Zbadano mózgi dzieci i odkryto, że... posiadają supermoc! Dorośli są jej pozbawieni

Magdalena Konczal
Dzieci potrafią być dużo bardziej kreatywne, otwarte i szczere niż dorośli. Oprócz tego posiadają jeszcze jedną supermoc, która niedawno została udowodniona naukowo. Co takiego mają najmłodsi, czego nam brakuje?
Tę supermoc mają jedynie dzieci unsplash/Ben White

Supermoc w mózgu


Neuronaukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Waszygntonie zbadali mózgi niemowląt i małych dzieci, a także starszych dzieci i osób dorosłych. Wyniki, które opublikowano na łamach czasopisma PNAS, mogły ich nieco zaskoczyć.

Okazuje się bowiem, że ta pierwsza grupa (małe dzieci i niemowlęta) do wykonania jednego zadania używają dwóch półkul mózgowych, a nie jedynie określonych obszarów jednej półkuli, jak ma to miejsce w przypadku dorosłych.

Mogłoby się wydawać, że to nic takiego, jednak okazuje się, że wyniki badań dla niektórych dzieci mogą okazać się bardzo istotne.


– To bardzo dobra wiadomość dla małych dzieci, które doświadczyły urazów nerwowych. Użycie obu półkul zapewnia mechanizm kompensacji po urazie. Na przykład, jeżeli lewa półkula ulegnie uszkodzeniu w wyniku udary okołoporodowego, dziecko nauczy się języka, używając prawej półkuli – zauważa autorka badania Elissa L. Newport.

Jak wyglądało badanie?


Naukowcy zbadali ten mechanizm na przykładzie użycia języka. Zauważono, że małe dzieci przy przetwarzaniu wypowiedzi używają obydwu półkul mózgu, podczas gdy dorośli jedynie lewej półkuli. Badacze przygotowali dla uczestników specjalne zadania i śledzili, jak zachowuje się mózg w przypadku dzieci, a jak w przypadku dorosłych.

Mózgi starszych dzieci zachowywały się podobnie jak mózgi dorosłych – uaktywniała się jedynie lewa półkula. Zaś u młodszych dzieci aktywny był także ośrodek w prawej półkuli, który u dorosłych odpowiada za przetwarzanie emocji wyrażanych głosem.

Z badań wynika, że sieci mózgowe odpowiedzialne za określanie zadań lewej lub prawej półkuli tworzą się w okresie dzieciństwa, ale ostatecznie kształtują się dopiero około 10-11 roku życia.
Źródła: PNAS, zdrowie.gazeta.pl