3 najlepsze diety na 2021 rok według ekspertów. Polacy mają wiele do poprawy

Iza Orlicz
Chcesz zrzucić zbędne kilogramy, a jednocześnie poprawić swoją kondycję i samopoczucie? Właśnie opublikowano coroczny ranking najlepszych diet. Dzięki nim schudniesz, ale nie odbędzie się to kosztem twojego zdrowia. Którą dietę wybrać, by jeść smacznie, a zarazem zdrowo?
Które diety są najskuteczniejsze i najzdrowsze? unsplash.com

U.S. News & World Report opublikował coroczny ranking najlepszych diet. Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, to w 2021 postaw na jedną z tych 3 diet. Według ekspertów są one skuteczne, a zarazem dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych, by nasz organizm funkcjonował w sposób optymalny.

1. Dieta śródziemnomorska. Od lat zajmuje miejsce na podium i nic w tym dziwnego, bo oferuje wiele korzyści zdrowotnych, nie tylko utratę wagi. Pozytywnie wpływa na układ krążenia, "odmładza” mózg, zapobiega cukrzycy.


Czym jest dieta śródziemnomorska? Choć inne produkty jedzą Grecy czy Włosi lub Francuzi i Hiszpanie, to wspólnym mianownikiem ich jadłospisu są przede wszystkim ryby i owoce morza. Poza tym dieta oparta jest na warzywach, owocach, ziarnach. Nie brakuje w niej orzechów, oliwy z oliwek lub oleju z pestek winogron, a jeśli na talerzu pojawia się mięso (nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu), to koniecznie chude.

2. Dieta DASH. Jej głównym prozdrowotnym celem jest zapobieganiu nadciśnieniu tętniczemu lub zmniejszenie nadciśnienia. Ma ona wiele wspólnych cech z dietą śródziemnomorską.

Jej podstawą są produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, chude białko i niskotłuszczowy nabiał, które są bogate w składniki odżywcze obniżające ciśnienie krwi (czyli takie jak potas, wapń, białko i błonnik). Jak najbardziej dozwolone są rośliny strączkowe, orzechy i nasiona.

Natomiast ogranicza się do minimum spożywanie pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone, czyli tłuste mięso, pełnotłuste produkty mleczne i oleje tropikalne (np. kokosowy), a także słodycze i słodzone cukrem napoje. W tej diecie stawia się również na ograniczenie sodu.

3. Dieta fleksitariańska. Jej nazwa pochodzi od połączenia dwóch słów: elastyczny i wegetariański, bo chodzi w niej o to, że nie trzeba całkowicie eliminować mięsa, aby czerpać korzyści zdrowotne związane z wegetarianizmem.

Podstawą fleksitarianizmu jest jedzenie większej ilości produktów pochodzenia roślinnego, a ograniczenie mięsa (zwłaszcza czerwonego na rzecz chudego: kurczak, indyk, królik), ryb, jaj i nabiału. Dozwolone są też ziarna zbóż, orzechy, a głównym źródłem białka w tej diecie są rośliny strączkowe (soja, ciecierzyca, soczewica). Tak skomponowana dieta przynosi wiele korzyści zdrowotnych: wpływa na wzmocnienie serca i zapobiega cukrzycy.

Według raportu U.S. News & World Report na kolejnych miejscach wśród najlepszych diet znalazły się jeszcze: dieta WW (nazywana również dietą punktową, w której ograniczasz liczbę spożywanych kalorii), dieta Mayo (jest dość restrykcyjna, oparta na jajkach i herbatach ziołowych, nie powinna trwać dłużej niż 2 tygodnie), dieta Mind (jej bazą są warzywa liściaste - szpinak, jarmuż, roszponka, rośliny strączkowe, owoce, głównie jagodowe, produkty zbożowe z pełnego ziarna, dobrej jakości drób, ryby, orzechy oraz oliwa z oliwek) i dieta TLC (jej celem jest obniżenie tzw. "złego” cholesterolu).

Źródło: health.usnews.com