Rodzice leniwych dzieci robią te 7 rzeczy. To o tobie?

Magdalena Konczal
Znacie batalie o posprzątany pokój, wyjęcie naczyń ze zmywarki czy niedokładne odkurzenie mieszkania? To codzienność w niemalże każdym domu. Słowa: "Ale przecież zrobiłem!", "Zaraz", "Za chwilę" nie są wam obce? Oto skuteczny antyporadnik, który podniesie na duchu każdą mamę leniwego dziecka.
Robiąc te rzeczy, wychowasz leniwe dziecko reshot/ dmpremuto
W przestrzeni internetowej znajdziemy mnóstwo rad, o tym, jak wychować dziecko, by było rozsądne i odpowiedzialne. Może jednak łatwiej – inspirując się pewnie trochę doświadczeniem z własnego ogródka – przeczytać receptę na to, jak wychować leniwe dziecko? Oto ona.



1. Nie egzekwuj wypełnionych przez dziecko obowiązków


Poprosiłaś dziecko, by pościeliło łóżko, ono powiedziało słynne "za moment" i ten moment trwa już kilka godzin? Zamiast dawać ostrzeżenia, pogadanki i latać za nim prosząc i błagając o wypełnienie swojego obowiązku, całkowicie zlekceważ niewypełniony przez niego obowiązek.

Pozwól sobie na odrobinę luzu. Co z tego, że zza pralki wyglądają koty, które dawno miały być odkurzone? Możliwe, że chwila lub moment, o którym wspominał syn lub córka trwa w jego mniemaniu nawet kilka miesięcy.

2. Rób wszystko za dzieci


Niektórzy twierdzą, że powinno się dawać dzieciom obowiązki w zależności od ich wieku. Tylko po co, skoro możesz zrobić to dużo lepiej i efektywniej niż twój maluch? Sześciolatek układający ubrania w szafie? Przecież wszystko porozwala! Ośmiolatek robiący sobie sam kanapkę? Na pewno wyciśnie ketchup na blat.

Czemu dom ma być niedokładnie posprzątany przez dzieci, skoro ty możesz zrobić wszystko sama w perfekcyjny sposób. Pod nosem tłumaczysz sobie jeszcze, że to dla dobra dzieci, które uczą się od ciebie tego, jak wygląda sprzątnięta na błysk łazienka. Za kilka lat będą wiedziały, jak zrobić to idealnie.

3. Pozwól dzieciom na "odwalanie" swojej roboty


Kiedy od czasu do czasu dojdziesz do wniosku, że mogłabyś ewentualnie ująć coś ze swojej długiej listy obowiązków i przekazać tę rzecz dziecku, pamiętaj, by przypadkiem nie zwracać mu uwagi, że robi coś źle.

To nic, że tak naprawdę wykonuje swoje zadanie, tylko dlatego, by było odhaczone z listy, a on będzie mógł wrócić do oglądania telewizji? Zwracanie uwagi, uczenie odpowiedzialności i dokładnego wykonywania swoich obowiązków nie sprawi, że wychowasz leniwe dziecko.

4. Pozwól dziecku oglądać bajki cały dzień


Wychodzenie na dwór, świeże powietrze, zabawy na zewnątrz? Lepiej z nich zrezygnować i zachęcić dzieci do całodziennego oglądania telewizji, podczas gdy ty będziesz latała z odkurzaczem, wcześniej uprzątnąwszy klocki i inne zabawki.

Skoro dziecko nie jest w stanie zrobić niczego tak dobrze, jak my, to lepiej, żeby chociaż nie przeszkadzało. Kiedy przyjmie odpowiednią pozycję na kanapie, jest szansa, że będziemy mogli zrealizować plan sprzątania na cały dzień.

5. Lekceważ ich wysiłek


Widzisz, że twój czterolatek ściera kurze, ale robi to bardzo nieudolnie? Zabierz mu ściereczkę i powiedz: "mamusia zrobi to szybciej". Nie ma skuteczniejszego sposobu na wychowanie lenia, jak pokazanie mu, że nie potrafi zrobić czegoś dobrze.

Kilka lat takich zachowań, a maluch wyrośnie nie tylko na człowieka, który nie potrafi nic zrobić, ale także nastolatka, mającego problemy z samooceną.

6. Przekup czymś dziecko, żeby wykonało swoje zadanie


Dziecko nie chce posprzątać swojego pokoju? Obiecaj, że jeśli to zrobi, kupisz mu coś słodkiego. Nadal nie jest chętne? Niech wybierze sobie ze sklepu jakąś zabawkę. Kiedy nawet wówczas dziecko nie będzie chciało wykonać swojego zobowiązania, pomyśl sobie, że przecież ty i tak wykonasz je lepiej. Ostatecznie... zrób to za niego!

To przecież jest dużo łatwiejsze niż nauczenie dziecka odpowiedzialności wobec powierzonych mu czynności.

7. Nie pozwalaj dziecku na załatwianie swoich spraw


Wtrąć się w konflikt swojego dziecka z jego przyjacielem i wyręcz go w odrabianiu pracy domowej. Zacznij załatwiać wszystkie jego sprawy. Tylko w taki sposób wychowasz naprawdę bardzo leniwe dziecko.

Niech twój nastolatek ma poczucie, że nie musi sam nic załatwiać, bo wszystko zrobi za niego jego mama. To naprawdę skuteczny sposób na wychowanie lenia.

Chociaż tekst został napisany z przymrużeniem oka, to jestem pewna, że część rodziców w jakimś sensie odnalazła w nim siebie. Jeśli nie chcemy mieć w domu leniucha, uczmy dziecko od samego początku wykonywania swoich obowiązków, aktywnego spędzania czasu czy odpowiedzialności za powierzone mu zadania.

A czasami wrzućmy na luz. Nikt nie jest idealnym rodzicem. Wielu z nas zdarzyło się sprzątać po dziecku czy zmywać, bo przecież "my zrobimy to lepiej". Głowa do góry – wychowanie naprawdę leniwego dziecka jest trudnym zadaniem. Miejmy nadzieję, że nie uda nam się go zrealizować.
Źródło: thriveinfamilylife.com