Pandemiczne maski na Halloween to hit tej jesieni! Te 3 odjechane wzory zrobicie w domu sami

Magdalena Konczal
Wielkimi krokami zbliża się Halloween. Chociaż w tym szczególnym, bo pandemicznym roku, będziemy musieli zrezygnować z tradycyjnego świętowania, to z pewnością dzieciom frajdę sprawi zabawa w domu. A jak wszyscy wiemy, nie ma dobrej zabawy halloweenowej bez odpowiedniego kostiumu. Właśnie dlatego prezentujemy wam 3 pomysły na przerażające maski, które jednocześnie mogą ochronić przed zakażeniem koronawirusem.
Maski ochronne na Halloween - zainspiruj się tymi pomysłami YouTube P&K Handmade

Dynia

1. Zaczynamy od wycięcia koła z pomarańczowego materiału. Najlepiej jest przyłożyć do materiału talerz i odrysować go. Jeśli chcemy, by nasza maska miała rozmiar S, średnica powinna wynosić 26 cm, jeśli M – 28 cm, a jeśli L – 30 cm.

2. Następnie po odrysowaniu koła, wycinamy je. Składamy na pół i jeszcze raz na pół, by koło stało się ćwiartką. Odmierzamy linijką lub centymetrem krawieckim 5 cm od krawędzi obwodu do dolnej krawędzi. Później odmierzamy od środka koła w prawą stronę 2,5 cm. Analogicznie odmierzamy 2,5 cm w górę. Łączymy te dwa punkty ze sobą.



3. Przykładamy talerz do materiału i układamy go tak, by łączył ze sobą punkt na obwodzie i punkt u dołu. Łączymy go, rysując łuk.
4. Wycinamy odrysowane części.

5. Następnie rozkładamy maskę w ten sposób, by na dole znalazły się dwa „dzióbki”. Przeszywamy górny łuk. Jeśli mamy maszynę szyjmy na 0,5 cm.
6. Po przeszyciu wywracamy maskę na drugą stronę i szyjemy analogicznie, tuż przy krawędzi, jednak tym razem na 0,3 cm.

7. Z czarnego materiału wycinamy dwa małe trójkąciki (1,5 × 1,5 × 1,5 cm) i jeden większy (1,5 × 2 × 2 cm) oraz jeden prostokąt o wymiarach 7,2 × 2 cm.

8. Bierzemy do ręki prostokąt. Wyznaczamy linię na środku, wcześniej, dzieląc mniejszy fragment na dwie równe części (1 cm), rysujemy go. Następnie w dłuższej części odmierzamy 1,8 cm i zaznaczamy go co chwila aż do końca. Następnie łączymy te punkty z narysowaną niżej linią, tak, by utworzyły się trójkąty. Linie rysujemy także na dole. Na koniec wycinamy "uśmiech".

9. Wracamy do naszej maski. Otwieramy ją i od środka w górę odmierzamy 3,5 cm. Zaznaczamy kredą lub mydełkiem krawieckim. W tym miejscu przyczepiamy szpilkami nasz uśmiech. Następnie od uśmiechu w górę odmierzamy 1,5 cm. Tutaj przypinamy szpilką nos (większy trójkąt). Na prawo i lewo od nosa odmierzamy 3 cm i w tych miejscach przyczepiamy oczy.

10. Następnie każdy z tych elementów przyszywamy, obszywając go dookoła.

11. Wywracamy całość na lewą stronę. Chowamy "twarz" do środka i przypinamy szpilki. Górną część obszywamy na 0,5 cm. Nacinamy górną część maski tak, by lepiej się układała. Następnie wywijamy ją na prawą stronę i prasujemy.

