Nie tylko Wanda Rutkiewicz. Lista wybitnych polskich himalaistek jest znacznie dłuższa
Od kilku dni świat żyje wiadomością, że pierwszy raz w historii K2 zostało zdobyte zimą. To doskonała okazja, by przypomnieć sobie, jak wiele niesamowitych himalaistek narażało swoje życie, by realizować niebezpieczną pasję. Lista Polek, które zasłynęły z górskiej wspinaczki, jest naprawdę długa.
- W polskim himalaizmie bardzo ważną rolę odgrywają kobiety.
- Lista kobiet, które zdobyły ośmiotysięczniki, jest spora. Oto 5 portretów niezwykłych himalaistek.
- Na liście znajdziemy nie tylko Wandę Rutkiewicz, ale także Halinę Kruger-Syrokomską, Dobrosławę Miodowicz-Wolf, Annę Czerwińską czy Krystynę Palmowską.
Kobiet, które dokonały wielkich wyczynów w zdobywaniu wysokich gór, jest jednak znacznie więcej. Oto zaledwie 5 z nich.
1. Wanda Rutkiewicz
Jeśli znamy którąś z polskich himalaistek, to jest nią z pewnością Wanda Rutkiewicz. Zasłynęła z tego, że jako trzecia kobieta na świecie, a pierwsza w Europie zdobyła Mount Everest. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników. Była kierowniczką wyprawy na Gaszerbrum II i III. W 1985 w czysto kobiecym składzie zdobyła Nanga Parbat.
Może cię zainteresować także: Dawała wygrać królowi Szwecji, kłóciła się z Chaplinem. Poznajcie Jadzię – poprzedniczkę Radwańskiej
Himalaizm dla Wandy był całym życiem, pasją, z której nie byłaby w stanie zrezygnować. W książce "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci" autorka pisze o tym, że najsławniejsza polska himalaistka była kobietą o silnym charakterze. Wiele od siebie wymagała. Może dlatego było jej tak trudno porozumieć się z otaczającym ją środowiskiem? Jedynie w górach odnajdywała ukojenie.
– Wanda zawsze była gotowa, by podjąć nawet największe ryzyko. Miała świadomość, że to się może źle skończyć. Była z tym pogodzona, podchodziła do tego bez lęku. O tematach ostatecznym mówiła na zimno, bez emocji. Bez skomplikowanej filozofii. Ale w innych ludziach, z którymi Wanda jeździła na wyprawy, nie było pogodzenia ze śmiercią i myślę, że na tym polegał jej konflikt ze środowiskiem, nie tylko z ludźmi gór, ale chyba też z otoczeniem. Nie było wzajemnego zrozumienia – pisze w książce o Wandzie Rutkiewicz Anna Kamińska.
12 maja 1992 roku razem z Carlosem Carsolio podjęła się zdobycia trzeciego co do wysokości ośmiotysięcznika. Kanczendzongi nie zdobyła, najprawdopodobniej zmarła w górach, jednak jej ciała nigdy nie odnaleziono.
2. Halina Kruger-Syrokomska
Alpinistka i himalaistka urodzona w 1938 roku. Bardzo mocno propagowała zaangażowanie się kobiet w ten wówczas bardzo zmaskulinizowany sport. Działała wbrew szyderstwom męskich środowisk. Często decydowała się na to, by zdobywać kolejne szczyty w czysto żeńskich zespołach. Była pierwszą Europejką, która razem z Anną Okopińską stanęła na Gaszerbrumie II.
Wspinała się także z Wandą Rutkiewicz, choć nierzadko popadały w konflikty przez odmienne charaktery. Halina Kruger-Syrokomska zmarła na obrzęk mózgu, spowodowany chorobą wysokościową. Miało to miejsce podczas wyprawy na K2 w 1982 roku.
– Żona zgodziła się pojechać na K2 tylko dlatego, że Wanda chodziła wtedy o kulach i poprosiły ją o to uczestniczki wyprawy, które nie chciały jechać na tę ekspedycję z Wandą bez Haliny. Halina była bardzo towarzyska, wszyscy ją lubili, a po konfliktach z Wandą na Gaszerbrumach dziewczyny nie paliły się, by jechać same z Wandą, dlatego poprosiły Halinę, by pojechała z nimi w góry jeszcze ten ostatni raz – przytacza słowa Janusza Syrokomskiego Anna Kamińska w książce o Wandzie Rutkiewicz.
3. Dobrosława Miodowicz-Wolf
Urodzona w 1953 roku himalaistka i etnografka. Jej mąż – Jan Wolf również był wspinaczem. Przygoda Dobrosławy ze wspinaniem rozpoczęła się standardowo, bo od Tatr. Następnie zaczęła zdobywać Alpy i Kaukaz. W 1977 roku w kobiecej drużynie razem z Anną Okopińską i Haliną Kruger-Syrokomską przeszła przez Deskę na północnej ścianie Ułłu Tau Czana.
Później podjęła próbę samotnego zdobycia Nanga Parbat. Zginęła w górach, podczas odwrotu wyprawy na K2. Pomagała innym himalaistom, a sama zmarła z wyczerpania.
4. Anna Czerwińska
Anna Czerwińska urodziła się w 1949 roku. Jest zdobywczynią aż sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi. Wszystko zaczęło się jednak w 1969 roku od taternictwa. Później zdecydowała się na to, by zacząć wspinać się po wyższych górach.
Często uczestniczyła w wyprawach razem z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską. Zazwyczaj wspinała się w zespołach kobiecych. Jako druga Polka stanęła na Mount Everest. Stała się wówczas najstarszą kobietą, która zdobyła ten szczyt. Jako drugi człowiek narodowości polskiej – zaraz po Leszku Cichym – zdobyła Koronę Ziemi.
W 2003 roku przez prezydenta RP została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi polskiego taternictwa i alpinizmu, za popularyzowanie sportu wspinaczkowego.
5. Krystyna Palmowska
Taterniczka i himalaistka urodzona w 1948 roku. Z wykształcenia jest inżynierem elektronikiem. Jako pierwsza kobieta zdobyła Broad Peak. Kilka lat później w zespole kobiecym postawiła nogę na Nanga Parbat. Wspinała się razem z Anną Okopińską, Haliną Kruger-Syrokomską czy Anną Czerwińską.
Palmowska i Czerwińska to himalaistki, które stanowiły naprawdę zgrany zespół w zdobywaniu ośmiotysięczników. Są także autorkami książki "Dwa razy Matterhorn".
Źródła: Wikipedia, cytaty pochodzą z książki "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci" Anny Kamińskiej, Wydawnictwo Literackie 2017Może cię zainteresować także: "Po jaką cholerę oni tam lezą?". Himalaiści i alpiniści zamykają usta kanapowym hejterom