Są wyniki pierwszego "pandemicznego" egzaminu. To ostrzeżenie dla szkół na wrzesień

Sandra Skorupa
Absolwenci wszystkich szkół, ale również uczelni w tym roku w nietypowym trybie przystępowali do testów. Pierwszym, z którego podano wyniki, jest egzamin ósmoklasisty. Wszyscy czekali na to ogłoszenie, by sprawdzić, jak uczniowie poradzili sobie z zadaniami i przygotowaniem do zadań w okresie pandemii.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2020 CKE Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta (zdjęcie ilustracyjne)

Średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty 2020 CKE

Do egzaminu ósmoklasisty 2020 przystąpiło o prawie 30 tys. mniej uczniów niż w roku 2019. Jak wynika ze wstępnie podanych wyników, znacznie gorzej absolwenci podstawówek poradzili sobie z językiem polskim.

O ile na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2019 roku średnio dzieci uzyskały 63 proc., o tyle w tym roku średnia wyniosła 59 proc. Przeciętny wynik z egzaminu z matematyki 2020 dla klas 8 to 46 proc., a w 2019 roku 45 proc.

W ubiegłym roku dzieci lepiej poradziły sobie również z językiem angielskim. Wówczas średnio uzyskali za ten test 59 proc., a w 2020 roku — 55 proc. Jednak więcej punktów otrzymali z języka niemieckiego 45 proc. w porównaniu do ubiegłorocznych 42 proc.


Jak mówił na briefingu dyrektor CKE Marcin Smolik: "Średnie wyniki mają to do siebie, że pokazują pewien trend. Natomiast wiele informacji zaciemniają i nie pokazują pełnego obrazu".

Mniej dzieci z najwyższymi wynikami

Rzeczywiście wielkiej różnicy w wynikach nie ma — prócz języka polskiego. Jednak w danych dotyczących najlepszych wyników pojawiają się istotne zmiany. Przede wszystkim z prezentacji CKE zniknęła osobna rubryka dzieci, które uzyskały najwyższy wynik 100 proc. W 2019 roku uczniów z tzw. maksem ze wszystkich przedmiotów w sumie było ponad 18 tys.

W prezentacji CKE o wynikach egzaminu ósmoklasisty 2020 nie było osobnej rubryki dla uczniów ze 100 proc. Podano jedynie "najwyższe wyniki" tj. od 90% do 100% i uzyskało je ponad 85 tys. absolwentów.

Zmalała istotnie również liczba uczniów, którzy ze wszystkich przedmiotów uzyskali od 90% do 100%. W ubiegłym roku było ich 6 417, a w 2020 jedynie — 2 843.

— Dziewczynki uzyskały ogólny średni wynik wyższy niż chłopcy, za wyjątkiem matematyki, gdzie ten wynik był taki sam — zaznaczył dyrektor CKE.

Na język obcy ponad 95 proc. absolwentów wybrało angielski i w porównaniu z rokiem wcześniejszym maleje liczba uczniów, która decyduje się na egzamin z języka niemieckiego.