"Córka wyznała, że nikt jej nie lubi. Pękło mi serce". Zobacz, jak pomóc dziecku w takiej sytuacji

Redakcja MamaDu
Gdy twoje dziecko jest lubiane wśród rówieśników, ma kolegów i koleżanki, potrafi się bawić – możesz odetchnąć z ulgą. Ale co zrobić w sytuacji, gdy przychodzi do ciebie i mówi, że nikt go nie lubi? Taką sytuację opisała w swoim mailu do naszej redakcji pani Małgorzata.
Co robić, gdy dziecko mówi, że nikt go nie lubi? fot. 123rf
"Nie wiedziałam, co mam powiedzieć, zatkało mnie, bo kompletnie się tego nie spodziewałam. Wydawało mi się, że moja córka ma koleżanki w przedszkolu, bo czasem opowiadała o jakiś wspólnych zabawach. Czy to ja gdzieś popełniłam błąd?” – zastanawia się mama 6-latki.

Choć okres dzieciństwa często wydaje nam się sielankowy, to nasze dzieci stają przed wieloma różnymi, czasami naprawdę trudnymi wyzwaniami. Tak jest właśnie w przypadku odnalezienia się w grupie rówieśniczej.


Jeśli twoje dziecko jest otwarte, śmiałe, łatwo nawiązuje kontakt z innymi – pewnie nie zetknęłaś się z tym problemem. Wielu jednak rodziców przynajmniej raz musiało zmierzyć się z tym, że jego dziecko nagle oznajmia, że nie jest lubiane.

Poczuła się odrzucona


"Córka oglądała bajkę, a ja przygotowywałam jej kolację. Nagle odwróciła się w moją stronę i powiedziała niespodziewanie: 'Mamusiu, nikt mnie nie lubi'. Nie wiedziałam, co mam powiedzieć, zatkało mnie, bo kompletnie się tego nie spodziewałam.

Wydawało mi się, że moja córka ma koleżanki w przedszkolu, bo czasem opowiadała o jakiś wspólnych zabawach. Jest z natury trochę nieśmiała, ale zarazem to miła i zabawna dziewczynka. Chętnie się dzieli, nie kłóci się, nie jest agresywna. Czy to ja gdzieś popełniłam błąd? Zrobiło mi się bardzo smutno, że poczuła się odrzucona” – pisze w swoim liście pani Małgorzata.

Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Na pewno nie przekonuj dziecka na siłę i nie zapewniaj go, że wszyscy je lubią, bo w ten sposób zaprzeczasz temu, co ono czuje. Spróbuj z nim porozmawiać. Może doszło do jakieś nieprzyjemnej, ale jednorazowej sytuacji, którą da się wyjaśnić lub naprawić, np. spór o zabawkę, czy kłótnia o to, jak się bawić.

Zapewnij dziecko, że je rozumiesz, może zdarzyło ci się w dzieciństwie też mieć odczucie, że nikt cię nie lubi, ale były to tylko i wyłącznie twoje wyobrażenia. Prawda jest taka, że emocje dziecka ulegają szybkim zmianom i po sprzeczce z ulubioną koleżanką/kolegą czuje się odrzucone, a następnego dnia, gdy znów się zgodnie bawią nawet nie pamięta powodu swojego smutku.

Nie ulegaj emocjom dziecka


Staraj się nie wyolbrzymiać sytuacji. Wiadomo, że gdy nasze dziecko jest załamane, rozżalone czy przygnębione, to mocno nas to dotyka. Zachowaj jednak spokój i odpowiedni dystans. Monitoruj sytuację, ale poczekaj, bo być może minie zaledwie kilka dni, a wszystko samo się ułoży.

Możesz też poprosić o pomoc nauczycielkę, by poobserwowała twoje dziecko, jak zachowuje się w grupie rówieśniczej. W jakich momentach radzi sobie lepiej, a w jakich nie potrafi się odnaleźć, np. może ma problem z włączaniem się we wspólną zabawę. Będzie to dla ciebie cenną wskazówką, o czym z nim porozmawiać.

Niestety może być też tak, że twoje dziecko czuje się odrzucone, bo rzeczywiście ulubiony kolega czy koleżanka zaczął przyjaźnić się z kimś innym. Zanim znajdzie nowego rówieśnika do zabawy może minąć trochę czasu.

Wytłumacz mu, że czasem tak się dzieje, że stare przyjaźnie kończą się, ale to nie znaczy, że nie znajdzie nowych przyjaciół. Jeśli czuje się samotne, spróbuj mu zorganizować wspólny czas z dziećmi swoich koleżanek (np. wspólny wypad na sanki) lub zapisz je na jakieś ciekawe zajęcia dodatkowe, gdzie będzie miał kontakt z innymi dziećmi o podobnych zainteresowaniach.