Lista najpopularniejszych imion pierwszej połowy 2020 roku. Gusta rodziców zaskakują

Iza Orlicz
Jakie najczęściej imiona wybierali dla swoich dzieci rodzice w Warszawie w pierwszej połowie tego roku? Choć trendy się zmieniają i z mody wychodzą kolejne imiona, to o dziwo na podium wielkich zmian nie ma. Faworyci są wciąż ci sami, podobnie jak w ubiegłorocznym zestawieniu. Urząd m.st. Warszawy poinformował też, jakie imiona były wybierane najrzadziej.
Jakie są najpopularniejsze imiona w Warszawie w I półroczu 2020? 123rf.com
Zaskoczenia nie ma – najchętniej wybierane imię męskie w stolicy dla nowo narodzonych chłopców to Jan, a najpopularniejsze imię żeńskie to Zofia.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2020


Na kolejnych miejscach znalazły się imiona: Franciszek, Antoni, Aleksander, Stanisław, Jakub, Adam, Leon, Mikołaj, Szymon. W top 10 najpopularniejszych imion żeńskich, zaraz po Zofii są: Hanna, Julia, Zuzanna, Alicja, Maja, Helena, Maria, Oliwia, Pola.

Pierwsze miejsca nie uległy zmianie w porównaniu z rokiem ubiegłym – w 2019 roku w całym województwie mazowieckim rodzice najchętniej nadawali dzieciom imiona Zofia i Jan. Natomiast w całej Polsce imię Jan w pierwszym półroczu otrzymało 8032 chłopców (3 miejsce w rankingu), a Zofię wybrano 7737 razy (3 miejsce w rankingu).


Najrzadziej nadawane imiona 2020


Urząd m.st. Warszawy przygotował też zestawienie najrzadziej wybieranych przez rodziców imion dla dzieci. Są to: Gniewosz, Sylwester, Edyta, Aldona, Miłka, Daniela, Hildegarda, Metody, Kasjusz, Bogumiła, Makary, Mariusz, Oktawia, Emilia, Orlando, Florentyna, Hieronim, Dobrawa, Lubomir, Jolanta, Fryderyka, Renata, Marzena, Amadeusz, Emiliana, Jarogniew, Anatolia, Cieszymir, Radzimir, Cyryl, Dobromiła, Witosław, Felicjan i Teodora.

Jak poinformował Urząd Miasta Warszawy w tym roku nie było jeszcze przypadków odmowy nadania imienia wybranego przez rodziców. Warto pamiętać, że rodzice wybierają imię dla dziecka w formie oświadczenia, ale w określonych sytuacjach kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić przyjęcia oświadczenia, gdy:
- rodzic chciałby nadać dziecku więcej niż dwa imiona,
- imię jest ośmieszające, nieprzyzwoite lub w formie zdrobniałej,
- imię nie pozwala odróżnić płci dziecka.
Źródło: um.warszawa.pl