. Najczęściej jednak tego typu preferencje pojawiają w wieku 18 miesięcy do 2 lat, a są dzieci, u których następuje to dopiero w wieku 4-6 lat.


Dominująca ręka, mieszana ręka


Wyróżnia się kilka typów dominacji ręki. Dziecko praworęczne woli używać prawej, a leworęczne lewej ręki do większości zadań. Tzw. mieszana ręka, zwana również dominacją krzyżową, polega na tym, że dziecko używa prawej lub lewej ręki do jednego zadania, a drugiej ręki do innego.

Na przykład może pisać prawą ręką, a lewą rzucać piłkę. Dziecko oburęczne (to tylko 1 proc. całej populacji) może używać sprawnie dowolnej ręki do prawie każdego zadania.

Obserwujmy dziecko, ale nie zmuszajmy go np. do rysowania prawą ręką lub nie przekładajmy mu łyżki z lewej do prawej. Takie ingerowanie może prowadzić do problemów w przyszłości. Nieprawidłowa lateralizacja może wiązać się z trudnościami przy nauce pisania, czytania lub dysleksją.

Dziecko praworęczne czy leworęczne? Test


Na dominującą rękę u dziecka powinny zwracać uwagę panie w żłobku i przedszkolu, ale możesz też w warunkach domowych w prosty sposób sprawdzić, która ręka twojego dziecka jest dominująca. Jak to zrobić? Wykonaj kilka zadań i za każdym razem zwracaj uwagę, której ręki dziecko użyło.

- usiądź z dzieckiem przy stole, przygotuj kredki do rysowania lub pędzelek do malowania. Nie podawaj mu ich do ręki, ale połóż je przed nim.
- poproś dziecko, by podeszło do kontaktu i zapaliło światło.
- pobawcie się w rzucanie małej piłki (np. papierowej), która mieści się w jednym ręku. Zwróć uwagę, którą ręką odrzuca piłkę.
- poproś dziecko o podanie książki ze stołu i przyjrzyj się, którą rękę wyciąga jako pierwszą.
- powiedz dziecku, by położyło dłonie jedna na drugiej. Kładzie lewą na prawej (tak postąpi osoba leworęczna), czy prawą na lewej (tak postąpi osoba praworęczna).
- podnieś zabawkę wysoko do góry i poproś dziecko, by po nią sięgnęło. Którą rękę wyciąga?
- obserwuj dziecko w codziennych sytuacjach, np. którą ręka chwyta kanapkę, cukierka czy szczoteczkę do zębów.

Test powtórz kilka razy w odstępie kilkunastu dni. Możesz też skonsultować się z opiekunką w przedszkolu lub lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy twoje dziecko jest prawo- czy leworęczne.

Wtedy w poradni psychologiczno-pedagogicznej można wykonać dodatkowe testy sprawdzające preferencje dziecka nie tylko w zakresie ręki, ale też ucha (np. które przykłada, by posłuchać tykania zegara), oka (np. którym okiem zagląda przez dziurkę od klucza) i nogi (np. którą nogą kopie piłkę).

Największy problem stanowi skrzyżowanie dominacji na linii: oko–ręka, gdyż wpływa negatywnie na kontrolę wzrokową pracy ręki oraz koordynację wzrokowo–ruchową. Dlatego tak ważne, by nie przestawiać dziecka na praworęczność, bo być może ma naturalną dominację lewej półkuli mózgu.