Dziecko zostawia wszystko "na potem"? To nie lenistwo, a sygnał o ważnym problemie

Iza Orlicz
Prosisz o coś, a twoje dziecko mówi, że zrobi to "zaraz"? Odkłada pracę domową lub inne obowiązki na później? Dla większości rodziców takie odwlekanie jest trudne i frustrujące. Zanim jednak wpadniesz w złość, poznaj powody prokrastynacji twojego dziecka. Mogą cię zaskoczyć!
Dlaczego dziecko odkłada wszystko na później? 5 powodów fot. 123rf
Prokrastynacja to dobrowolne zwlekanie z wykonaniem danej czynności, pomimo świadomości, że opóźnienie terminu spowoduje pogorszenie sytuacji. Często nie jest jednak tak, że dziecko robi to celowo i umyślnie.

Zrozumienie, co kryje się za odwlekaniem obowiązków czy zadań, jakie na nim spoczywają pomoże ci lepiej zrozumieć jego potrzeby. Jakie są więc najczęstsze powody, że dziecko zostawia wszystko "na później”?

1. Nie rozumie, czego się od niego oczekuje.

Dziecko może odkładać np. wykonanie obowiązków domowych, bo nie do końca wie, co ma robić. Kiedy nie jest pewne swojej roli lub nie ma umiejętności niezbędnych do wykonania określonego zadania, prawdopodobnie nie będzie chciało się go podjąć.


Jeśli więc przydzielasz mu konkretne obowiązki, upewnij się, że dokładnie wie, co ma robić. Możesz nawet ustalić szczegółowy harmonogram, czyli np. gdy prosisz o odkurzanie mieszkania umówcie się na konkretne dni i najlepiej konkretną godzinę. Przedyskutujcie wszystko, by nie było żadnych wątpliwości.

2. Nie ma ustalonych zasad.

Wracasz do domu, a twoje dziecko zamiast odrabiać lekcje, gra na tablecie? Zastanów się, czy na pewno – jasno i dokładnie – ustaliliście zasady.

Czy twoje dziecko na pewno wie, że po przyjściu ze szkoły np. je obiad, a potem określony czas musi poświęcić na obowiązki szkolne? Jeśli zostawiasz mu swobodę w tym zakresie, trudno się dziwić, że odwleka lekcje, a zajmuje się grami komputerowymi.

3. Nie ponosi konsekwencji.

Umawiasz się na coś z dzieckiem, ale gdy ono zwleka ze zrobieniem tego… nic się nie dzieje. Gdy np. przestrzegasz, że nie będzie mogło oglądać telewizji, jeśli nie posprząta swojego pokoju, ale nie wyciągasz konsekwencji, gdy dziecko odłożyło sprzątanie "na później”, tylko wzmacniasz jego prokrastynację. To ty musisz nauczyć je, by traktowało swoje obowiązki nieco poważniej i motywować je do ich wykonania, gdy je o to poprosisz.

4. Boi się porażki.

Czasem zwlekanie idzie w parze z perfekcjonizmem. Dziecko obawia się, że coś się nie uda i odwleka "w nieskończoność” to, co ma do zrobienia, bo dzięki temu nie musi brać za to odpowiedzialności.

W takiej sytuacji możesz zrobić jedno – uzmysłowić dziecku, że porażka jest częścią życia, a najlepszym nauczycielem jest praktyka. Gdy zrobi coś po raz kolejny, i kolejny, na pewno będzie mu szło coraz lepiej.

5. Ma coś lepszego do zrobienia.

Tak, prawda jest taka, że czasem odwleka, bo mu się po prostu nie chce. Ale za tą niechęcią nie zawsze stoi lenistwo, ale np. przemęczenie czy brak równowagi między obowiązkami a zabawą.

Przyjrzyj się, jak na co dzień funkcjonuje twoje dziecko. Czy np. po szkole nie potrzebuje trochę odpocząć, zanim zacznie wykonywać swoje zadania? Czy nie ma za dużo obowiązków (np. zajęć dodatkowych), a za mało czasu na spotkania z rówieśnikami? Odwlekanie może wynikać nie ze "złej woli”, ale też z powodu tego, że jego codzienny harmonogram jest po prostu zbyt napięty.

Źródło: verywellfamily.com