Myjesz codziennie włosy? Oto dlaczego lepiej tego nie robić i przekonać się do metody OMO

Agnieszka Miastowska
Dbając o włosy, zwracamy uwagę na szampon, odżywkę czy olejek, którego używamy. Wiemy także, że gorąca temperatura niszczy włosy, podobnie jak spanie z mokrymi. Ale nadal wydaje nam się, że częste mycie włosów sprawi, że będą zdrowe i świeże. To błąd. Codzienne mycie włosów to wielki grzech przeciwko pielęgnacji. Zobacz, dlaczego nie powinnaś tego robić.
Jak dbać o włosy? Oto dlaczego nie powinno się ich myć codziennie (metoda OMO) Unsplash

Łój chroni i zabezpiecza


Gdy myjemy włosy, robimy to po to, żeby zmyć z nich zanieczyszczenia zewnętrzne, takie jak kurz czy toksyny, które znajdują się w powietrzu. Zmywamy jednak z włosów także łój, produkowany przez skórę głowy.
To on odpowiedzialny jest za uczucie przetłuszczenia i to jego chcemy się za wszelką cenę pozbyć, myjąc włosy codziennie. Musimy jednak pamiętać, że spełnia on bardzo ważną funkcję.

Łój chroni nasze włosy, zabezpieczając je przed przesuszeniem. Dlatego musimy mu dać na to szansę, zamiast nieustannie szorować skórę głowy.


Co robić, by nie myć włosów codziennie, ale jednocześnie nie zmagać się z tłustymi strąkami? Warto zainwestować w szczotkę z naturalnego włosia — przeczesywanie nią skóry głowy sprawia, że łój równomiernie rozprowadza się na włosach. To dla nich naturalne zabezpieczenie i nabłyszczenie.

Po pierwsze: nie dotykaj


Co więcej, włosów nie powinnyśmy dotykać. To głównie nasze dłonie są odpowiedzialne za przetłuszczanie mechaniczne. Gładzimy włosy, poprawiamy grzywkę, wkładamy kosmyki za ucho. Najlepiej byłoby po umyciu i wymodelowaniu włosów spiąć je w lekką fryzurę, która nie ciągnie za cebulki, ale utrzymuje włosy w jednym ułożeniu.

Jak często więc myć włosy? To oczywiście zależy od typu włosów i skóry głowy. Zdarza się, że mocno łojotokowa skóra głowy potrzebuje codziennego mycia. Przyda się do tego jednak bardzo łagodny szampon, najlepiej polecony przez specjalistę.

Większość włosów normalnych, suchych czy farbowanych nie wymaga jednak codziennego mycia. Jeśli włosy nie zostały potraktowane lakierem i nie są narażone na czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr czy smog można je myć tylko 2-3 razy w tygodniu.

OMO, szampon w kostce i sprayu


Szampony, których używamy, często są zbyt silne i ich codzienne stosowanie może nasilać łój, zamiast się go pozbywać. Warto postawić na szampony bez SLS i silikonów np. coraz popularniejsze wegańskie szampony w kostce.

Świetnym sposobem na oczyszczenie skóry głowy i zabezpieczenie długości włosów będzie także metoda OMO. Polega ona na tym, by najpierw na mokre włosy nałożyć odżywkę, by je zabezpieczyć a skórę głowy umyć szamponem. Potem zmyć obydwa produkty i jeszcze raz nałożyć kosmetyk odżywczy.

Taki sposób mycia sprawi, że łój zostanie zmyty, ale włosy, które na długości nie potrzebowały mocnego mycia, nie będą przesuszone. Warto także przetestować fryzury, które pomogą ukryć początki przetłuszczania włosów. Albo jednorazowo użyć suchego szamponu na skórę głowy.

Te sposoby sprawią, że twoje włosy nadal będą wyglądały świeżo i odpoczną od codziennego traktowania mocnymi kosmetykami, ręcznikiem i suszarką. Przetestuj, a twoje włosy naprawdę będą ci wdzięczne.