Małe cuda zamknięte w słoiczkach: olejki na ból głowy, przeziębienie, dobry nastrój. Jak ich używać?

Iza Orlicz
Odpowiednio dobrane olejki eteryczne mogą nie tylko wpływać na nasze samopoczucie, poprawiając nam nastrój, ale też działają wspomagająco przy łagodzeniu wielu dolegliwości zdrowotnych. Jakie wybrać, gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z aromaterapią? Jak je prawidłowo stosować?
Jakie wybrać olejki eteryczne i jak je stosować? unsplash

Olejki eteryczne: co to jest?


Olejki eteryczne w swoim składzie zawierają mieszaninę kilkudziesięciu związków chemicznych, które otrzymuje się z suszonych lub świeżych roślin (kwiatów, drzew czy ziół).


Dzięki specjalnym i naturalnym sposobom ich pozyskiwania, zachowują nie tylko swój aromat, ale przede wszystkim cenne właściwości. I tym różnią się od olejków sztucznych czy syntetycznych, w których najważniejszy jest zapach, za to brak im właściwości leczniczych.

Olejki eteryczne - właściwości i zastosowanie


Aromaterapia zdobywa coraz większą popularność dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom. Jak działają olejki eteryczne? Oddziałują one na nasz układ nerwowy, dlatego w zależności od tego, jaki olejek zastosujemy, mogą wpływać na nas uspokajająco, odprężająco, wyciszająco lub też pobudzać czy dodawać energii.

Ale to niejedyne właściwości aromaterapii. Systematycznie stosowane, olejki eterycznemogą łagodzić wiele dolegliwości zdrowotnych, takich jak: bóle głowy, bezsenność, przeziębienie, zaburzenia reumatyczne czy mięśniobóle.

Jak często stosować olejki eteryczne?


Olejki eteryczne można stosować np. do kąpieli lub bezpośrednio na skórę (koniecznie czytaj ulotki, bo niektóre olejki trzeba wcześniej rozcieńczyć lub wymieszać np. z olejkiem bazowym lub kremem). Możesz też rozpylić olejek eteryczny za pomocą kominka do olejków eterycznych lub dyfuzora do aromaterapii.

Ten pierwszy działa na zasadzie podgrzewania wody - wraz z parą wodną unosi się też aromat olejków. Z kolei przy dyfuzorach wykorzystuje się zwykle ciśnienie, a nie temperaturę, a olejków nie łączy się z wodą, dzięki czemu zachowują więcej prozdrowotnych właściwości.

Olejki eteryczne dla początkujących


Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z aromaterapią, zachowaj ostrożność. Musisz sprawdzić, czy nie masz reakcji alergicznej na jakikolwiek olejek, dlatego zaczynaj zwykle od kilku kropel. Gdy okaże się, że terapia olejkami dobrze na ciebie działa, możesz stosować je co 2-3 przez tydzień, a potem zrób przynajmniej 2-tygodniową przerwę. Olejki eteryczne przechowuj w suchym i ciemnym miejscu, z dala od dzieci.

Olejki eteryczne - czy są bezpieczne dla dzieci?


Niektóre tak, zwłaszcza te stosowane w produktach leczniczych (np. rumiankowy czy tymiankowy), ale zawsze trzeba pamiętać, że olejki eteryczne mogą wywołać reakcję alergiczną. U niemowląt i małych dzieci nie można stosować m.in. olejku kamforowego, eukaliptusowego, goździkowego, herbacianego czy cynamonowego, dlatego tak ważne jest czytanie ulotek przed zastosowaniem u dziecka jakiegokolwiek olejku.

Na co pomagają konkretne olejki eteryczne


Nie kupuj jednak od razu zbyt dużej ilości olejków eterycznych, by nie zniechęcić się do ich stosowania. Jakie wybrać, gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z aromaterapią?

Olejek z drzewa sandałowego – ten olejek warto stosować, gdy czujesz się przemęczona i zestresowana. Działa relaksująco, uspokajająco, wpływa kojąco na zszargane nerwy, dzięki temu szybko poprawia samopoczucie. Wykazuje też właściwości przeciwbólowe, łagodzi też objawy przeziębienia.

Olejek z bergamotki – jeśli zapach drzewa sandałowego nie będzie ci odpowiadał, wypróbuj olejek z bergamotki. On również wykazuje działanie łagodzące napięcia nerwowe, uspokaja, wycisza emocje, zmniejsza lęk. Jednocześnie pobudza do działania, dodaje też pewności siebie.

Olejek miętowy – często nazywany olejkiem radosnego serca, bo jego miłośnicy uważają, że podnosi on na duchu i pomaga zachować optymizm. Miętowa moc olejku łagodzi również bóle głowy i menstruacyjne. Działa też uspokajająco, polecany jest przy kłopotach z zasypianiem i bezsenności.

Olejek lawendowy – ten zapach przywodzi na myśl lato, dlatego już samo to skojarzenie relaksuje i uspokaja. Olejek lawendowy zwalcza stres, koi lęki, łagodzi ból przy migrenie czy innych typach bólu głowy. Stosowany tuż przed zaśnięciem – pomaga w zasypianiu.

Olejek eukaliptusowy – to chyba jeden z najbardziej uniwersalnych olejków. Działa przeciwbólowo i rozgrzewająco, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku mięśniobóli czy kłopotów z reumatyzmem. Ma też właściwości przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowe, dlatego warto go stosować przy przeziębieniu, zapaleniu zatok, kaszlu, grypie. Jednocześnie pobudza do działania.