Nie możesz pić szampana, po winie pęka ci głowa? To niekoniecznie kac. Przyczyny świadczą o zdrowiu

Ewa Bukowiecka-Janik
Jeśli lubisz smak wina, jednak konsekwencje picia są dla ciebie zbyt bolesne, by się nim cieszyć, ten tekst jest o tobie. Naukowcy i lekarze sprawdzili, dlaczego po winie często dokucza nam ból głowy. To sporo mówi o naszych organizmach!
Ból głowy po winie. Skąd się bierze? fot. Unsplash
Jak się okazuje, niektóre osoby są wyjątkowo wrażliwe na skutki picia wina i wcale nie chodzi o przedawkowanie. Ból głowy może być wynikiem reakcji alergicznej lub nietolerancji.

Histamina w winie

W winie zawarte są histaminy, których obecność w organizmie pobudza produkcję przeciwciał nazywanych immunoglobulinami. To one odpowiedzialne są za objawy alergii, takie jak kichanie, bóle głowy, swędzenie skóry, drapanie w gardle czy czerwone oczy.

Tak, złe samopoczucie po winie nie musi być kacem. Zwłaszcza jeśli cierpisz z jego powodu, choć pijesz bardzo mało. Ponadto, objawy występują dość szybko po spożyciu alkoholu.


Lekarze potwierdzają: niektóre osoby są bardzo wrażliwe na histaminy. Ich organizmy ze względu na niedobór lub zbyt małą aktywność fizjologiczną występującego enzymu – oksydazy diaminowej (DAO) – nie są w stanie rozłożyć histaminy. Stąd nadwrażliwość.

Najwięcej histaminy ma czerwone wino (od 60 do 13 000 mg/l), wina deserowe zawierają do 400 ml/g, a białe stosunkowo najmniej (od 3 do 120 ml/l). Osobom wrażliwym szczególnie nie poleca się szampana i win musujących.

Siarczyny w winie

Rzadziej, jednak wciąż dość często zdarza się, że za silny ból głowy po wypiciu wina odpowiedzialne są siarczyny. W tym wypadku to objaw alergii, nie nietolerancji.

Osoby uczulone na siarczyny powinny uważać nie tylko na wino, ale również na piwo, suszone warzywa i owoce, pakowane ziemniaki i krewetki. W tych produktach siarczyn jest najwięcej.

Jak uniknąć bólu głowy po piciu wina?

Niestety, jeśli masz prawo podejrzewać, że za twoimi dolegliwościami stoi nietolerancja histaminy lub alergia na siarczyny, lepiej przestaw się na alkohol, który ich nie zawiera.

Większości leków przeciwalergicznych nie warto mieszać z alkoholem, więc próby złagodzenia objawów mogą zrobić więcej szkody, niż pożytku. Mieszanie leków przeciwhistaminowych z alkoholem może skończyć się nasileniem objawów i zawrotami głowy.
Źródło: livestrong.com, zdrowie.wprost.pl