12. Dodatkowo możemy wyciąć mały, zielony element, który byłby zwieńczeniem naszej dyni. Przypinamy go szpilką u góry maski. Przyszywamy ten drobny element, najlepiej ręcznie.
13. Zaznaczamy z prawej i z lewej strony odcinek 1 cm, odrysowujemy go kreską zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie maski. Ucinamy rogi tego odcinka i wkładamy zakładki do środka po obu stronach. Spinamy te fragmenty szpilkami.

14. W zależności od rozmiaru maski wszywamy odpowiednio gumkę o długości 18 cm (s), 19 cm (M), 20 cm (L). Obszywamy nie tylko fragmenty, w których znalazła się gumka, ale całą maskę na 0,3 cm.
15. Maska jest skończona!

Zombie

1. Będziemy potrzebować zwykłej maseczki chirurgicznej. Układamy ją w taki sposób, by była rozłożona. Można na przykład wziąć pudełko, do którego włoży się zmięty papier, a na niego nałoży się maseczkę, tak, by układała się mniej więcej, jak na twarzy.

2. Następnie rysujemy markerem na masce to, co chcemy, by tam się znalazło. W tym przypadku będą to usta zombiaka. Postępujemy tak jak w filmiku. Rysujemy nos, usta, zęby itd.
3. Następnie kolorujemy nasz rysunek, głównie na czarno. Chcąc pogłębić czerń, można poprawić marker czarną farbą.

4. Na koniec dodajemy trochę czerwonej farby przy ustach naszego zombiaka, tak, by imitowała krew.
5. Maska jest gotowa!

Usta wampira

1. Bierzemy do ręki kawałek czarnego, bawełnianego materiału o wymiarach 20 × 42 cm. Zaprasowujemy krótsze strony mniej więcej na centymetr. Obszywamy te fragmenty.

2. Następnie składamy materiał na pół i zaprasowujemy. Ponownie rozkładamy materiał. Tym razem układamy go tak, by dłuższa część była po bokach. Jedną połówkę składamy na pół i zaprasowujemy, a później składamy jeszcze raz na pół i ponownie zaprasowujemy. Łączymy materiał ze sobą w ten sposób, by na dole stworzyła się "buzia" - zaprasowujemy.

3. Z czerwonego, grubszego (np. filcowego materiału) wycinamy prostokąt o wymiarach 11 × 7 cm. Przecinamy go na pół. Następnie po łuku wycinamy z niego usta. Podobnie wycinamy dolną część ust.

4. Bierzemy do ręki mały, biały odcinek filcu (6 × 1,5 cm). Wycinamy z niego szlaczek po łuku. Wyposażamy się w kolejny filcowy element, tym razem 3,5 × 1,5 cm. Przecinamy go tak, by powstały dwa kły.

5. Obszywamy usta, by były dobrze przymocowane do naszej maski. Poniżej układamy zęby i kły, przyszywamy je i odwracamy na drugą stronę.

6. „Zamykamy” usta i spinamy maskę szpilkami zarówno z lewej, jak i z prawej strony.
7. Tylną część składamy na trzy i zaprasowujemy. Następnie składamy analogicznie do przedniej i ponownie zaprasowujemy.

8. Bierzemy dwie elastyczne gumki o długości 18 cm (oczywiście najlepiej jest sprawdzić, jaka gumka będzie pasowała do konkretnej głowy i uszu).

9. Układamy gumki po lewej i prawej stronie, "zamykamy" maskę i zszywamy obie strony na 0,7 cm. Następnie przerzucamy całość na prawą stronę. Można wypchnąć rogi nożem.
10. Wampir jest gotowy na Halloween!

Oczywiście pomysłów na halloweenowe maski jest dużo, dużo więcej. To tylko inspiracje, które mogą zachęcić was do własnych poszukiwań.

Kto wie, może samo robienie covidowo-halloweenowej maski sprawi tobie i twojemu dziecku więcej radości niż sama zabawa 31 października? Tego życzę wszystkim wampirom, zombiakom, dyniom i innym stworom, które w tym roku będą świętować w zamknięciu.