To najczęściej googlowany kosmetyk 2020. Jak nie dać się nabić w butelkę kupując serum z witaminą C

Agnieszka Miastowska
Serum z witaminą C to najczęściej googlowany kosmetyk 2020 roku. Czemu zawdzięcza swoją popularność? Jego działanie zapewnia to, czego od kosmetyków oczekują wszystkie kobiety — odżywiając, opóźnia proces starzenia się skóry i chroni przed rakotwórczym promieniowaniem UV. By serum zadziałało właściwie, musimy jednak wybrać odpowiednie. Jak nie dać się nabić w butelkę i kupić produkt, który zadziała?
Jak wybrać dobre serum z witaminą C? Serum z witaminą C to hit 2020 roku Pexels.com

Jak działa serum z witaminą C?

Jak podkreśla dermatolog i ekspert medycyny estetycznej Małgorzata Marcinkiewicz, witamina C nie na wyrost nazywana jest witaminą młodości.
— Działa antyoksydacyjnie, wpływa na rozjaśnienie kolorytu skóry oraz wspiera walkę z wolnymi rodnikami. Odgrywa również ważną rolę w pielęgnacji skóry naczyniowej — jako składnik przeciwzapalny. Dobrze wspomaga ochronę DNA przed uszkodzeniem spowodowanym promieniowaniem UV — wyjaśnia ekspertka.


Nic więc dziwnego, że serum zdobywa coraz większą popularność. Filarem świadomej pielęgnacji jest połączenie ochrony z odżywieniem, a to właśnie zapewni nam serum z witaminą C. O czym jednak musimy pamiętać? O odpowiednich zasadach stosowania oraz świadomym wyborze produktu.

Jak stosować serum z witaminą C?

Serum z witaminą C najlepiej stosować rano. Jeśli aplikacja następuje po umyciu twarzy, to warto najpierw ją stonizować — przy użyciu toniku czy wody termalnej, najlepiej kosmetyku w spreju — i dopiero wtedy nałożyć produkt.

Ważna jest także ilość stosowanego produktu. — Wystarczy kilka kropel. Po 10 minutach od aplikacji należy posmarować twarz kremem z SPF lub użyć podkładu z filtrem chroniącym — podkreśla ekspertka.

Jest to szczególnie ważne, bo skóry z zaaplikowaną witaminą C nie można wystawiać na słońce. Kluczowy jest wybór odpowiedniego kosmetyku, nie każdy produkt opatrzony dopiskiem "z witaminą C" ma szansę przekazać naszej skórze właściwości tej witaminy.

Jak wybrać odpowiednie serum z witaminą C?

Dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz podkreśla, że pochodne witaminy C najczęściej występujące w kosmetykach to: palmitynian askorbylu, glukozyd askorbylu, sól sodowa, fosforanu askorbylu, sól magnezowa fosforanu askorbylu, tetraizopalmitynian askorbylu, 3-0 Etylowy kwas arkosbinowy i kwas L-askorbinowy (czysta witamina C).

Szukając odpowiedniego serum, powinnyśmy więc spojrzeć na jego skład i szukać następujących pozycji:

Tetraizopalmitynian askorbylu — to najskuteczniejsza pochodna witaminy C. Jest najdroższa, efektywna i bardzo skuteczna.

Kwas L-askorbinowy — to czysta witamina C, jest rekomendowana skórze tłustej i łojotokowej, jest jednak mało stabilna i może wywołać podrażnienia u skór wrażliwych.

Palmitynian askorbylu — łagodniejszy od czystej witaminy C, ale nie zaleca się wciąż, aby stosować go na skórę podrażnioną i wrażliwą.

Glukozyd askorbylu
— sprawdzi się do wyrównania kolorytu cery, przenika w głębsze warstwy skóry.

3-0 Etylowy kwas askorbinowy — działa antybakteryjnie.

Sól sodowa fosforanu askorbylu — sprawdzi się do cery trądzikowej.

Sól magnezowa fosforanu askorbylu — łagodna dla skóry, sprawdzi się na przebarwienia.

Wybierając serum do twarzy należy także zwrócić uwagę na jego opakowanie. By serum z witaminą C zachowało swoje właściwości, musi być dobrze przechowywane.

Szukajmy butelek z przyciemnianego szkła i z aplikatorem. Chroni to przed światłem i zapobiega utlenieniu się produktu.

Czego jeszcze szukać w składzie produktu z witaminą C?

Warto szukać kosmetyków, które w składzie oprócz witaminy C mają również inne antyoksydanty, które dopełnią jej działanie.

— Wśród nich np. witaminy E, z którą witamina C działa synergistycznie. Innymi świetnymi składnikami, dobrze współpracującymi z witaminą C, są kwas felurowy, zielona herbata, poliflenole (resweratrol). Stabilizują oraz niosą kolejne drogocenne właściwości dla skóry — dodaje lekarz Małgorzata Marcinkiewicz.