Ten dziwny gadżet stał się hitem. Sprawdziłyśmy i już wiemy, dlaczego używanie "odkurzacza" to błąd

Agnieszka Miastowska
Coraz więcej urodowych gadżetów, które kiedyś były dostępne wyłącznie w gabinecie kosmetologicznym, pojawia się na sklepowych półkach. Ostatnio popularnym gadżetem do domowego użytku stał się odkurzacz do wągrów. Ma oczyszczać cerę lepiej niż jakiekolwiek kosmetyki, a efekt widać po kilku sekundach. Zapytałyśmy dermatolożkę i ekspertkę medycyny estetycznej Małgorzatę Marcinkiewicz czy używanie go na pewno jest bezpieczne.
Odkurzacz do wągrów – nie należy go używać. Wyjaśniamy dlaczego Instagram @blackhead_remover_beauty_co

Czym jest odkurzacz na wągry?

Urządzenie to jest reklamowane jako przeznaczone do domowego użytku, zazwyczaj posiada bawełniane filtry i silikonowe, wymienne końcówki.
Gadżet ten ma za zadanie oczyścić skórę z zaskórników poprzez mocne ssanie. Jego oczyszczające działanie jest więc w pełni mechaniczne.


W sieci nie brak różnorakich testów odkurzacza do wągrów. Youtuberki testują wszelkie jego wersje, także te zamówione z niepewnych, zagranicznych stron.
Kosmetolodzy ostrzegają jednak przed używaniem tego gadżetu w domu. Wyjaśniamy, dlaczego używanie odkurzacza do wągrów może być niebezpieczne.

1. Nie mamy możliwości dokładnego wyczyszczenia odkurzacza.

Po pierwsze gadżet, który ma tak bliski kontakt z otwartą skórą, powinien być właściwie czyszczony. Nie tylko dezynfekowany, lecz także sterylizowany, czego nie mamy szansy zrobić w domu.

Jeśli zamawiamy odkurzacz z niepewnej zagranicznej strony, nie mamy pewności, z czego został zrobiony i jaką drogę właściwie przeszedł, czy został wyjałowiony. Zamiast oczyszczania, możemy zaaplikować sobie na twarz dodatkową dawkę bakterii.

2. Nie umiemy prawidłowo przygotować skóry do zabiegu.

W warunkach gabinetu kosmetycznego przed oczyszczaniem manualnym (które i tak według wielu kosmetologów uważane jest za zbyt inwazyjny zabieg dla skóry) nasza cera jest do niego właściwie przygotowana.

Nawilżona, rozpulchniona, przygotowana to bezpiecznego otworzenia porów. "Parówka", którą samodzielnie wykonamy w domu, nie zapewni nam tak optymalnego przygotowania skóry.

Poza tym nie każda cera nadaje się do jej stosowania — powinnyśmy to skonsultować z dermatologiem lub kosmetologiem.

3. Brak nam wiedzy specjalisty w posługiwaniu się odkurzaczem.

Instrukcja radzi, by nie trzymać odkurzacza w jednym miejscu dłużej niż przez 3 sekundy. Często jednak ten czas nie jest wystarczający na pozbycie się wągra, więc testujące gadżet Youtuberki pocierają cerę do skutku.

Kończy się to zaczerwienieniem, zerwanym naskórkiem, a nawet siniakami. Poza tym musimy znać ułożenie mięśni, by użyć odkurzacza tak, by nie popękały nam naczynka, a nasza skóra nie obwisła.


O ocenę tego niezwykłego gadżetu poprosiłam doktor Małgorzatę Marcinkiewicz,
dermatolożkę i ekspertkę medycyny estetycznej oraz pomysłodawczynię kliniki
Projekt Skóra.

— Wykonywanie działania kosmetycznego tzw. odkurzaczem na zaskórniki i wągry wymaga od użytkownika dużej ostrożności, szczególnie jeśli ma on cerę naczynkową czy przesuszoną. Wynika to z faktu, iż nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak skóra może zareagować na tego typu zabieg domowy. Efekt próżni może bowiem przyczynić się do podrażnień i powstawania zaczerwienień, wyprysków, siniaków czy uszkodzeń naskórka, niewidocznych gołym okiem — wyjaśnia ekspertka.
Pocieranie twarzy odkurzaczem niezgodnie z ułożeniem mięśni może spowodować przyspieszenie pojawiania się zmarszczek, pęknięcie naczynek i podrażnienie skóry.

4. Odkurzacz nie jest w stanie wyczyścić całego wągra.

Wągry kojarzą nam się z małymi, czarnymi kropeczkami na naszej skórze, ale ich budowa jest o wiele bardziej skomplikowana. Kosmetolog Angelika Grabowska na swoim kanale na YouTube zwraca na to uwagę.
— Zaskórniki mają wrzecionowaty kształt, są bardzo cienkie, ale też bardzo długie. Żeby skutecznie pozbyć się takiego zanieczyszczenia, należy je wyjąć w całości — tłumaczy.

Odkurzacz do wągrów nie jest w stanie dokładnie oczyścić porów z wągrów. A niedokładnie oczyszczona skóra, która została przez urządzenie otwarta, to świetny grunt pod tworzenie się wykwitów ropnych i cyst, które mogą skoczyć się przebarwieniami lub nawet bliznami, a także nowych zaskórników.

5. Odkurzacz zdziera martwy naskórek.


Często na dowód działania odkurzacza Youtuberki pokazują zbiorniczek gadżetu pełny wszelkich zanieczyszczeń. Kosmetolodzy podkreślają jednak, że nie są to tylko wągry.

Mocne zasysanie zrywa z naszej twarzy nawet żywy naskórek, pozbyć możemy się innych zanieczyszczeń, ale wągry nie zostaną usunięte w całości.

Czy odkurzacz do wągrów zaszkodzi każdemu? To oczywiście zależy od rodzaju cery i umiejętności używania gadżetu. Kosmetolodzy podkreślają jednak, że wszelkie zabiegi manualnego oczyszczania twarzy są ryzykowne i prowadzą do rozprzestrzeniania bakterii po całej cerze.

Jak skutecznie pozbyć się wągrów?

Co możemy zrobić w domu dla czystej cery? Zamiast gadżetów oczyszczających i mocnych masek typu peel-off, lepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne, tonizowanie i nawilżanie twarzy.

Za tworzenie się zaskórników odpowiedzialny jest martwy naskórek i nadmiar łoju w mieszkach włosowych.

— Wśród alternatyw rekomendowałabym pielęgnację domową, która oparta jest na stosowaniu retinolu czy kwasów AHA i BHA. Ważne, aby systematycznie, delikatnie złuszczać naskórek oraz korzystać również z zabiegów w gabinecie dermatologa. Swoim pacjentom powtarzam, że holistyczne podejście do naszej skóry i łączenie pielęgnacji domowej z tą dermatologiczną, zapewni jej piękny wygląd z pożądanym efektem glow — podsumowuje dermatolożka.

Przemyślane oczyszczanie w domu powinno więc polegać na delikatnym peelingu, najlepiej enzymatycznym, który pozbędzie się martwego naskórka oraz odpowiedniej tonizacji i używaniu kremu, bo to właśnie odpowiednie nawilżenie harmonizuje poziom sebum.