Jak wybrać najlepszy czosnek? Jeśli czujesz jego zapach, możesz wyrzucić go do kosza

Agnieszka Miastowska
Gdy chcemy kupić dobre warzywo czy owoc sprawdzamy je zmysłami. Jakie jest w dotyku, jak wygląda i czy dobrze pachnie. Jeśli w ten sposób wybierasz także czosnek, mam dla ciebie złą wiadomość. Dobry czosnek wcale nie powinien intensywnie pachnieć, przynajmniej nie na sklepowej półce. Oto, jak wybrać odpowiedni czosnek.
Jak wybrać najlepszy czosnek? Zapach czosnku to zła oznaka Unsplash

Dobry czosnek to bezzapachowy czosnek

Silny zapach czosnku, który jeszcze nie jest obrany i rozgnieciony, nie świadczy o jego dobrej jakości. Za charakterystyczny zapach czosnku odpowiedzialna jest alliina, która z warzywa uwalnia się dopiero po jego uszkodzeniu — przecięciu lub zgnieceniu ząbka.
Jeśli więc w sklepie czujecie charakterystyczny zapach czosnku to znak, że czosnek został uszkodzony, więc może zepsuć się wam po przyniesieniu go do domu. Intensywny lub lekko kwaśny zapach także świadczy o tym, że nie mamy do czynienia z czosnkiem najlepszej jakości.

Jaką odmianę czosnku wybrać?

W sklepie mamy do wyboru czosnek z polskich upraw lub warzywo sprowadzane z Chin, którego jakość może być wątpliwa.


Chiński czosnek poddaje się promieniowaniu, by nie kiełkował w czasie transportu i nie wytwarzał korzeni. Taki czosnek jest także zabezpieczony środkami chemicznymi, które zdecydowanie nie wzbogacają jego właściwości.

Jak odróżnić polski czosnek od chińskiego?

Czosnek chiński jest przede wszystkim większy od czosnku wyhodowanego w Polsce. Główki i ząbki mają zazwyczaj śnieżnobiałą osnówkę.

Czosnek polski poznamy natomiast po osnówce w kolorze lekko fioletowym czy różowym. Także smak pozwoli rozpoznać nam, skąd pochodzi warzywo, które właśnie kupiliśmy.

Chiński ma smak słodkawy, mało piekący lub w ogóle nie piecze. Łatwiej się obiera, nie kiełkuje, nawet gdy długo go przetrzymujemy w kuchni, ma skłonność do szybkiego pleśnienia.

Jak podaje portal Kalendarz Rolników.pl, dobrym sposobem na sprawdzenie pochodzenia czosnku jest wsadzenie jednego ząbka do doniczki: jeśli ładnie wykiełkuje i zacznie rosnąć – to gwarancja, że ma siłę biologiczną, więc jest dobrej jakości.