"Nie zmuszaj mnie do krzyku" i nie tylko. 5 typów zdań, które niszczą twoją relację z dzieckiem

Iza Orlicz
Czasem nie mamy świadomości, że z pozoru niewinne zdania mogą wyrządzić wiele szkody naszym dzieciom. Wypowiadamy je niekiedy bez zastanowienia, może nawet z dobrymi intencjami, nie przypuszczając nawet, że mogą prowadzić do niepokoju lub zaniżać samoocenę naszego dziecka. Jakich zdań unikać, gdy rozmawiamy z dzieckiem?
Te zdania mogą ranić emocjonalnie twoje dziecko unsplash.com
Dziecko "chłonie" wszystko, co do niego mówimy. Czasem nie przywiązujemy do naszych słów należytej uwagi, tymczasem mogą one wpływać nie tylko na samopoczucie dziecka, ale też na jego pewność i wiarę w siebie, otwartość, podejście do innych. Jakich więc zdań unikać?

1. Zdań, w których porównujesz dziecko z innymi. Czasem robimy to bezwiednie – pytamy, jaką ocenę dostał kolega twojego syna lub jak zachowała się w podobnej sytuacji koleżanka twojej córki. Porównywanie powoduje, że dziecko nie będzie w stanie zobaczyć właściwego obrazu siebie, może czuć się gorsze lub przegrane.


Tym bardziej nie porównuj do siebie rodzeństwa, bo prowadzi to jedynie do rywalizacji. Jedno dziecko może czuć się niedostatecznie kochane, podczas gdy drugie będzie musiało dźwigać ciężar idealnego dziecka.

2. Zdań, gdy lekceważysz jego uczucia. Pozwól dziecku na wszystkie uczucia. Jeśli płacze, bo popsuła się jego zabawka, to nie bagatelizuj tego i nie lekceważ. Tobie może wydawać się to mało istotne, ale twoje dziecko ma prawo do odczuwania złości, rozczarowania czy smutku z tego powodu.

Kiedy dziecko zacznie tłumić i wypierać swoje emocje, wyrośnie na dorosłego, który nie będzie w stanie wyrazić siebie ani zbudować stabilnych relacji z ludźmi.

3. Zdań, gdy zaprzeczasz, że obiecałaś coś dziecku. To są często niewinne "kłamstewka" – obiecujesz coś, by przekonać do czegoś dziecko, a potem nie wywiązujesz się tego. Wydaje ci się to niewinne, tymczasem dziecko przeżywa zawód, czuje się oszukane, może przestać ci ufać.

4. Zdań, gdy kwestionujesz jego umiejętności. Czasem to niewinne zdanie, typu: „Daj, zrobię to już, bo wolno ci idzie”. To nie pomaga dziecku w nabraniu pewności siebie. Im bardziej będziesz wskazywać na jego niezdolność do wykonania określonych czynności, tym większe prawdopodobieństwo, że się zniechęci i podda.

5. Zdań, gdy wzbudzasz w nim poczucie winy. Czasem, gdy jesteśmy zdenerwowani lub zmęczeni, może zdarzyć się, że wypowiemy zdanie typu: "Tyle dla ciebie zrobiłam” lub słynne "Wpędzisz mnie do grobu/Wykończysz mnie/Nie zmuszaj mnie do krzyku". Jasne, każdy rodzic w jakimś sensie poświęca się dla swoich dzieci, ale jest to tylko i wyłącznie twój wybór.

Nie zrzucaj na dziecko odpowiedzialności za swoje zachowanie. Nie szantażuj emocjonalnie swojego dziecka, bo poczucie winy jedynie popsuje waszą relację.

Źródło: brightside.me