Po porodzie dochodzi do zmian... w mózgu kobiety. Naukowcy już wiedzą, dlaczego tak się dzieje

Iza Orlicz
Chyba każda kobieta w ciąży zastanawia się, jak będzie wyglądać jej życie po porodzie. Niewątpliwie ulegną przewartościowaniu jej życiowe priorytety, jednak według naukowców to niejedyne zmiany, jakie czekają świeżo upieczoną mamę. Kolejne badania potwierdzają, że dochodzi również do kilku istotnych zmian w jej mózgu.
Naukowcy odkryli, że po porodzie dochodzi do zmian w mózgach kobiet 123rf.com
Wiele kobiet martwi się, że po porodzie tak bardzo skoncentrują się na macierzyństwie, że na dalszy plan zejdzie kariera zawodowa, spotkania towarzyskie, rozwój osobisty. Obawiają się, że po urodzeniu dziecka nie będą już tymi samymi osobami, którymi były przed zajściem w ciążę.

Lepsza pamięć


Jedne z pierwszych badań na ten temat ukazały się "Scientific American”. Okazuje się, że w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka dochodzi do „fundamentalnych zmian”, a hormony ciążowe i laktacyjne mogą zmieniać mózg.
"Zwiększa się rozmiar neuronów w niektórych regionach, następują też zmiany strukturalne w innych". Jak jest dobra informacja? Kobiety po urodzeniu dziecka mają lepszą pamięć, wzrasta też ich zdolność uczenia.


Ale to nie wszystko. Naukowcy z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie postanowili porównać mózgi kobiet przed, w trakcie i po zakończeniu ciąży. W tym celu zbadali kilkadziesiąt kobiet - 25 kobiet, które po raz pierwszy zaszły w ciążę oraz grupę kontrolną – 20 kobiet, które nigdy nie były w ciąży.

Zdolność rozpoznawania emocji


Zeskanowano ich mózgi za pomocą rezonansu magnetycznego. Następnie badanie kontynuowano niedługo po porodzie i ponownie dwa lata później. I co się okazało?

Wyniki zaskoczyły naukowców, bo skany wykazały, że po porodzie objętość istoty szarej w mózgach matek zmieniła się diametralnie, szczególnie w regionach zaangażowanych w procesy społeczne i zdolność do rozpoznawania emocji i stanów psychicznych u innych.

Stopień zmian był na tyle znaczny, że naukowcy mogli łatwo rozpoznawać na podstawie samych skanów mózgu, które kobiety są matkami, a które nie.
"Nie jest to zupełną niespodzianką, biorąc pod uwagę bardzo ekstremalny charakter "powodzi” hormonalnej, której doświadczają kobiety w okresie ciąży i po porodzie, ale mimo to nie spodziewałam się tak wyraźnego zróżnicowania” – powiedziała Elseline Hoekzemę, współautorka badania.

Wytłumaczenie jest jedno – wszystkie zmiany, jakie zachodzą w mózgu młodej mamy mają na celu lepszą opiekę nad noworodkiem, w tym rozpoznawanie jego potrzeb czy emocji.

Dlatego choć wiele kobiet, które decydują się na dziecko, boi się zmian z tym związanych, warto pamiętać, że nie utracisz własnej tożsamości, a jedynie zyskasz dodatkowe narzędzia, w które wyposażyła cię natura, by jeszcze lepiej zaopiekować się dzieckiem.

Źródło: mother.ly