Ustalono, w jakim wieku dzieci najbardziej dają rodzicom "popalić”. Masz to już za sobą?

Iza Orlicz
Wychowywanie dzieci to wyzwanie, ale są takie okresy, że naprawdę znacznie bardziej chce ci się płakać, niż śmiać. W jakim wieku dziecko najbardziej daje "w kość” swoim rodzicom? Wyniki tego badania dają jasną odpowiedź.
Najgorszy wiek dziecka. W jakim wieku dzieci zachowują się "najgorzej"? fot. 123rf
Myślałaś/eś, że twoja cierpliwość sięgnęła granic, gdy twoje dziecko miało 2 lata i przechodziło właśnie swój pierwszy "bunt"? A może uważasz, że małe dzieci to mały kłopot i prawdziwe "schody" zaczną się w liceum? Nic bardziej mylnego.

Najgorszy wiek dziecka to...

Badanie przeprowadzone przez OnePoll na zlecenie MixBook wykazało jednoznacznie, w jakim wieku dziecko sprawia najwięcej trudności, a wychowywanie go w tym okresie to prawdziwe wyzwanie.

Ankietę wypełniło 2 tys. rodziców ze Stanów Zjednoczonych i nieomal cała grupa badanych jednogłośnie przyznała, że dzieci zachowywały się najgorzej w wieku 8 lat. Przy czym największe napady złości rodzice odnotowali, gdy dzieci miały 7 lat, a do najbardziej krępujących i zawstydzających sytuacji dochodziło, gdy miały 6 lat.


Dlatego aż jedna czwarta ankietowanych przyznała, że okres miedzy 6 a 8 rokiem życia ich dzieci doprowadził ich na skraj wytrzymałości. W tym wieku ich pociechy były bardzo uparte, chciały "stawiać na swoim” i nie reagowały na prośby czy polecenia rodziców.

Dzieci chcą niezależności

Jak podkreślają psychologowie, to okres, w którym dzieci bardzo mocno manifestują swoją niezależność i chcą być za wszelką cenę samodzielne.

Wśród najbardziej krępujących zachowań swoich dzieci, do których dochodziło najczęściej w wieku 6 lat, rodzice w ankiecie wymieniali:

- wykrzykiwanie niestosownych słów (33 proc.)
- rozbieranie się w miejscach publicznych (28 proc.)
- przypadkowe zabranie czegoś ze sklepu bez płacenia (27%)
- zgubienie się w sklepie (26%)
- napady złości (26 proc.)
- brudzenie się podczas jedzenia (25%)
- bicie rodzeństwa (23%)
- kłótnie z rodzeństwem (22%)
- zadawanie krępujących pytań (22%)
- przewracanie rzeczy w sklepie (21%)
- odmowa wyjścia z domu albo z samochodu (20%)
- wytykanie nieznajomych palcami (19%)
- uciekanie (16%)

Rodzice w ankiecie odpowiedzieli też na pytanie o najbardziej przełomowe chwile w życiu ich dzieci. Okazało się, że było to rozpoczęcie przedszkola (42 proc. ankietowanych), pierwsze samodzielne wyjście (37. proc.), rozpoczęcie pierwszej klasy (35 proc.), opieka nad młodszym rodzeństwem (24 proc.), przygotowanie do szkoły bez pomocy rodzica (18 proc.).

Źródło: medium.com