Pierwsza gra planszowa. 3 tytuły, które nauczą dziecko podstaw tej wartościowej rozrywki

Dawid Wojtowicz
Gry planszowe to świetna międzypokoleniowa rozrywka. Przy tytułach opartych na planszach, pionkach, kartach i innych pomysłowych akcesoriach znakomicie bawią się często wspólnie zarówno dorośli, jak i dzieci. Ale czy tego rodzaju gry to też "bajka" dla naprawdę małego dziecka? TAK. Okazuje się, że maluchy, które nie osiągnęły jeszcze wieku szkolnego, mają czego szukać w świecie planszówek.
Gry planszowe to rozrywka również dla najmłodszych dzieci, taka, w której może już wziąć udział nawet dwulatek. Świadczą o tym planszówki z takich serii jak "Akademia Mądrego Dziecka", "Pierwsza gra" czy "Zagraj ze mną" Materiały prasowe / Egmont Polska
Na sklepowych półkach rodzice znajdą gry planszowe, przy których bawić się będzie mógł już nawet dwulatek. Przeznaczone dla najmłodszych tytuły często opisane są na opakowaniach zwrotami w stylu "Pierwsza gra twojego dziecka". Takie proste planszówki uczą zazwyczaj rozpoznawania kolorów i kształtów, liczenia, a także nazywania podstawowych przedmiotów.

Oto kilka godnych polecenia tytułów – wszystkie z nich przeszły testy na przykuwanie uwagi najmłodszych przez dłuższy czas, a za ich wiarygodność możemy osobiście ręczyć, ponieważ przeprowadziliśmy je w swoim rodzinnych domach.

Pierwsza gra Mniam!

Gra oparta na bestsellerowej serii książek Akademia Mądrego Dziecka. Planszówka należy do cyklu "Pierwsza gra", serii dedykowanej najmłodszym dzieciom i ich rodzicom. Gracze rzucają kostką i starają się zdobyć jak najwięcej soczystych owoców i warzyw. Ten, który schrupie ostatni przysmak ze stołu, dostaje w nagrodę owocowy sok. W grze dzieci poznają owoce i warzywa, a także ich kolory. Dzięki niej stawiają też pierwsze kroki w liczeniu. Dodatkowo gra promuje zdrowe nawyki żywieniowe.
Wiek: 2+
Liczba graczy: 2-4
Zawartość gry: 15 żetonów owoców i warzyw, 1 żeton soku, 5 koszyków, instrukcja
Cel: nauka nazw owoców i warzyw, nauka nazw kolorów, nauka liczenia i określania ilości (ile masz, kto ma więcej), rozwijanie kompetencji społecznych

Pierwsza gra Zwierzątka

Kolejna propozycja z serii Akademia Mądrego Dziecka, która pomoże wprowadzić już dwulatka w świat gier planszowych. Polega na układaniu elementów na zwierzątkach (dopasowywaniu wylosowanych z woreczka figur), a także na zabawie w zgadywanie "co jest w woreczku?" poprzez rozpoznawanie kształtów. Dzięki grze maluchy odkrywają, czym jest kwadrat lub koło za pomocą wzroku i dotyku, poznając jednocześnie takie zwierzątka jak motylek, kaczuszka, żółwik, biedronka czy rybka.
Wiek: 2+
Liczba graczy: 2-4
Zawartość gry: 5 plansz zwierzątek, 20 figur, woreczek, instrukcja
Cel: nauka nazw kolorów, nauka nazw zwierzątek, nauka kształtów poprzez mowę i dotyk, ćwiczenie zmysłu dotyku, ćwiczenie mięśni dłoni i palców (chwytanie), rozwijanie interakcji społecznych

Ratuj Króliczki

Doskonała gra na rozpoczęcie przygody z planszówkami. Gracze rzucają kolorową kostką i starają się uratować jak najwięcej króliczków. Kolor pokazuje, którym wyjściem może wydostać się z norki mały futrzak. Wygrywa ten, kto uwolni jak najwięcej zwierzątek. Planszówkę można też zmienić w grę kooperacyjną, w której wygrywają wszyscy poprzez wspólne ratowanie wszystkich króliczków. Tytuł, należący do wielokrotnie nagradzanej serii "Zagraj ze mną", uczy rozpoznawania kolorów i liczenia.
"Ratuj króliczki" to gra, która uczy rozpoznawania kolorów oraz liczenia, w formie zabawy polegającej na ratowaniu króliczków z zalewanej przez deszcz norkiMateriały prasowe / Egmont Polska
Wiek: 3+
Liczba graczy: 2-5
Zawartość gry: 20 drewnianych królików, kolorowa kostka, plansza w kształcie króliczej nory, instrukcja
Cel: rozpoznawanie kolorów, nauka liczenia, rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, nauka współpracy w grupie

Bonus: Nogi Stonogi

Na koniec bonusowa propozycja dla małego gracza, który skończył już 4 lata. Bohaterkami tej sympatycznej gry są stonogi, którym dobieramy... buty. W tym celu gracze rzucają kolorowymi kostkami, a następnie decydują, ile butów i w jakim kolorze chcą zdobyć. Wygrywa ten, którego ułożona z płytek stonoga będzie najdłuższa. Bawiąc się przy tej planszówce, dzieci nawet nie zauważą, że uczą się dodawania i odejmowania! Gra zawiera 2 warianty: dla młodszych i starszych dzieci.
Wiek: 4+
Liczba graczy: 2-4
Zawartość gry: 4 kostki, 4 płytki stanowiące początek stonóg, 15 płytek z butami, instrukcja
Cel: nauka kolorów, nauka liczenia, rozwój spostrzegawczości i umiejętności logicznego myślenia

Artykuł powstał we współpracy z Egmont