Oto odpowiedzi MEN na 60 "pandemicznych" pytań o szkołę. Nauczyciele i rodzice łapią się za głowy

Sandra Skorupa
Wytyczne MEN dla szkół swoją drogą, wypowiedzi w mediach swoją i praktyka swoją. Epidemiczny rok szkolny 2020/2021 nie ma sztywnych ram. Rodzice i nauczyciele zarzucają, że wytyczne są zbyt ogólne. Przez to w związku z bezpieczeństwem w szkołach pojawiają się setki pytań, na które odpowiedzi nigdzie nie są zapisane. Jednak nad pulą 60 najbardziej nurtujących rodziców kwestii ministerstwo postanowiło się pochylić. Czy takie odpowiedzi zadowolą pracowników oświaty i opiekunów?
Co z uczniami w klasie, gdy jeden z uczniów zostanie zakażony? Fot. Patryk Ogorzalek / Agencja Gazeta

Co z uczniami w klasie, gdy jeden z uczniów zostanie zakażony?

Niewątpliwie jednym z najczęściej zadawanych przez rodziców pytań jest: Co się stanie z uczniami, gdy ktoś w klasie zachoruje na COVID-19? Odpowiedź MEN jest następująca:

— W sytuacji, gdy jeden z uczniów zachoruje na COVID-19, kwarantannie będą musieli poddać się pozostali uczniowie z tej klasy. Wówczas prowadzenie dla nich zajęć w formie zdalnej będzie jedyną możliwością kontynuowania nauki. Nauka stacjonarna dla innych klas w danej szkole uzależniona zostanie od tego, w jakim stopniu byli oni narażeni na zakażenie.


— Decyzja przejścia na kształcenie w formie mieszanej (hybrydowej) będzie przedmiotem indywidualnej opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, na podstawie przedstawionych przez dyrektora szkoły konkretnych rozwiązań dotyczących organizacji zajęć szkolnych.

Czy można nie posłać dziecka do szkoły?

Z odpowiedzi MEN wynika, że dziecka można nie posłać do szkoły, a nawet musi ono zostać w domu, gdy jest chore. Z kolei, jeżeli podstawą rodzica jest obawa przed zakażeniem, uczeń musi pójść do szkoły. Podobnie w przypadku, gdy uczeń krótko przed rozpoczęciem roku szkolnego wróci z zagranicznych wakacji, ponieważ MEN podkreśla:

— Pobyt za granicą nie oznacza, że doszło do zakażenia i dojdzie do zachorowania. Nie należy ograniczać chodzenia ucznia do szkoły, o ile jego stan zdrowia nie wskazuje na chorobę, a kraj podróży nie był objęty restrykcjami w zakresie ruchu granicznego.

Czy dyrektor może odizolować ucznia?

Tak może, tylko najpierw musi… na chwilę zmienić profesję i przekwalifikować się na lekarza. MEN wskazuje, że jeśli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy sugerujące chorobę zakaźną, powinien go odizolować w odrębnym miejscu, zapewniając minimum 2 metry odległości od innych i powiadomić rodziców o konieczności odebrania dziecka z placówki.

Jaka pomoc, gdy dziecko zachoruje na COVID-19?

Pojawiają się również pytania, czy gdy dziecko zachoruje na COVID-19 i rodzina zostanie objęta kwarantanna, przysługują jakieś świadczenia. Wówczas można przeczytać:

— Rodzice, których dzieci zachorowały na COVID-19, otrzymują zasiłek chorobowy dla rodzica. Z kolei rodzice dzieci objętych kwarantanną – z racji wspólnego zamieszkiwania – również podlegają kwarantannie. Za ten czas przysługuje im na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy (wypłacany np. przez pracodawcę lub ZUS).

— Inaczej sytuacja wygląda w przypadku rodziców dzieci objętych nadzorem epidemiologicznym. W tej sytuacji rodzicom nie przysługuje zasiłek opiekuńczy, ponieważ dzieci uczęszczają do szkoły w trybie stacjonarnym.

Jakie prawa ma dyrektor szkoły podczas epidemii?

Dyrektor może wprowadzać dodatkowe obostrzenia, niezależnie od tego, w jakiej strefie zagrożenia epidemicznego znajduje się szkoła. Dlatego może nałożyć obowiązek zakrywania nosa i ust np. w częściach wspólnych czy na przerwach.

Również to, czy w szkole będą prowadzone zajęcia pozalekcyjne, należy do decyzji dyrektora, a także ustalenie zasad korzystania ze stołówek, świetlicy, biblioteki czy szatni.

Kwestia formy kontaktu ze szkołą również powinna zostać określona przez dyrektora, jednak rekomenduje się komunikację telefoniczną.

Czy rodzice mogą wejść do szkoły?

Ministerstwo rekomenduje, by do szkoły nie wchodziły osoby trzecie. Jednak jeśli będzie taka konieczność, mogą przebywać w częściach wspólnych, zachowując dystans 1,5 m oraz zakrywając usta i nos.

Jak będą wyglądały lekcje wychowania fizycznego?

MEN zaleca promowanie lekcji wychowania fizycznego w przestrzeni otwartej. Nauczyciele WF-u powinni również ograniczyć gry zespołowe i zadania sportowe, w których trudno jest zachować dystans społeczny.

Pełna lista Q&A znajduje się na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. W sieci nie brakuje krytyki ze strony sfrustrowanych rodziców i nauczycieli. Ci zarzucają brak spójności i szerszych kontekstów w odpowiedziach na poszczególne pytania, a cześć treści generuje kolejne zagwozdki. Niemniej podjęto próbę, ale wciąż mnóstwo pytań pozostaje bez odpowiedzi.