Psia pietruszka to kuzynka barszczu Sosnowskiego. Wiesz, jak ją rozpoznać?

Sandra Skorupa
Blekot pospolity inaczej zwany psią pietruszką to trująca roślina, na którą nietrudno natknąć się podczas spacerów po parkach, lasach czy łąkach. Jest podobny do zwykłej pietruszki, jednak nie powinniśmy go zrywać. Tym bardziej przed tą rośliną powinniśmy chronić dzieci.
Trujące rośliny w Polsce - psia pietruszka (blekot pospolity) wikipedia.com

Blekot pospolity — gdzie występuje?

Psia pietruszka to kolejny chwast obok barszczu Sosnowskiego, który podczas wędrówek blisko natury, może okazać się dla nas zagrożeniem. Od pietruszki można go odróżnić ze względu na intensywną woń. Po zgnieceniu pachnie podobnie jak czosnek.

Blekot pospolity rośnie w Azji Zachodniej oraz Europie — w tym w Polsce. Na ogół można go spotkać w miejscach, w których występują wilgotne gleby zasadowe lub obojętne, gliniaste, marglowe, zasobne w azot i wapń. Porasta również ogrody, pola uprawne, łąki i skraje lasów.

Jak wygląda psia pietruszka?

Psia pietruszka może być bardzo małym chwastem, którego nie sposób dostrzec, mierzącym 10 cm. Jednak często występuje również w bardziej okazałej postaci 50-70 cm. Łodyga blekotu pospolitego jest pusta, prosta i kreskowana. Jej koniec jest rozgałęziony na górze i przybiera kolor ciemnozielony.


Kwiaty psiej pietruszki są białe, a liście połyskujące z białym obrzeżem. Owoc ma kolor żółto-szary. W postaci rozłupki osiąga długości 3–5 mm. Chwast kwitnie od czerwca do września, a więc w okresie, w którym najwięcej czasu spędzamy poza domem w otoczeniu przyrody.
Po lewej psia pietruszka (blekot pospolity), po prawej barszcz Sosnkowskiegowikipedia.com


Psia pietruszka — właściwości trujące

Dawniej psia pietruszka była wpisana na listę leków. Jednak dziś przed dziko rosnącym chwastem przestrzega się zarówno dorosłych, jak i dzieci. To ze względu na zawartość toksycznych związków m.in.: cykutyny, koniny, kwasu mrówkowego i kwasu masłowego.

Oczywiście samo dotknięcie rośliny nie stanowi zagrożenia dla życia, jednak jej polizanie czy połknięcie, może wywoływać objawy zatrucia. Wówczas pojawiają się: pieczenie w ustach, ślinotok, biegunka, skurcze i drżenie mięśni, światłowstręt czy ogólne osłabienie.