Uważasz się za dojrzałą emocjonalnie? Odpowiedz na 7 pytań i sprawdź, o czym świadczą twoje emocje

Agnieszka Miastowska
Nasze emocje towarzyszą nam całe życie — im jesteśmy starsi, tym lepiej powinniśmy je rozpoznawać i kontrolować. Nie chodzi tylko o nasze teoretyczne rozumienie emocji, a o to, jak przekładamy je na naszą relację ze światem zewnętrznym. Chcesz wiedzieć, czy jesteś dojrzała emocjonalnie? Zastanów się, jak odpowiedziałabyś na te 7 "prostych" pytań.
Test na dojrzałość. Odpowiedz na 7 pytań fot. Unsplash

1. Jak zareagowałaś na ostatnią stresującą sytuację?

Ważny projekt, który napawał cię stresem, odkładałaś na ostatnią chwilę, bo bałaś się skonfrontować ze swoimi emocjami? Zajadałaś stres albo nieprzyjemne sytuacje z pracy czy szkoły odreagowałaś na bliskich?

Stres jest stanem, który demaskuje wszelkie nasze słabości, radzenie sobie z nim dla nikogo nie jest łatwe, osoba dojrzała emocjonalnie próbuje radzi sobie ze stresem, nie tłumi go i nie odreagowuje na innych. Przede wszystkim umie rozpoznać jego źródło.


2. Co robisz w sytuacji, gdy coś nie udało się z twojej winy?

Osoba o rozwiniętej dojrzałości emocjonalnej potrafi przyznać się do błędu, wziąć na siebie odpowiedzialność, ponieść konsekwencje swojej decyzji.

Dzieje się tak dlatego, że nie opiera ona swojej wartości wyłącznie na sukcesie, wykształceniu, działaniach, które wykonuje na co dzień. Ma wysokie poczucie własnej wartości, więc nie odbiera krytyki jako personalnego ataku. Gdy coś się jej nie uda, traktuje to jako wskazówkę, co zrobić, by w przyszłości uniknąć danej sytuacji.

Osoba dojrzała emocjonalnie potrafi jednak swoje emocje rozpoznać, zaakceptować, jeśli zareaguje zbyt gwałtownie i odreaguje swój negatywny stan na kimś, zdaje sobie z tego sprawę. Oddziela powody swojej złości, od skutków, do których doprowadza sama.

3. Jak czujesz się, gdy czegoś nie wiesz i musisz się do tego przyznać?


Podobnie jest z przyznawaniem się do niewiedzy. Osoba dojrzała emocjonalnie wie, że nie ma monopolu na wiedzę, może się mylić, zmienić zdanie, nie wiedzieć. Jest otwarta na inne perspektywy, ale nie ma potrzeby udowadniania za wszelką cenę swoich racji.

Pewność siebie i poczucie własnej wartości sprawiają, że przyznanie się do niewiedzy nie jest dla niej upokorzeniem, bo nie buduje swojego ego wyłącznie na wiedzy, szkolnym czy zawodowym sukcesie.

4. Czy pozwalasz sobie na płacz i otwarte okazywanie smutku?


Istnieje złudne przekonanie, że dojrzałość emocjonalna polega na opanowaniu, chłodnej kalkulacji czy trzymaniu emocji w sobie. Warto pamiętać, że to, w jaki sposób okazujemy emocje, zależy także od naszego temperamentu.

Osoba dojrzała emocjonalnie pozwala sobie na płacz, gdy ma taką potrzebę i nie uważa tego za słabość. Nie ukrywa sama przed sobą, że ma "gorszy dzień". Szuka źródła swojego smutku i frustracji, a jeśli nie jest w stanie "naprawić" danej sytuacji, to pozwala sobie na zaakceptowanie trudnych emocji i ich przepracowanie.

5. Czy potrafisz powiedzieć "nie", gdy nie masz na coś ochoty?

Stawianie jasnych granic i asertywność to umiejętności, które cechują osoby dojrzałe emocjonalnie. Jeśli potrafimy rozpoznać własne emocje, wiemy, co jest dla nas dobre.

Nie pozwolimy sobą manipulować czy przyjmować presji nakładanej z zewnątrz. Osoby dojrzałe emocjonalne szanują siebie i dbają o własny komfort psychiczny, konieczne do tego jest wyznaczenie granic, do których inni — szef, rodzina, przyjaciele — muszą się dostosować.

6. Jak czujesz się, gdy ludzie wokół ciebie odnoszą sukces?

Osoby, które umieją rozpoznawać własne emocje, nie mają problemu, by wczuć się w stany emocjonalne innych osób. Cechuje je wysoki poziom empatii, więc nawet jeśli same mają akurat gorszy humor, nie odreagowują tego na innych, starają postawić się w ich sytuacji.

Cieszą się z sukcesów innych ludzi. Jeśli czują zazdrość, to jest to rodzaj pozytywnej motywacji, nie są zawistni. Potrafią okazać wdzięczność, solidaryzować się z innymi, celebrować nie tylko swoje sukcesy.

7. Czy wiesz, czego chcesz i mówisz o tym wprost?

By wiedzieć czego chcemy, musimy dobrze siebie znać — rozpoznawać własne stany i emocje, ale także szanować siebie. Wiedzieć, że zasługujemy na wszystko, co najlepsze.

Osoby dojrzałe emocjonalnie znają dokładnie źródło swoich stresów i radości, wiedzą co przyniesie im satysfakcję i mówią o tym głośno. Umieją prosić o pomoc np. w pracy, jasno sygnalizować swoje potrzeby partnerowi, planować rzeczy, które przyniosą im satysfakcję.