10 pomysłowych zabaw na Święta dla całej rodziny. Już nie usłyszysz: "Mamo, nudzę się"

Sandra Skorupa
Świąteczne karaoke, nocowanie pod choinką, konkurs na najlepszego piernika czy stworzenie własnej opowieści wigilijnej to dopiero początek. Choć między dorosłymi a dziećmi jest spora różnica wieku, wcale nie jest tak trudno znaleźć 10 zabaw na Święta, które spodobają się zarówno najmłodszym, jak i najstarszym. Dzięki nim to Boże Narodzenie zapamiętacie na zawsze.
10 zabaw na święta dla dzieci i dorosłych pexels.com

Prezenty "ciepło, zimno"

Pierwszą świąteczną zabawę można zacząć już w Wigilię. Choć tradycją jest, że prezenty stawiamy pod choinką, tym razem schowajcie je lepiej. Każdy obdarowany z osobna będzie musiał samodzielnie odnaleźć prezent. Mówimy "ciepło", gdy zacznie się do niego zbliżać, a "zimno", gdy zacznie się oddalać.

Nagrajcie własny świąteczny film

Na Boże Narodzenie nie musimy tylko oglądać świątecznych filmów, ale można je też zrobić. Nie chodzi jednak o typowy filmik pamiątkowy, ale taki wyreżyserowany. Zabawa w aktorów i ekipę filmową może zająć nawet całe Święta. Na początku musicie wymyślić pomysł na film, napisać krótki scenariusz z dialogami, nagrać historię telefonem, którą można skleić nawet w aplikacji na smartfonie.


Film może na przykład dotyczyć samotnej osoby, którą przyjmujemy na Święta i później umila lub psuje ona nam cały wieczór. Może też to być historia naszego zwierzątka, które zaczyna w Wigilię mówić ludzkim głosem, podkładając pod nie głos. Ile głów w domu tyle pomysłów.

Czółko

Ta gra jest dość znana, ale może nie wszyscy o niej słyszeli. Z Czółka można zrobić też zabawę w wersji świątecznej. Ogólnie chodzi o to, że każdy na czole ma doczepioną karteczkę samoprzylepną z napisem, którego nie zna. 

W celu odgadnięcia, kim lub czym się jest, każdy w jednej rundzie zadaje innym graczom jedno pytanie, na które oni mogą odpowiedzieć jedynie "tak" bądź "nie". Dla ułatwienia świątecznej zabawy można wybrać tylko słowa związane z Gwiazdką.

Na przykład: osoba ma na kartce na czole napisane "sanki". Zadaje pytanie: "Czy jestem człowiekiem?", grupa odpowiada "nie". Po każdym pytaniu kolejka przechodzi na następną osobę.

Rodzinna opowieść wigilijna

Jeżeli już wcieliliście się w ekipę filmową lub wolicie pisać niż nagrywać filmy, kolejna świąteczna zabawa to stworzenie własnej opowieści wigilijnej. Każdy dostaje ok. 15-30 minut na napisanie krótkiej historii powiązanej tematycznie z Bożym Narodzeniem. Po ustalonym czasie wszyscy się zbierają i czytają swoje opowiadania.

Dzień brzydkiego swetra

Jeden ze świątecznych dni można uczynić dniem brzydkiego swetra. Ta świąteczna zabawa spodoba się szczególnie dzieciom, które niekoniecznie lubują się w eleganckich świątecznych ubraniach. Ten dzień doskonale sprawdzi się po 24 grudnia. Nazajutrz po wigilijnej kolacji i po całym tygodniu świątecznych przygotowań często czujemy się trochę ociężali i zmęczeni.

Wtedy najwygodniej będzie nam w najbrzydszym i luźnym swetrze, którego nie przystoi ubrać na żadną uroczystość. Jednak w Święta mamy czuć się dobrze i swobodnie. Przy okazji możecie wymyślić swoją tradycję lub... swetrowe historie.

Biwak w śpiworach pod choinką

Dzieci uwielbiają budować bazy czy namioty między krzesłami oraz meblami i spać w swoich konstrukcjach — byle nie na własnym łóżku. Biwak pod choinką wydaje się doskonałą świąteczną zabawą dla dzieci. Mogą spać oczywiście wszyscy, jeśli miejsce na to pozwala. 

Jeśli nie, można zaproponować tylko maluchom nocny biwak w śpiworach pod choinką przy włączonych światełkach i mieniących się bombkach. Trzeba pamiętać, by miejsce do spania tak przygotować, by choinka rano wciąż była na swoim miejscu.

Opowiadanie najśmieszniejszych historii

Na Święta często spotyka się rodzina, która dawno się nie widziała i ma sobie wiele do powiedzenia. Warto w te rozmowy włączyć też dzieci. Poza tym, że rodzice, dziadkowie i wujkowie poopowiadają co tam u nich, dziecku może być ciężko przebić się przez żargon dorosłych. Można więc ustalić kolejkę, w której każdy będzie opowiadał najśmieszniejsze historie z tego roku. Jeśli jest taka możliwość, opatrzcie je zdjęciami.

Świąteczne karaoke

Śpiewanie na głos jest lepsze niż pomrukiwanie pod nosem "Las Christmas". Przede wszystkim nas zbliża i buduje weselszą atmosferę. Oficjalnie tego roku możemy złożyć rodzinną listę ulubionych utworów, włączyć na telewizorze lub komputerze teksty piosenek i urządzić świąteczne karaoke.   

Konkurs na najlepszego piernika

Niby wszystkie potrawy zostały już przyrządzone, jednak głównie przez dorosłych. Nie każde dziecko miało okazję uczestniczyć w kulinarnych zmaganiach. Kolejną zabawą na święta dla dzieci i rodziców jest konkurs na najlepszego piernika. W kuchni na pewno ostały się składniki, z których da się zrobić jeszcze kilka korzennych ciasteczek, a następnie poddać je rodzinnemu jury do oceny.

Zróbcie kartki dla obcych ludzi i wyślijcie

Dobry uczynek też może być świetną zabawą na święta dla dzieci i dorosłych. Wspólnie można wykonać kilka bożonarodzeniowych/noworocznych kartek i rozesłać je pod obce adresy do obcych ludzi lub też do Domów Pomocy Społecznej. Warto zadzwonić wcześniej do ośrodka i zapytać o imiona podopiecznych, by kartki były bardziej spersonalizowane.

Uszyjcie ubranko dla zwierzaka

W szafkach czasami zalegają nam jakieś stare ubrania, w których raczej nie będziemy już chodzić. Jeśli macie w domu psa lub ma go ktoś z waszych bliskich, możecie uszyć ubranko dla zwierzaka. Styczeń i luty to wciąż zimne miesiące, a dzięki kubraczkowi czworonóg będzie mógł się trochę ogrzać.