Tej nocy trudno będzie się wyspać... To jedyna taka pełnia w roku!

Magdalena Konczal
Niebawem będziemy mieli okazję oglądać na niebie bardzo wyraźny, dobrze widoczny księżyc. Czym dokładnie jest zjawisko, które będzie miało miejsce już jutro (2 września)? Wyjaśniamy.
Kiedy będzie miała miejsce najjaśniejsza pełnia? unsplash Ganapathy Kumar
Chodzi o Księżyc Plonów, nazywany także Pełnią Kukurydzianą, Pełnią Zbiorów, Jęczmiennym Księżycem czy Pełnią Plonów. Zjawisko to jest niczym innym, jak tylko jesienną równonocą. Stąd też nazwa, w której zaznaczona została czynność zbierania plonów.

Kiedy dokładnie będzie miała miejsce Pełnia Plonów?


Najjaśniejsza pełnia ze wszystkich będzie miała miejsce w tym roku o godz. 7:23 w środę 2 września. Księżyc pojawi się na niebie dość wcześnie, jednak obserwować można go w nocy z 1 na 2 września. Z każdą godziną będzie jaśniejszy i większy. To jedyna okazja w tym roku, żeby móc obserwować takie zjawisko. Jeśli nie chcemy go przegapić, najlepiej jest udać się w miejsce odludne, za miasto, z dala od świateł. Można także wyposażyć się w lornetki.


Jak Pełnia Kukurydziana może wpłynąć na nas?


Też mieliście tak, że podczas pełni nie mogliście spać? I to nie tylko dlatego, że księżyc świecił wam w oczy? Nic dziwnego, podczas pełni poziom wód wzrasta, a zjawisko to tyczy się także wszystkich organizmów żywych.

Podczas pełni później zasypiamy i wcześniej się budzimy, a nasz organizm wytwarza mniej "hormonu szczęścia".

Może więc warto podziwiać to piękne zjawisko, zamiast spać? To jedyna taka okazja w tym roku.