Jak się nie naciąć i wybrać najlepsze mandarynki? Zwróć uwagę na tych 6 szczegółów

Iza Orlicz
Rusza sezon na mandarynki. Te niewielkie, słodkie, aromatyczne owoce kojarzą się nam z okresem świąt Bożego Narodzenia. Jak jednak wybrać te najsmaczniejsze? Soczyste, słodkie i jędrne? O czym należy pamiętać, gdy bierzesz do ręki owoc i zastanawiasz się, czy na pewno będzie dobry?
Jak wybrać najlepsze mandarynki? unsplash.com
Sezon na mandarynki w naszym kraju trwa od końca listopada do końca stycznia, wtedy trafiają do nas najlepsze ich odmiany. By jednak owoce spełniły nasze oczekiwania, czyli były soczyste, słodkie i pełne aromatu – musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

1. Zwróć uwagę na skórkę. Jej wygląd świadczy o tym, czy owoce są świeże. Jędrna skórka oznacza, że miąższ w środku będzie dojrzały i miękki. Warto zwrócić uwagę na jeden ważny fakt – skórka nie powinna przylegać do miąższu, ale lekko odstawać. Jeśli natomiast jest twarda – może to oznaczać, że miąższ nie będzie już zbyt soczysty.


2. Koniecznie sprawdź szypułkę owocu. Chodzi o miejsce po ogonku – powinno być jasnego koloru (ewentualnie zielono-białe). Jeśli jest brązowe, to znaczy, że owoc był zerwany już jakiś czas temu. Takie mandarynki mogą być przesuszone, szybciej też się popsują, gdy przyniesiemy je do domu.

3. Brązowe plamki. Wbrew pozorom to nie jest oznaka pleśni. Często świadczą o tym, że owoc pochodzi z ekologicznej plantacji. Skórka powinna bez problemu odchodzić od reszty owocu.

4. Weź do ręki i… powąchaj. W przypadku dojrzałych, świeżych i jędrnych mandarynek ich aromat będzie wyczuwalny nawet przez skórkę.

5. Zwróć uwagę na ich ciężar. W zależności od odmiany mandarynki mogą być większe lub mniejsze i akurat ich rozmiar nie jest dobrym wyznacznikiem ich jakości. Natomiast warto wziąć mandarynkę do ręki i wyczuć jej ciężar. Jeśli ma swoją wagę, to znaczy, że miąższ w środku jest soczysty, a nie wyschnięty.

6. Przechowuj je prawidłowo. Już po zakupie pamiętaj o prawidłowym przechowywaniu mandarynek. Najlepiej trzymać je w lodówce, w temperaturze ok. 5 stopni. Natomiast przed spożyciem warto je wyjąć dzień wcześniej. Mandarynka w temperaturze pokojowej nabierze pełni swoich walorów smakowych.

Warto też pamiętać, że określone odmiany mandarynek mogą różnić się smakiem. Klementynki i satsuma są słodkie, soczyste i mają mało pestek. Tangerynki i tangela są lekko kwaskowate, czasem z gorzką nutą, ale są bardzo soczyste i aromatyczne.