7 oznak, że jesteś naprawdę dobrym rodzicem. Znasz to?
Czy na pewno jestem dobrym rodzicem? Czy nie popełniam zbyt wielu błędów? Czy nie zawodzę swojego dziecka? Czasem zadajesz sobie tego typu pytania, zwłaszcza gdy nie zawsze masz czas dla swojego dziecka, czujesz się zestresowana lub przytłoczona obowiązkami. Jak więc rozpoznać, że "dajesz radę” jako rodzic?
1. Twoje dziecko okazuje przy tobie wszystkie emocje. To nie jest dla rodzica najłatwiejsza sytuacja, ale możesz być z siebie dumny, gdy twoje dziecko okazuje przy tobie złość, gniew, smutek, strach. Świadczy to o jednym – czuje się z tobą bezpiecznie i nie boi się pokazywać również tych trudnych emocji.
"Bardzo mnie martwi, kiedy dzieci ukrywają swoje uczucia przed rodzicami, bo to często oznaka problemów w relacji rodzic-dziecko. Unikaj lekceważenia lub odwracania uwagi od uczuć dziecka. Uznaj je i okaż swoje zrozumienie" – mówi Nadene van der Linden.
2. Twoje dziecko przychodzi do ciebie, gdy ma problemy. To kwestia zaufania i oznacza, że zapewniłaś mu bezpieczną bazę, do której zawsze wraca, gdy potrzebuje pomocy.
Nie ignoruj żadnych problemów swojego dziecka – gdy ma kilka lat, przychodzi do ciebie ze swoimi małymi, często banalnymi kłopotami, ale od twojej reakcji zależy, czy będzie chciało zwrócić się do ciebie, gdy podrośnie.
3. Twoje dziecko może powiedzieć wszystko, co myśli i czuje, bez obaw o twoją reakcję. Jest to pozytywny znak, oznaczający akceptację, otwartość i elastyczność na linii rodzic-dziecko.
"Niektórzy poprzez swoje zachowanie, takie jak nadmierne reagowanie i kwestionowanie, co myśli lub czuje dziecko, nieświadomie ograniczają komunikację z nim. Inni rodzice wydają się swoim dzieciom tak delikatni, że nie chcą ich dodatkowo obciążać. Martwię się, gdy rodzice mówią: Moje dziecko jest moją skałą, powinno być na odwrót” – wyjaśnia Nadene van der Linden.
4. Nie jesteś krytyczna wobec dziecka. Dobrzy rodzice unikają etykiet, takich jak: "zły”, "niegrzeczny”, "leniwy”, "niemądry”. Skoncentruj się na zachowaniu dziecka, ale nie "przekładaj” tego na jego charakter: Może dziecko zachowało się źle, ale nie jest złe.
5. Zachęcasz dziecko do rozwijania swoich zainteresowań i talentów. To pomaga mu wzmacniać jego pewność siebie, wiarę w swoje możliwości, przy okazji uczy wytrwałości i zaangażowania.
"Czasami widzę rodziców, którzy przy pomocy dziecka chcą spełnić swoje marzenia lub zrealizować własne niezaspokojone potrzeby. Może to wywołać u dzieci uczucie nadmiernej presji, a każda porażka będzie wywoływać rozczarowanie” – mówi psycholożka.
6. Tworzysz granice, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Dzieci wychowywane bez ograniczeń często wpadają w kłopoty lub czują się zagubione. Natomiast mądrze wytyczone granice pozwalają dziecku czuć się kochanymi.
7. Umiesz naprawiać swoje błędy. W relacji z dzieckiem nigdy nie będziesz idealny, bo w grę wchodzą uczucia i emocje. Ważna jest jednak umiejętność przyznawania się do błędów. Jeśli zawiodłaś czy zraniłaś swoje dziecko – powiedz mu o tym. Przepraszając je nie nadwyrężysz swojego rodzicielskiego autorytetu – wręcz przeciwnie – wasza więź stanie się jeszcze silniejsza.
Może cię zainteresować także: "Dziecko jest gościem w twoim domu". Wpisem, który chwyta za gardło, dzielą się tysiące rodziców
Źródło: mother.ly